Косовски заштитни корпус — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Враћене измене корисника 87.116.134.28 (разговор) на последњу измену корисника Milicevic01
ознака: враћање
мНема описа измене
Ред 20: Ред 20:
'''Заштитни корпус Косова''' ('''ЗКК'''; {{јез-алб|Trupat e Mbrojtjes së Kosovës, TMK}}) је била организација [[Цивили|цивилних]] хитних служби на [[Косово и Метохија|Косову и Метохији]] активна од 1999. до 2009. године, када га наслеђују [[Косовске безбедносне снаге]].{{недостаје извор}}
'''Заштитни корпус Косова''' ('''ЗКК'''; {{јез-алб|Trupat e Mbrojtjes së Kosovës, TMK}}) је била организација [[Цивили|цивилних]] хитних служби на [[Косово и Метохија|Косову и Метохији]] активна од 1999. до 2009. године, када га наслеђују [[Косовске безбедносне снаге]].{{недостаје извор}}


Основан је 21. септембра 1999. године објављивањем Уредбе [[УНМИК|УНМИК-а]] 1999/8 и договором о дозвољеној улози КЗК на Косову и Метохији. У ствари, то је био компромис између разоружане терористичке [[Ослободилачка војска Косова|Ослободилачке војске Косова]] (ОВК) који је био предвиђен [[Резолуција Савета безбедности ОУН 1244|Резолуцијом Савета безбедности ОУН 1244]], који су [[Албанци у Србији|Албанци]] одбацили, те су ОВК само трансформисали у ЗКК.
Основан је 21. септембра 1999. године објављивањем Уредбе [[УНМИК]] 1999/8 и договором о дозвољеној улози ЗКК на Косову и Метохији. У ствари, то је био компромис између разоружане терористичке [[Ослободилачка војска Косова|Ослободилачке војске Косова]] (ОВК) који је био предвиђен [[Резолуција Савета безбедности ОУН 1244|Резолуцијом Савета безбедности ОУН 1244]], који су [[Албанци у Србији|Албанци]] одбацили, те су ОВК само трансформисали у ЗКК.


== Историја ==
== Историја ==

Верзија на датум 23. мај 2023. у 23:32

Заштитни корпус Косова
Trupat e Mbrojtjes së Kosovës
Први и други амблем
Застава Заштитног корпуса Косова
Основана21. септембар 1999.
Распуштена21. јануар 2009.
СедиштеПриштина
Веб-сајтархивирани веб-сајт
Вођство
Генерал-пуковникСулејман Селими
Трошкови
Буџет25,4 милиона долара
Проценат БДП0,79

Заштитни корпус Косова (ЗКК; алб. Trupat e Mbrojtjes së Kosovës, TMK) је била организација цивилних хитних служби на Косову и Метохији активна од 1999. до 2009. године, када га наслеђују Косовске безбедносне снаге.[тражи се извор]

Основан је 21. септембра 1999. године објављивањем Уредбе УНМИК-а 1999/8 и договором о дозвољеној улози ЗКК на Косову и Метохији. У ствари, то је био компромис између разоружане терористичке Ослободилачке војске Косова (ОВК) који је био предвиђен Резолуцијом Савета безбедности ОУН 1244, који су Албанци одбацили, те су ОВК само трансформисали у ЗКК.

Историја

Непосредно након завршетка рата на Косову и Метохији 1999. године и доласка НАТО снага, појавила се потреба за дефинисањем улоге терористичке Ослободилачке војске Косова (ОВК) у складу са новонасталом ситуацијом. Резолуција Савета безбедности ОУН 1244, одобрена у јуну 1999, подразумевала је демилитаризацију ОВК.

Стога су истог месеца командант КФОР-а генерал Мајк Џексон и Хашим Тачи као генерални командант ОВК, потписали Споразум о демилитаризацији и трансформацији ОВК.

По завршетку процеса демилитаризације, у септембру 1999. Специјални представник УН Бернар Кушнер потписао је Уредбу бр. 1999/8 о оснивању Заштитног корпуса Косова (ЗКК), након чега је уследила Декларација о принципима, коју су потписали командант ЗКК-а и команданта КФОР-а.

Непосредно након усвајања ових аката, Међународна организација за миграције (МОМ) је покренула кампању регистрације терориста ОВК, која је трајала од 23. јула до 31. новембра 1999. године. Према документима МОМ-а, чланова ОВК је било 25.723.

Један број припадника ОВК придружио се Полицији Косова.[1]

Напомене и референце

Напомене
a.   ^ Република Косово (алб. Republika e Kosovës) једнострано је проглашена држава на територији Републике Србије, противно Уставу Србије и Резолуцији 1244 Савета безбедности Уједињених нација. Према Резолуцији 1244, цела територија Косова и Метохије, правно гледано, налази се у саставу Србије док не буде постигнуто коначно решење. Србија не признаје једнострано отцепљење, по међународном праву, њене територије, прецизније аутономне покрајине под привременом управом Уједињених нација (УНМИК). Влада са седиштем у Приштини има дефакто власт над већином територије, док поједине структуре Србије функционишу на северу и у српским енклавама.
Референце
  1. ^ International Crisis Group, What Happened to the KLA? Архивирано 2009-08-08 на сајту Wayback Machine, accessed 25 November 2009

Спољашње везе