Портал:Аутомобили

С Википедије, слободне енциклопедије

Добро дошли на  Портал Аутомобили

Фолксваген Буба
Фолксваген Буба


Изабрана фотографија


[[Датотека:|x350px| ]]

Изабрани чланак

Луис Хамилтон током једног од званичних тренинга за Велику награду Монака 2008.
Луис Хамилтон током једног од званичних тренинга за Велику награду Монака 2008.

Велика награда Монака 2008. је била трка у светском шампионату Формуле 1 2008. која се одржала 25. маја 2008. на аутомобилској стази у Монте Карлу. То је била шеста трка у светском шампионату Формуле 1 2008, а окончана је након 76 кругова. Трку је као првопласирани завршио Луис Хамилтон, који је до ове трке био водећи у генералном пласману возача. На другом месту се нашао Роберт Кубица, док је трку као трећепласирани завршио Фелипе Маса, који је стартовао са пол позиције.

Временски услови на старту трке били су тешки. Киша која је падала претходног дана „натопила“ је стазу, па су механичари свих тимова имали проблема код избора гума. Маса је, након старта, успео да после прве кривине задржи водећу позицију, а иза њега се одмах нашао његов тимски колега Кими Раиконен, који је успео да претекне Луиса Хамилтона, трећепласираног у квалификацијама. Хамилтон је у шестом кругу био принуђен да се заустави у пит-стопу, како би му механичари променили оштећену предњу леву гуму. Како је киша престала да пада и стаза постајала све сувља, Хамилтон је успео да се пробије до водеће позиције, коју је задржао до самог краја трке. Стратегија Роберта Кубице показала се на крају успешном. Након другог редовног одласка у пит-стоп, Кубица је успео да претекне Масу на другој позицији. Кими Раиконен је завршио трку на деветом месту након судара са Адријаном Сутилом неколико кругова пре краја трке. Адријан Сутил је трку започео са 18. позиције и био је на четвртом месту све до судара са Раиконеном. Судар је искористио Марк Вебер да освоји четврто место, док се на пето место пласирао Себастијан Фетел.

Да ли сте знали
  • Да возачи аутомобила сваке године у сударима убију више јелена него ловци.
  • Да је аутомобил најрециклиранији производ на свету.
  • Да Феррари сваки дан произведе само 14 аутомобила, док Тојота производи дневно 13.000 возила.
  • Да су популарни Фолксвагенови аутомобили Пасат, Поло и Џета имена добили по називима ветрова.
  • Да је назив Спачек за Цитроен 2CV настао од деминутива словеначке речи „спака” што значи наказа или ругоба.
  • Да се 75% свих аутомобила које је Ролс-Ројс икад произвео још увек налази у возном стању.
  • Да је Фолксавген буба најпродаванији аутомобил у XX веку
Приказ рада четворотактног мотора


Изабрана фотографија


[[Датотека:|x350px| ]]

Препоручени чланак

Мини је мали градски аутомобил који се производио у Уједињеном Краљевству, од 1959. до 2000. године. Првобитно га је производила компанија British Motor Corporation, а након тога њени наследници. Када се појавио на тржишту био је веома револуционарни аутомобил са попречно постављеним мотором, који је са мењачем дели резервоар уља. Мењач има четири брзине, а погон је на предњим точковима. Вентилатор хладњака је погоњен каишем преко мотора, због тога су хладњак и вентилатор постављени са леве стране, што доприноси смањењу дужине аутомобила. У дотадашњим аутомобилима, путницима су сметала кућишта точкова која су продирала дубоко у кабину, па су решење за то били мали точкови од 10 инча који су померени на саме углове каросерије чиме је добијено више места за путнике. Код система ослањања, коришћене су гумене уместо до тада стандардне опруге, а простор за ствари у вратима је добијен тако што је уграђен клизни прозор, који се отварао с лева на десно. Сва ова иновативна решења допринеле су укупном спољашњем смањењу возила, али и повећању унутрашњег простора за путнике и пртљаг.

Оригинални Мини сматра се иконом британске културе 1960-их година, а 1999. је проглашен за други најутицајнији аутомобил ХХ века. Био је веома популаран међу славним личностима, а поседовали су га сви чланови групе „Битлси”, глумица и певачица Твиги, принцеза Маргарета, Енцо Ферари, Питер Селерс, Стив Маквин и многи други. Прославио се и у учешћу у филмовима и телевизијским серијама, а међу којима најпопуларнија серија Мистер Бин, као и серијал филмова о Пинк Пантеру и филму Посао у Италији. У току 41. године дугој производњи, од априла 1959. до октобра 2000, укупно је произведено 5.387.862 примерака.

Остали Портали