Википедија:Трг/Идеје
Идеје су подстраница Трга на којој се расправља о новим идејама и предлозима.
Слободно предложите нови догађај (такмичење, акцију), значајну промену неке видљиве пројектне странице, нови википројекат или било коју другу идеју која није у вези са правилима/смерницама.
Ако желите да предложите нову смерницу или промените постојећу, идите на Трг/Википолитика.
« Архиве 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
Сахара
Поводом тужних вести да нас је напустио поштовани колега и пријатељ Сахара, дошла ми је идеја да му се некако бар мало одужимо за његов дугогодишњи неуморан рад на Википедији на српском језику. Ми имамо награду за Википедијанца године, која се додељује сваке године, нећемо да преименујемо ту награду али би могли пригодно да је назовемо још „Сахарина споменица” или „Сахарина звезда”. Дакле уз стандардну споменицу, да добитнику награде Википедијанац године доделимо и „Сахарину споменицу” или „Сахарину звезду”. Ово је само предлог, да се на неки начин сачува од заборава све шта је овај корисник урадио за српску Википедију, а урадио је много. Википедија је изгубила много од кад он не уређује, али је он оставио много тога што ће бити на Википедији заувек. Реците ми шта мислите о овоме.
Обележићу неке људе да виде ово: @Sadko: @Жељко Тодоровић: @MareBG: @Ранко Николић: @Pinki: @CarRadovan: @Djordjes: @Intermedichbo: @PetarM: @Kizule: .— Soundwaweserb (разговор) 19:37, 24. април 2023. (CEST)
Коментар: Подржавам иницијативу. Нека колега Сахара почива са миром, вјерујем да ће наћи мјесто у врту вјечног царства небеског. Радо ћу дати повратну информацију и на други начин помоћи око споменице. У кратком периоду нас је напустио он као и руски пријатељ Соколрус, заиста тужно. — Садко (ријечи су вјетар) 19:52, 24. април 2023. (CEST)
Коментар: Ово је тако диван гест. Подржавам, и нека корисник Сахара почива у миру <3 Tira11 (разговор) 20:43, 24. април 2023. (CEST)
Коментар: То је најмање што као заједница можемо да урадимо у захвалност дугогодишњем уреднику, чији је допринос пројекту немјерљив. Нека почива у миру и хвала му! — Ранко Николић (разговор) 20:48, 24. април 2023. (CEST)
Коментар: Подршка идеји, а посебно да се та споменица зове Сахарина звезда. На жалост, одлази све више Википедијанаца са почетка Википедије. Како нисам био ту дуже време, нисам испартио вест да је преименуо Корисник:Drazetad, што ме је додатно растужило. — Пинки (разговор) 21:03, 24. април 2023. (CEST)
Коментар: Тужна вест. Споменица има разних тако да ту свакако нема ограничења у погледу идеја шта може да се направи. — Ђорђе Стакић (р) 22:01, 24. април 2023. (CEST)
Коментар: Заиста тужна вест, а идеју подржавам. Или чак направити посебну споменицу и делити је за рад на тему ваздухопловства? Oн се бавио тиме и верујем да би то било у реду. — MareBG (разговор) 23:41, 24. април 2023. (CEST)
- Као његов сарадник на уређивању тема и ваздухопловства, јако ме је растужила његова смрт. Подржавам идеју, нека корисник Сахара почива у миру. — Dr Milorad Dimić (разговор) 08:05, 25. април 2023. (CEST)
Коментар: Наравно, подржавам идеју. Можда би такве звјездице могли додјељивати у вези унапређења чланака у области ваздухопловства. Исто тако сматрам да би у вези унапређења чланака из области спорта могли имати и Дражетину звјездицу, или у вези чланака о РС Крајини додјелити звјездицу Соколруса... Тако би засигурно сачували сјећања на наше бивше сараднике. Радован ⁂ 17:36, 25. април 2023. (CEST)
