Божин Јовановић

С Википедије, слободне енциклопедије
божин јовановић
Божин Јовановић
Лични подаци
Датум рођења(1920-01-21)21. јануар 1920.
Место рођењаНово Корито, код Књажевца, Краљевство СХС
Датум смрти8. мај 2011.(2011-05-08) (91 год.)
Место смртиБеоград, Србија
Професијапривредник
Деловање
Учешће у ратовимаНародноослободилачка борба
СлужбаНОВ и ПО Југославије

Одликовања
Орден јунака социјалистичког рада Орден југословенске звезде с лентом Орден Републике са златним венцем
Орден заслуга за народ са златним венцем Орден братства и јединства са златним венцем Орден рада са црвеном заставом
Орден југословенске заставе са златним венцем Орден заслуга за народ са сребрним зрацима Орден братства и јединства са сребрним венцем
Орден за храброст Орден за војне заслуге са златним мачевима

Др Божин Јовановић (Ново Корито, код Књажевца, 21. јануар 1920Београд, 8. мај 2011) био је учесник Народноослободилачке борбе, друштвено-политички радник СФР Југославије и СР Србије, јунак социјалистичког рада и почасни доктор наука Универзитета Мегатренд.

Биографија[уреди | уреди извор]

Рођен је 21. јануара 1920. године у селу Ново Корито, код Књажевца. Основну школу је завршио у родном месту, а гимназију је похађао у Књажевцу, Зајечару и Неготину, где је и матурирао, 1939. године. Студије је започео на Техничком факултету у Београду, непосредно пред почетак Другог светског рата. Био је учесник Народноослободилачке борбе. После ослобођења Југославије, 1945. године, уписао је и завршио Правни факултет у Београду.

Одмах по ослобођењу Тимочке крајине, 1944. године, постао је генерални директор Тимочких рудника угља „Тимбас“, у чијем се саставу налазило 17 рудника угља. У том периоду његов главни задатак је био да обнови рад свих рудника и да у најкраћем периоду рудници постигну предратну производњу од 340.000 тона. Иако са мањком радне снаге и стручњака, као и другог материјала и опреме, производња је кренула у већини од 17 рудника. Већ у току 1947. године постигнута је предратна производња, а током 1948. и 1949. је премашена, што је имало велики допринос за обнављање индустрије и железничког саобраћаја.

У периоду до 1965. године обављао је разне политичке дужности у Тимочкој крајини — био је: секретар Среског комитета Комунистичке партије Србије и председник Среског народног одбора у Књажевцу, председник Окружног народног одбора у Зајечару, председник Окружног здружног савеза, председник Окружног одбора Народног фронта и председник Међуопштинске регионалне заједнице Зајечар. Године 1965. постао је генерални директор Рударско-топионичарског басена „Бор“ и на тој функцији остао све до 1975. године. Потом је био председник Пословне заједнице „Југобакар“, члан Председништва и председник Привредне коморе Југославије, одакле је 1983. године отишао у пензију.

Био је члан Централног комитета Савеза комуниста Југославије (ЦК СКЈ), у три мандата; председник делегације СФРЈ у Интерпланетарној унији; члан најужег кабинета председника СФРЈ Јосипа Броза Тита, од 1965. до 1969. и председник „Франко-југослав банке“ у Паризу, од 1968. до 1972. године. У више сазива је биран за народног посланика Савезне и Републичке скупштине.

Умро је 8. маја 2011. године у Београду и сахрањен је у Алеји народних хероја на Новом гробљу у Београду.

Литерарни рад[уреди | уреди извор]

Поред друштвено-политичког рада, бавио се и научним радом и публицистиком. Објавио је око 40 чланака са темама из привреде у разним часописима и листовима. Објавио је и неколико монографија са темама из привредног и културно-историјског развоја, од којих се истичу:

  • „Привреда Тимочке крајине 1940—1990“, 1995. године
  • „Основни циљеви првог петогодишњег плана и изградње задружних домова у Тимочкој крајини“, 2000. године
  • био је један од писаца књиге о Новом Кориту „Село на Кадиобогазу“, 2003. године
  • „Сто година борског рударства 1903—2003“, са М. Ђорђевићем и
  • „Књига о променама Тимочке крајине — јуче, данас, сутра“ са Б. Ђорђевићем.

Одликовања и признања[уреди | уреди извор]

Носилац је Ордена јунака социјалистичког рада и других југословенских одликовања, међу којима су — Орден југословенске звезде с лентом, Орден Републике са златним венцем, Орден заслуга за народ са златном звездом, Орден братства и јединства са златним венцем, Орден рада са црвеном заставом, Орден југословенске заставе са златним венцем, Орден заслуга за народ са сребрним зрацима, Орден братства и јединства са сребрним венцем, Орден за храброст и Орден за војне заслуге са златним мачевима.

Био је почасни грађанин града Бора и од 2006. године почасни доктор наука Универзитета Мегатренд у Београду[1], у чијем је оснивању учествовао заједно са својим сином Мићом Јовановићем 1989. године.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Божин Јовановић почасни доктор наука”. Архивирано из оригинала 06. 03. 2014. г. Приступљено 06. 03. 2014. 

Литература[уреди | уреди извор]

  • Југословенски савременици — Ко је ко у Југославији. Хронометар, Београд 1970. година.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]