Pozdrav video kasetama!

С Википедије, слободне енциклопедије
Pozdrav video kasetama!
Poster za film
Izvorni naslovPozdrav video kasetama!
Žanreksperimentalni
RežijaBranko Radaković
ScenarioBranko Radaković
ProducentBranko Radaković
MontažaBranko Radaković
Godina2010.
Trajanje8 minuta
ZemljaSrbija
Jeziksrpski
IMDb veza

„Pozdrav video kasetama!“ je osmominutni kratkometražni film iz 2010. reditelja Branka Radakovića. Film je od strane medija okarakterisan kao inovativan eksperimentalni kratkometražni film o vezama čoveka i tehnologije.

Nastanak i podaci o filmu[уреди | уреди извор]

„Pozdrav video kasetama“, je kratkometražni, osmominutni, eksperimentalni film reditelja filma Branka Radakovića koji je snimljen 2009, a montiran i konačno završen i prikazan 2010. Pored originalne muzike koju je komponovao Vladan Jovanović, u filmu je korišćena i autorska muzika džezera Masashi Harada i Barre Phillipsa.

Radnja filma[уреди | уреди извор]

Video:„Pozdrav video kasetama“ 4

U filmu „Pozdrav video kasetama“ prikazan je na jedan specifičan način oproštaj od zastarele video tehnike koja je izgubila svoj značaj u 21. veku. Glavni akteri filma, video kasete i videorekorder, koji odavno više nisu u funkciji na simboličan način bivaju uništeni. Jedno od glavnih pitanja koje se postavlja u ovom filmu je: „da li je tehnologija pozitivna zbog svog neverovatno brzog razvoja ili njen brzi razvoj ima negativan uticaj na svet i društvo?“

Učešće na festivalima[уреди | уреди извор]

Film je prikazan na većem broju festivala kratkog filma:

  • 2010. film je učestvovao na festivalu Filmski front u Novom Sadu, gde je prikazan u okviru domaćinsko-komšijske selekcije festivala, na koji se prijavilo preko 200 filmova, a film „Pozdrav video kasetama!“ je zahvaljujući svom kvalitetu našao među desetak selektovanih.
  • 2011. film je prikazan na festivalu krakog filma RuFEEL(m) u Rumi.
  • 2012. film je doživeo svetsku premijeru kada je prikazan na brazilskom festivala Art Deco de Cinema koji se tradicionalno održava u Sao Paulu.[1][2] Na ovom festivalu film je nominovan za nagradu u kategoriji Art on Video ali nije dobio nagradu.[3]
  • 2012. film je prikazan na Online Short Film Festivalu u Grčkoj, namenjenom ostvarenjima filmskih reditelja sa područja Balkana. Na ovom festivalu film je od strane grčke kritike dobio pozitivne kritike u kojima se, između ostalog, navodi; „da je u filmu ostvaren genijalan sklad između zvučnih i video efekata, da je film poseban i najneobičniji na festivalu, da sadrži u sebi bar tri različita žanra i da je autor i brilijantan i lud u isto vreme“.[4]
  • 2012. ušao je i u finale međunarodne selekcije Mitrović Family Festivala u Edinburgu, u Škotskoj.

Izvori[уреди | уреди извор]

Spoljašnje veze[уреди | уреди извор]