Коментар: Подржавам. Нисам Сахару дуго видео, остао ми је у добром. — Mile (разговор) 14:02, 26. април 2023. (CEST)
Коментар: Нисам искрено никада имао прилике да пратим његове теме јер нисам баш нешто у тим водама (ваздухопловство) али да је оставио траг и да заслужује да се спомене, и он и остали које је колега CarRadovan навео. Боки ✉ 16:50, 28. април 2023. (CEST)
Предлог
Предлажем да инфокутија држава добије нове параметре: Етнички састав и религија. Gudi129 (разговор) 21:15, 29. април 2023. (CEST)
Дан Победе
Поздрав предлажем да као заједница обележимо предстојећи празник Дан победе над фашизмом 9. маја тако што ћемо на Главној страници окачити Георгијевску ленту. Шта мислите о овом предлогу. Иначе на сличан начин се могу обележити и другу важни датуми. — Пинки (разговор) 21:35, 1. мај 2023. (CEST)
- Ја немам ништа против. — Ранко Николић (разговор) 23:24, 1. мај 2023. (CEST)
- Подржавам идеју. — Садко (ријечи су вјетар) 23:26, 1. мај 2023. (CEST)
- Ја сам ЗА.— Soundwaweserb (разговор) 23:26, 1. мај 2023. (CEST)
- Подржавам идеју. — Садко (ријечи су вјетар) 23:26, 1. мај 2023. (CEST)
за — Ђидо (разговор) 23:35, 1. мај 2023. (CEST)
Трећи рајх → Нацистичка Њемачка
Предложио сам преименовање чланка Трећи рајх у Нацистичка Њемачка, па позивам заједницу да се изјасни на страници за разговор чланка. — Ранко Николић (разговор) 20:09, 22. мај 2023. (CEST)
Акција писања изабрних спискова
Има ли заинтересованих да у јуну организујемо акцију писања изабраних спискова? Трајало би цио јун мјесец.
Услов за споменицу би био барем један чланак написан, допуњен, сређен и коначно изгласан за статус ИС током трајања акције.
Ако урадимо 10 чланака, што би био основни циљ, повећали бисмо тренутни број ИС за 20 одсто.
Идеја је да се мало појачају спискови те да једни други конструктивно помажемо, критикујемо и стимулишемо у том процесу.
Шта мислите? — Садко (ријечи су вјетар) 14:06, 25. мај 2023. (CEST)
Коментар: Колико год се слажем са тиме да спискови треба да се прошире јер их је стварно мало, ја у овом моменту немам толико времена да бих могао да се посветим томе на већој бази од једне листе тако да, ако је то довољно, онда може. Боки ✉ 15:40, 25. мај 2023. (CEST)
Коментар: Подржавам сваку акцију, нарочито ове волонтерске. Колико будем у могућности, толико ћу и учествовати. Радован ⁂ 19:08, 25. мај 2023. (CEST)
Коментар: Какву год идеју да добијем, не верујем да ћу имати времена да је реализујем. А за превођење оних већ постојећих немам инспирације и ретко сам вољан за такве подухвате. Генерално, акције су обично биле добар начин за омасовљавање садржаја, а ко хоће може увек независно од тога да ради. — Lotom (разговор) 19:52, 25. мај 2023. (CEST)
Инфокутија, мјесто рођења и смрти
Нисам сигуран да ли постоји смјерница о томе како у инфокутијама да означавамо мјеста рођења. Мишљења сам да ако је држава федерална (САД, СФРЈ, СССР, Њемачка) у мјесто рођења треба поред града да иде назив федералне јединице (примери: Флорида, СР Србија, УССР, Минхен), да то буде правило на овом пројекту. С друге стране, исто правило да буде, код унитарних држава (УК, Шпанија, Француска) да не буде писано имена региона, јер немају овлашћења као федералне јединице у федералним државим, чак и ако неке регионалне државе (типа Шпанија) својим регионима дају значајну јурисдикцију. Дакле идеја: код федералних држава у мјесто рођења се поред града пише назив федералне јединице, у унитарним се не пише, да то уђе у правило. — Ничим неизазван (разговор) 23:54, 25. јул 2023. (CEST)
