Антонин Пије

С Википедије, слободне енциклопедије
Датум измене: 16. јун 2019. у 06:19; аутор: Autobot (разговор | доприноси) (Бот: исправљам преусмерења; козметичке измене)
Антонин Пије
Антонин Пије, мермерна биста која се данас чува у минхенској Глипотеци.
Лични подаци
Пуно имеТит Елије Хадријан Антонин Август Пије
Датум рођења19. септембар 86.
Место рођењакод Ланувија, Римско царство
Датум смрти7. март 161. (74 год.)
Место смртиЛоријум, Римско царство
ГробХадријанов маузолеј
Породица
СупружникФаустина Старија
ПотомствоФаустина Млађа, Марко Аурелије
РодитељиТит Аурелије Фулвије (биолошки),
Хадријан (усвојењем)
Арија Фадила[1]
ДинастијаАнтонини
Римски цар
Период11. јул 138. — 7. март 161. (22 год.)
ПретходникХадријан
НаследникМарко Аурелије

Тит Аурелије Фулвије Бојоније Арије Антонин Пије (лат. Titus Aelius Fulvius Boionius Arrius Antoninus Pius;[2][3] рођен 19. септембра 86. године, умро 7. марта 161. године) био је римски цар од 138. до 161. године. Био је четврти цар у низу тзв. Пет добрих царева.[4] Као цару, његово званично име је гласило: Тит Елије Хадријан Антонин Август Пије.

Успон до власти

Антонин Пије био је син Тита Аурелија Фулвија, конзула из 89. године,[4] чија је фамилија потицала из Нима, града на југу Галије,[5] а био је рођен близу италског места Ланувијума. Његов деда Тит Аурелије Фулво био је два пута конзул и префект Града. Аурелије Фулвије су били релативно нова сенаторска фамилија из Нарбонске Галије чији успон на проминентну позицију су подржавали Флавијевци.[6] Веза између Антонинове породице и провинције из које су потицали објашњава растућу важност позиције проконзула Нарбонске Галије током касног другог века.[7] После смрти оца Аурелија Фулва (који је био конзул 89. године), о будућем цару се старао деда са мајчине стране, Арије Антонин, два пута конзул, човек великог поштења и образовања, пријатељ Плинија Млађег.

Каријеру је започео као квестор, а касније је добио претуру. Антонин Пије је добио свој први конзулат 120. године; тада му је колега био Катилије Север. Након тог конзулата, запазио га је цар Хадријан, који му је доделио, заједно са још тројицом конзулара, судску управу над читавом Италијом. Но, право искуство је стекао као проконзул у провинцији Азији где је служио као проконзул 135-136. године. Показао се као добар намесник, који је по вредности надмашио чак и свог деду. Тако је дошао у нарочиту милост цара Хадријана који га је усвојио, одредио га за свог наследника 25. фебруара 138. године. На положај Хадријановог наследника Антонин Пије је дошао тек после смрти Елија Вера и под условом да Антонин Пије сам усвоји Марка Анија Вера, који је постао цар, Марко Аурелије и сина Елија Вера, Луција Вера будућег савладара цара Марка Аурелија. Чим је Антонин Пије био усвојен добио је проконзуларни империјум и трибунску власт, чиме је јасно стављено до знања да Хадријан у њему види свог наследника. Након смрти Хадријана у лето исте године, Антонин Пије је постао његов наследник.

Антонин Пије био је готово идеални господин, кога су хвалили не само антички писци (види нарочито Scriptores Historiae Augustae), него и каснији, модерни историчари (Едвард Гибон, на пример).

Антонин Пије као цар

Своју власт Антонин Пије је започео тиме што је амнестирао све оне које је Хадријан осудио, говорећи да би то сам Хадријан урадио само да је поживео. Хадријан је од свог наследнка очекивао да утврди власт у Царству, а не да води ддаљу експанзију и да шири границе, као што је то Трајан чинио. Најкасније до 142. године, Антонин Пије је тако утврдио границу у Британији, око 160 km северније од зида који је изградио Хадријан. И у Горњој Германији Антонин Пије је утврдио границу, померајући је на исток.

Током своје владавине Антонин Пије је сузбио устанке у Дакији и Мавретанији. Крајем владавине Антонина Пија дошло је до потешкоћа са Партима, па је његов наследник, Марко Аурелије, морао водити рат.

Унутрашња политика

У унутрашњим приликама, Антонин Пије је водио врло пријатељску политику према Сенату. Бринуо се о провинцијама, о пошти у царству, појединим градовима, нарочито после великог земљотреса који је задесио Малу Азију и Родос. Остао је запамћен по нарочито амбициозним радовима у Италији и Риму: обновио је Колосеум, изградио је чувену Хадријанов маузолеј и низ храмова у свом родном Ланувијуму.

Антонин је управљао царством ослањајући се на гувернере провинција али и путем директне комуникације царским писмима, од којих су неколицина јавно објављивана. За разлику од Хадријана, Антонин је само једном напустио Италију.

Како је царево здравље почело да слаби, Марко је постепено преузимао државне дужности. Антонин је умро 7. марта 161. у 74. години. Његова владавина најдужа је после Августове, само неколико месеци дужа од Тиберијеве. Антонинови наследници, Марко Аурелије и Луције Вер одмах су деификовали свог претходника.

Види још

Референце

  1. ^ Wotton, William (1701). The history of Rome: from the death of Antoninus Pius, to the death of Severus Alexander. T. Goodwin. стр. 152. 
  2. ^ Brian Campbell, Lawrence A. Tritle (eds.), The Oxford Handbook of Warfare in the Classical World, Oxford University Press, 2013, p. xxv.
  3. ^ In Classical Latin, Antoninus' name would be inscribed as TITVS AELIVS HADRIANVS ANTONINVS AVGVSTVS PIVS.
  4. ^ а б Bowman, p. 150
  5. ^ Bury, p. 523
  6. ^ Whitfield, Hugo Thomas Dupuis (2012). The rise of Nemausus from Augustus to Antoninus Pius: a prosopographical study of Nemausian senators and equestrians (PDF) (MA). Ontario: Queen's University. стр. 49—57. Приступљено 24. 1. 2016. 
  7. ^ Gayraud, Michel (1970). „Le proconsulat de Narbonnaise sous le Haut-Empire”. Revue des Études Anciennes. 72 (3–4): 344—363. Приступљено 24. 1. 2016. 

Литература

Спољашње везе


Римски цар