Викимедија Србије и Музеј Југославије организују уређивачки маратон у писању нових и допуњавању постојећих чланака на Википедији на срском језику. Писаће се биографије знаменитих личности из периода Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, из извора, односно литературе који се чувају у Музеју Југославије. Ова институција културе ће ослободити и фотографије ових и других личности којима ће се илустровати чланци.
Акцији ће се придружити и Историјски архив Јагодине, који ће ослободити политичке плакате из овог периода.
Маратон ће се одржати у среду, 29. новембра, од 10 сати, у просторијама Музеја Југославије (Михаила Мике Јанковића 6). На почетку догађаја биће одржана обука уређивања Википедије, али и Викимедијине оставе - централног места за фотографије и друге датотеке којима се илуструју чланци на Википедији. Обуци могу сви да се придруже, независно од учешћа на маратону. Искусни уредници Википедије биће ту да помогну свим новајлијама и упуте их у принципе уређивања највеће онлајн енциклопедије.
За учешће у маратону потребно је пријавити се на мејл kancelarija@vikimedija.org или се уписати на страницу на Википедији.
О Викимедији Србије
Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Кроз локалне пројекте подржава и промовише рад на Википедији и другим Вики пројектима. Организација развија ГЛАМ пројекат од 2012. године и у претходне две године сарађивала је са бројним институцијама од угледа, попут Народне библиотеке Србије, Музеја примењене уметности, Завичајног музеја Књажевац и сл. Циљ ГЛАМ пројекта је развијaње двосмерне сарадње у креирању и унапређењу доступности ризнице културног и историјског наслеђа наше земље на интернету.
Организација
Адреса
Контакт
Званична страница
Викимедија Србије
Дечанска 4/3
Ивана Гусларевић ivana.guslarevic@vikimedija.org 060/74-54-772
О Музеју Југославије Музеј Југославије је музејска институција која сакупља, проучава и презентује различите предмете за везане за историју Југославије. Основан је 1996. године одлуком Владе Савезне Републике Југославије, спајањем Меморијалног центра „Јосип Броз Тито“ и Музеја Револуције у Музеј историје Југославије. До 2003. године био је самостална савезна организација, а након тога је прешао у надлежности Републике Србије. Априла 2013. је проглашен институцијом културе од изузетног значаја. Марта 2017. године је променио назив у Музеј Југославије. У саставу музеја данас се налазе објекти — Кућа цвећа, Стари музеј и Музеј „25. мај“, укупне површине од 5.252 квадратна метра, као и парк површине 3,2 хектара.
О Историјском архиву Јагодине Историјски архив Јагодине је институција заштите архивске грађе на подручју Средњег Поморавља. Нове просторије архива у некадашњој Учитељској школи „Сретен Аџић” које су усељене крајем априла 1973. године и адаптирана зграда „павиљона” за пословни простор 1975. године као и промена назива 14. децембра 1974. године у Историјски архив „Средње Поморавље”, коначно су дефинисале Архив Јагодине као архив модерног типа.