- Гласови
- Коментари
Коментар: — у начелу се слажем, само не знам колико је то неопходно да се запише експлицитно, просто негде је потребно за појашњење, негде не. У случају Америке, прилично је потребно и уобичајено да се додаје савезна држава, као нпр. ”Белгрејд, Мејн”. С друге стране, квалификовати Београд са ”Београд, СР Србија”, или Москву са ”Москва, РСФСР” је мало безвезе. Није нам потребна додатна квалификација ту. Значи, можда само ићи на здрав разум, и додавати појашњења када је потребно, као нпр. ”Паси Пољана код Ниша”, када место није опште познато. У случају где је уобичајено, као код места у САД, треба увек додавати државу. — Ђидо (разговор) 10:49, 26. јул 2023. (CEST)
- @Ђидо: ја сам буквално мислио да се ово направи како бисе српечило произвољно тумачење „уобичајности” јер нешто што је за мене уобијчајено то не мора за тебе бити случај. Тачно је, Русија је сложени случај јер она има степенаст систем федералних јединица јер немају сва иста права. На пример, америчке, канадске и њемачке имају све исте јурисдикције за све федералне јединице, било да је мали Мејн или огромна Калифорнија. Док то у Руској Федерацији није случај, чак им се и различито зову врсте федералних јединица типа негде је република негде провинција. Русију би требало посебно дефинисати, али у начелу мислим да би све федералне државе требало писати: место рођења 1. град 2. федерална јединица; држава рођења: име државе. (Укључујући и СРЈ јер ја то нисам радио све до јуче, када сам провалио да је и СРЈ била доиста федерална држава.) Да тако буде униформно за све, да средимо википедију како ваља, да буде затегнута као војна енциклопедија, уредна. Код унитарних држава, где региони нису на нивоу федералних јединица, писати само град и државу. — Ничим неизазван (разговор) 02:03, 27. јул 2023. (CEST)
Коментар: Ја сам лично против тога да се напише било шта у инфокутијама осим имена градова и држава рођења, наравно са линковима ка интерним страницама тих градова ако постоје. Зашто ?
Зато што се име чланка за тај град треба направити по томе где се налази и да се тачно напише све како треба.
Најбољи пример, који већ имамо на српској Википедији, је град Лондон где постоји канадски Лондон, енглески Лондон (који не видим разлог зашто није одрађен као Лондон (Енглеска) с обзиром да је и други Лондон одрађен као Лондон (Онтарио) али то је друга тема) а чак постоји и чланак о делу Београда, Лондон (Београд).
Е сад, рецимо, глумац Рајан Гозлинг, он је рођен у Лондону у Канади је један од добрих примера овог што хоћу да пренесем. Ја лично не видим поенту да се у његовој инфокутији ставља, као што сад пише, Лондон, Онтарио, Канада где је постављен линк (без икакве потребе) за провинцију Онтарио јер већ постоји линк ка чланку који каже у имену чланка Лондон (Онтарио) у којем се итекако пише и поставља линк ка чланку о провинцији Онтарио. А шта је још смешнија ствар, енглеска Википедија, а сви знамо колико су енглези компликовани око свега, има само један линк у његовој инфо кутији и то линк ка чланку о Лондону у провинцији Онтарио без линка ка чланку о Канади а зашто ? Погађате .. зато што било ко иоле способан да прочита нешто, ће, ако га занима, отићи на тај чланак о Лондону, Онтарио и видео да је Онтарио провинција у Канади.
