БРИКС

С Википедије, слободне енциклопедије
(преусмерено са БРИК)
БРИКС
Infobrics.org logo.svg
BRICS(A).png
Чланице БРИКС(А)
  Садашње чланице
  Аргентина
СкраћеницаBRICS
Датум оснивања2006.
Типрегионална организација економске и политичке сарадње
Чланови Бразил,
 Русија,
 Индија,
 Кина,
 Јужноафричка Република
Службени језициенглески, руски, хинди, кинески, португалски
Седиште Нове развојне банке-БРИКС[1]Шангај,
 Кина
Лидери држава чланицаЖаир Болсонаро,
Владимир Путин,
Нарендра Моди,
Си Ђинпинг,
Сирил Рамафоса
Веб-сајтinfobrics.org
Лидери БРИКС-а на 10. Самиту у Јекатеринбургу 26. јула 2018, Си Ђинпинг, Нарендра Моди, Сирил Рамафоса, Мишел Темер и Владимир Путин (слева надесно)

Брикс (енгл. BRICS) је енглеска скраћеница и економски појам који се односи на растући развој привредног потенцијала Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужноафричке Републике (Brazil, Russia, India, China, South Africa). Имплицитно, тиче се економског савезништва ових комплементарних привреда. Појам је увео Џим О’Нијл из корпорације за глобална финансијска истраживања Голдман Сакс, а врло брзо је прихваћен у јавности, нарочито у медијима, до те мјере да га већина извора вијести из глобалних финансија користе без много објашњења. Састанак званичника ових држава, одржан на љето 2008. године у Јекатеринбургу, назван је самит Брик.

Групу су првобитно чиниле Бразил, Русија, Индија и Кина. Јужноафричка Република је члан ове групе од 13. априла 2011.

Самит у Бразилу 2014[уреди | уреди извор]

На Самиту БРИКС-а одржаном у Бразилу 2014 донето је неколико важних одлука, међу којима и одлука о оснивању нове Развојне банке и заједничког монетарног фонда који ће бити пандан ММФ-у. Како је на Самиту изјавио руски председник Владимир Путин, ови пројекти обезбедиће независност земаља БРИКС-а од финансијске политике западних држава. Почетан капитал развојне банке је 50 милијарди долара.[2]

Тренутни лидери[уреди | уреди извор]

БДП БРИКС 2011

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ New Development Bank
  2. ^ „BRICS information portal”. BRICS (на језику: енглески). Архивирано из оригинала 22. 03. 2017. г. Приступљено 14. 02. 2018. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]