Википедија:Стара главна страна
{{{1}}}
Википедија је вишејезички пројекат стварања потпуне и тачне слободне енциклопедије.
Википедија на српском језику тренутно има 661.450 чланака.
И ти можеш да уређујеш Википедију!
Култура | Географија | Историја | Биографије | Математика | Наука | Друштво | Технологија |
Садржај Википедије | Портали | Азбучна претрага чланака |
Изабрани чланак
Филипинска револуција (фил./таг. Himagsikang Pilipino, шп. Revolución Filipina), такође позната као Тагалошки рат (шп. Guerra Tagalog), била је револуција и касније сукоб између филипинског народа и шпанских колонијалних власти.
Почела је у августу 1896. године, када су шпанске власти откриле Катипунан — антиколонијалну тајну организацију. Катипунан, на челу са Андресом Бонифасијем, био је ослободилачки покрет чији је циљ била независност од Шпаније кроз оружани револт. Током масовног окупљања у Калоокану, вође Катипунана су се организовале у револуционарну владу, именовале новоосновану владу — „Харинг бајанг катагалуган”, те отворено прогласиле оружану револуцију широм земље. Бонифасио је позвао на напад на главни град, Манилу. Напад није успио; међутим, околне провинције почеле су са побунама. Борба за превласт и моћ међу револуционарима довела је до смрти Бонифасија 1897. године, а његову функцију наслиједио је Агиналдо који је водио сопствену револуционарну владу. Исте године, револуционари и Шпанци су потписали Пакт за Бијак-на-Бато, којим је насиље привремено смањено. Агиналдо и други филипински официри отишли су у самонаметнути егзил у Хонгконг. Међутим, насиље и непријатељство никада није потпуно утихнуло.
Сједињене Америчке Државе су 21. априла 1898. године покренуле поморску блокаду Кубе (прва акција Шпанско-америчког рата). Амерички морнарички Азијски ескадрон, под вођством комодора Џорџа Дјуија, одлучно је 1. маја поразио Шпанску морнарицу у битки у заливу Манила, ефективно преузимајући контролу над Манилом. Агиналдо се, незванично у савезништву са САД, 19. маја вратио на Филипине и наставио са нападима на Шпанце. Побуњеници су до јуна стекли контролу над готово цијелим Филипинима — осим Маниле. Агиналдо је 12. јуна издао Декларацију о независности Филипина. Иако је ово означило крај револуције, ни Шпанија ни САД нису признавали независност Филипина.
Вести
- 12. август — У масовној пуцњави која се догодила на Цетињу убијено је једанаест, а рањено шест особа.
- 3. август — Влада Црне Горе на челу са Дританом Абазовићем и Српска православна црква на челу са патријархом српским господином Порфиријем (на слици) потписале су Темељни уговор.
- 31. јул — Вођа исламистичке терористичке организације Ал Каида Ајман ел Завахири убијен је у нападу америчке борбене беспилотне летелице у Кабулу у Авганистану.
- 31. јул — Женска фудбалска репрезентација Енглеске освојила је Европско првенство победивши у финалу Немачку резултатом 2 : 1.
- 24. јул — Јонас Вингегор из Данске је освојио бициклистичку трку Тур де Франс 2022. године.
- 11. јул — НАСА је објавила прву фотографију коју је у свемиру направио Свемирски телескоп Џејмс Веб.
- 10. јул — Новак Ђоковић и Јелена Рибакина су индивидуални освајачи Вимблдона 2022.
Јесте ли знали...
- … да је електричну столицу изумео зубар?
- … да се популарна лутка Барбика презива Милисент Робертс?
- … да се пиће Пепси првобитно звало Бредово пиће?
- … да се Александер Грејам Бел (на слици) никада није чуо телефоном са својом женом и ћерком из разлога што су биле глувонеме?
- … да је писац Марк Твен рођен и умро у години појављивања Халејеве комете?
- … да је отварач за лименке изумљен тек после 48 година постојања лименки?
На данашњи дан
- 1521 — Шпански конкистадор Ернан Кортес је након тромесечне опсаде заузео астечки град Теночтитлан и заробио краља Квотемока.
- 1704 — Војска Велике алијансе предвођена војводом од Молбороа је поразила шпанско-баварску војску у бици код Блиндхајма.
- 1806 — Српски устаници су поразили османлијску војску у бици на Мишару.
- 1868 — У Перуу и Еквадору серија земљотреса усмртила око 25.000 људи.
- 1898 — Карл Густав Вит је открио 433 Ерос, први откривени астероид близак Земљи.
- 1961 — Власти Источне Немачке су затвориле границу између Источног и Западног Берлина код Бранденбуршке капије, и почеле су изградњу 155 километара дугачког зида према граници са Западном Немачком.
- 2008 — Руска војска је заузела град Гори током рата у Грузији.
Братски пројекти
Викиречник слободни речник
Викицитат слободни цитати
Викикњиге слободни уџбеници
Викизворник слободна библиотека
Викиновости слободне вести
Викиверзитет слободни материјали за учење
Викиврсте директоријум врста
Медијавики развој вики софтвера
Википодаци слободна база знања
Викиостава слободно складиште медија
Википутовање слободни водич за путовања
Метавики координација заједнице и документација
![]() |
Контакт |