То је моје мишљење, дакле, обрисати све оно што није потребно и поједноставити инфокутију. Боки ✉ 00:20, 27. јул 2023. (CEST)
Коментар: Ово је добро питање, и ја имам сличну дилему. Верујем да је већини читалаца, невезано за федералност/унитарност, некако очекивано (или интуитивно) да виде Крагујевац, СР Србија, СФР Југославија или Глазгов, Шкотска, Уједињено Краљевство. Покрајине не би требало наводити. Што се САД тиче, ту нам навођење држава већ и јесте нека врста неписаног правила (погледати рецимо чланке о кошаркашима или глумцима, који су нам вероватно и најбројније америчке биографије). Претпостављам да је, између осталог, до тога дошло и зато што по САД има баш доста градова који деле исто име, а налазе се у различитим државама. Чак је тамо честа језичка појава и то да људи уз место свог порекла/пребивалишта наведу и државу. Мислим да би и то требало задржати као праксу за инфокутије. Е сад, такав начин навођења временом се из инфокутије пренео и у уводну реченицу чланка тј. заграду с подацима о датуму и месту рођења/смрти, па би требало да продискутујемо и шта ћемо с тим — да ли наставити с таквом праксом и увести је као правило или не. — DJ0302 (разговор) 19:24, 29. јул 2023. (CEST)
Главна страница
Да ли би могли да сузимо кутијицу за изабрану слику на пола ширине, а да на другу убацимо портал дана, где се сваки дан појављује нови портал? — IмSтevan разговор 18:25, 2. август 2023. (CEST)
- Добра идеја, за пројекат са активнијим порталима. Код нас је можда 3 портала збиља живо и добро, остали су на апаратима или опстају јер их не бришемо пошто су раније генерације уредника урадиле доста у тим областима. — Садко (ријечи су вјетар) 18:32, 2. август 2023. (CEST)
- Мислим да немамо довољан број портала који су на високом квалитету, али би могли да порадимо на томе, барем у неким главним областима. Радије би пребацио текст поред слике, као нпр. код ен.вп како би изнели неке корисне информације о слици, и текстом подстакли читање чланка. И, засигурно бих додао навођење аутор и лиценцу, као стимуланс и пример трећим странама, како треба да користе слику са Оставе и шта лиценца налаже. Када већ причамо о Главној, искористио бих моменат да предложим да се размисли о смањивању простора између унутрашњих и спољашњих маргина. Нови скин изменио је донекле изглед главне и смањио централни простор, па су колоне постале дуже, а маргине (по мени) непотребно широке. Смањењем маргина добило би се на ширини и смањењу дужине колоне. Такође може се разматрати и о насловима који се дуплирају и заузимају место (нпр. Недавни догађаји и Вести, или Име изабраног чланка који се помиње и као наслов и као почетак реченице). Питање наслова није толико важно (мада би и то додатно скратило колоне) колико сам заговорник промене дела око слике и маргина. Нисам пропратио, рађена су истраживања да се одељци на главној страни преколоришу нијансама сиве и беле, али не знам који је резултат. Ако буду усвојили да то буде по деф. онда ће главни простор додатно да буде истакнут и маргине ће додатно моћи да се смање. — MikyM (разговор) 15:24, 3. август 2023. (CEST)
Држава Палестина → Палестина
Покренуто је гласање о премештању чланка Држава Палестина на Палестина. Позивам вас да се изјасните. — רוח חיים (разговор) 21:55, 4. август 2023. (CEST)
Југословенске републике по годинама
На Википедији у последње време постоји све већи број категорија о државама по годинама и ту се јавља проблем за бивше југословенске републике. У дискусији са @FriedrickMILBarbarossa схватих да је најбоље консултовати заједницу око вог питања. Имамо категорије - Категорија:Босна и Херцеговина у 20. веку по годинама (само године 1991-1996), Категорија:Хрватска у 20. веку по годинама (године 1991, 1994 и 1995), Категорија:Црна Гора у 20. веку по годинама (само 1997) и Категорија:Србија у 20. веку по годинама (комплетан 20 век). Како имамо и Категорију Категорија:Југославија у 20. веку по годинама било би природно да категорије југословенких република у време када су биле у Југославији буду поткатегорије ове категорије. На пример категорија Босна и Херцеговина у 1977. или Србија у 1977. требале би да буду поткатегорије Категорије:Југославија у 1977. Дешава се у неким чланцима да имамо у категоријима и БиХ у xy години и поред тога Југославија у xy години, што је апсурдно јер је БиХ (или било која друга ју република) била део Југославије, а не самостална држава. Чланке би требало првенствено стављати у категорију републике по годинама, а у картегорију о Југославији само оне догађаје на савезном нивоу. Шта остали мисле на ову тему? — Пинки (разговор) 19:50, 16. август 2023. (CEST)
Коментар: Слажем се са Другом Пинкијем, али:
- „Но, што се тиче категорија за социјалистичке републике по годинама, колико ја могу да видим, тренутно (вероватно) ниједна таква категорија не представља поткатегорију једне наткатегорије за Југославију по годинама. Ово треба прво да се реши, па тек онда да се уклоне све те (будуће) наткатегорије.”
