Викимедија Србије и Амбасада Шведске и ове године покрећу Викигеп кампању у Србији кроз организацију уређивачког маратона. Уређивачки маратон биће део глобалне акције која има за циљ смањење јаза у погледу садржаја о женама на Википедији. Трајаће од 1. до 8. марта, када ће симболично на Међународни дан жена бити одржан виртуелни догађај са организаторима из целог света.
Учесници ће током уређивачког маратона имати слободу избора теме. Све биографије жена су дозвољене, било да се ради о историјским личностима или модерним припадницама женског пола. Маратон ће почети у понедељак, 1. марта, и трајаће симболично до 8. марта, Међународног дана жена. Баш на овај дан биће одржан и глобални онлајн догађај на ком ће се учесницима и организаторима из целог света обратити изабрани говорници, а потом ће они који нису уређивали Википедију моћи да савладају потребне вештине. Да бисте учествовали на овом догађају, потребно је да се региструјете.
Осим писања и допуне чланака, организатори глобалне кампање сугеришу увећање броја референци у циљу веће поузданости садржаја који се поставља у чланке. На овај начин ће корисници Википедије моћи да нађу информације о достигнућима жена, али и да подробније истраже тему путем дате литературе. У току кампање један од фокуса је и илустрација чланака, чиме исти добијају на квалитету. Позивају се уредници Википедије, активисти, као и сви заинтересовани за тему да допринесу кампањи и тако омогуће већу доступност информација о достигнућима жена из различитих области. Све информације се могу наћи на страни догађаја на Википедији. Уколико до сада нисте уређивали Википедију, можете се пријавити за обуку путем мејла kancelarija@vikimedija.org, а ми ћемо је радо организовати.
Викимедија Србије, заједно са Амбасадом Шведске овом кампањом подржавају иницијативу НЕ значи НЕ, која се између осталог, залаже за подршку иницијативи да се у обавезни део наставног програма од нивоа предшколског или основног образовања у Републици Србији уведу методе препознавања, реаговања, и заштите од сексуалног насиља. Ово ће бити први корак у давању подршке, а у наредном периоду планиран је посебан догађај који ће подразумевати панел дискусију и уређивачки маратон.
Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Кроз локалне пројекте подржава и промовише рад на Википедији и другим вики пројектима.
Амбасада Шведске спроводи своју делатност у области политике, развојне помоћи́, трговине, штампе, информација и културе, конзуларних послова и миграција. Канцеларија за везу нордијске полиције је саставни део Амбасаде.
Лилијана Чичкарић, социолошкиња (област Родна равноправност, Историја женских организација и покрета, Женске студије, Политичка партиципација и репрезентација жена у институцијама и јавном животу)
Марија Драшкић, правница и активисткиња (област људска права)
Викигеп кампања која је ове године на Википедији на српском одржана од 1. до 8. марта, оборила је рекорд у погледу броја креираних биографија жена – чак 113 чланака.
Највише чланака у оквиру акције написао је уредник др Милорад Димић(21 чланак, односно 20%).
Кампања је обухватала уређивачки маратон поводом Међународног дана жена који је био саставни део глобалне акције која има за циљ смањење јаза у погледу садржаја о женама на Википедији. У Србији су је четврти пут заредом организовале Викимедија Србије и Амбасада Шведске.
Уређивачки маратон поводом Међународног дана жена организован је и на Википедији на српском и забележио је најбоље резултате до сада. Током седмодневног маратона, 24 учесника написало је и допунило чак 113 чланака. На Википедији на српском нашле су се спортисткиње, глумице, активисткиње за људска права, научнице, дизајнерке, књижевнице и многе друге. Садржај је шаренолик и у погледу националности, што говори о успеху жена из различитих земаља, без обзира на заступљени патријархат и дубоко традиционална друштва. Учесници су углавном писали нове чланке, од којих су неки преведени са других језичких верзија Википедија, док су проширени чланци добили нове фотографије, референце и информације о значајним постигнућима жена.