- „Такође, имамо случајеве где те социјалистичке републичке категорије постају (самосталне) државне током 1990-их година, тако да би некакав нејугословенски догађај случајно залутао из неке поткатегорије у једну југословенску наткатегорију [нпр. Категорија:Хрватска у 1991. и Категорија:Босна и Херцеговина у 1992.].”
- „Плус, ту је и српска/хрватска/XYZ политичка/верска/некаква опозициона емиграција, која нема увек директне везе са неком од Југославија.”
- — نوفاك اتشمان 23:50, 16. август 2023. (CEST)
- @FriedrickMILBarbarossa: Наравно да би се те категорије важиле само до године када је та република била у саставу СФРЈ или СРЈ. И Словенија и Хрватска су у саставу СФРЈ биле до октобра 1991. што суштински покрива читаву 1991. годину. Не знам колико су неки догађаји из емиграције конкретно везани за Србију, Хрватску, БИХ ако се нису догодили на њеној територији!? Све што је везано за југословенске републике аутоматски је везано и за Југославију.— Пинки (разговор) 08:50, 17. август 2023. (CEST)
Имена и хиљаду надимака у уводној реченици
Чланак Благоје Паровић најбоље говори зашто је мој светоназор о пуном имену на почетку, а надимку у апозицији, јер у дотичном не знамо да ли је Шмит презиме или ратно име. Тако је са много комунистичких првобораца који су имали шифрована имена, што у нелегалним операцијама ван државе, што у грађанском рату у Краљевини Југославији. Дакле, ја се залажем у првој реченици: ПУНО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ (званично, из Личне карте), у загради оно што је и до сада било, и у апозицији надимак (међу запете), само ако је надимак није изведен из имена или презимена, већ је супротан и не може се извести. Надимак Веља не треба у апозицију ако је Вељко или Велимир име, подразумева се, али надимак Лека код Александра Ранковића треба. То је пракса свих логичних пројеката, само ми преоптерећујемо непотребно уводну реченицу која треба бити максимално концизна. — Ничим неизазван (разговор) 00:21, 18. август 2023. (CEST)
- Подржавам покретање теме на нивоу расправе. — Садко (ријечи су вјетар) 17:35, 24. август 2023. (CEST)
Све које занима ова тема, овде могу погледати моје предлоге - Корисник:Pinki/Надимци. Драго ми је што је покретач идеје био конкретан које чланке треба мењати иако се надимци јављају и у свим другим областима - спорту, култури, уметности, естради.. хиљаде је личности са надимцима. Такође ми је драго што не може да се суздржи од својих политичких ставова па и у предлогу за уређивање надимака говори да ли су неке акције биле легалне или нелегалне.— Пинки (разговор) 18:34, 24. август 2023. (CEST)
- Слажем се са Пинкијевим предлогом. Устаљене надимке треба додати на почетак прве реченице по том предлогу. Постоји нека шареликост код тога. Нпр. чланак Лепа Брена почиње са
- Фахрета Јахић Живојиновић (Тузла, 20. октобар 1960), позната као Лепа Брена [...]
- док чланак Ана Бекута почиње са
- Ана Бекута (рођена као Нада Полић; [...]
- Генерално, уводна реченица треба почети насловом чланка, подебљано. Незнам да ли је то негде написано, али би требало да буде допуштено да се дода надимак или пуно име код особа, ако већ није део наслова. Нпр. чланак Бата Живојиновић почиње са
- Велимир Бата Живојиновић (Јагодина, 5. јун 1933 [...]
- што мислим да је оправдано.
Македонски универзитети
Поздрав. С обзиром да се Универзитет у Скопљу одавно зове Св. Кирил и Методиј као и да у граду одскора постоји још један државни универзитет (Мајка Тереза), који би наслов овом чланку био најприкладнији? „Универзитет св. Кирил и Методиј”, „Универзитет Св. Кирил и Методиј” или нешто треће? — רוח חיים (разговор) 20:41, 6. септембар 2023. (CEST)