Дабл-декер аутобус
Дабл-декер аутобуси су аутобуси на два спрата. Црвени дабл-декер аутобуси су коришћени за масивни транспорт у Уједињеном Краљевству. Ови аутобуси се користе и у другим градовима Европе, Азије, бившим британским колонијама и протекторатима као што су Хонгконг, Сингапур, Индонезија, Малезија и Канада.[1][2][3] Ова врста аутобуса користи се чешће за обилазак него за транспорт.
По државама[уреди | уреди извор]
Градови наведени овде користе дабл-декер аутобусе као део регуларног транспорта. Градови који користе овај аутобус само за разгледање су искључени.
Европа[уреди | уреди извор]
Уједињено Краљевство[уреди | уреди извор]
Дабл-декер аутобуси су у општој употреби широм Велике Британије. Постали су фаворити због мање дужине. Величина већине ових аутобуса у Великој Британији је између 9.5 метара и 11.1 метара дужине. Након 1990. појавили су се модели и од 12 метара. Дабл-декер кочије су у Уједињеном Краљевству традиционалне дужине 12 метара, док су неки новији модели и по 13.75 метара. Максимална дозвољена дужина дабл-декер аутобуса и кочије је 15 метара. Висина је обично 4.38 метара, док су виши модели 20 цм виши. 1941. године госпођица Филис Томсон постала је прва жена којој је дозвољено да вози дабл-декер аутобус у Енглеској. Возила је за компанију Messrs. Felix Motors Ltd Црвени дабл-декер аутобуси у Лондону постали су национални симбол Енглеске и Уједињеног Краљевства. Већина аутобуса у Лондону су дабл-декер аутобуси. Одмах након Другог светског рата први модели били су AEC Regent II и AEC Regent III.
Република Ирска[уреди | уреди извор]
У Ирској републици већина аутобуса у околини Великог Даблина су дабл-декер аутобуси. Укупно их је 936, на другом су месту, одмах иза Лондона са 942.
Немачка[уреди | уреди извор]
Македонија[уреди | уреди извор]
Турска[уреди | уреди извор]
Француска[уреди | уреди извор]
Безбездност[уреди | уреди извор]
Дабл-декер аутобуси су повремено били умешани у несреће( као што је фатална несрећа септембра 2010. године) са ниским мостовима, често узрокованим заборављањем возача да вози више аутобусе.
У популарној култури[уреди | уреди извор]
У Уједињеном Краљевству дабл-декер аутобуси (9.5-10.9 м) се често користе као израз за описивање великих објеката. На пример, плави кит је дуг као 3 дабл-декер аутобуса. Лондонски аутобус „Краљ пута“ има чак и своју песму „A Transport of Delight“ (1956) комичног дуета Фландерс и Свон. У филму Хари Потер и затвореник из Аскабана, Knight Bus је заправо трипл-декер (троспратни) аутобус који магијом пролази испод мостова је дизајниран након дабл-декер аутобуса. За време летње олимпијаде 2012. чешки уметник David Černý представио је своју скулптуру названу London Booster. То је заправо био дабл-декер аутобус који рукама налик људским ради склекове. Дабл-декер аутобус био је звезда и у ТВ серији недељом названом Here Come the Double Deckers 70-их година.
Врсте дабл-декер аутобуса[уреди | уреди извор]
- AEC K-type
- Stallion Bus Дабл-декер
- American Double Deckers
- AEC Q-type
- AEC Regent II
- AEC Regent III RT
- AEC Regent III
- Routemaster
- Bristol VR
- Dennis Dragon
- Daimler CV серија
- Leyland Atlantean
- Daimler/Leyland Fleetline
- MCW/Scania Metropolitan
- MCW Metroliner
- MCW Metrobus
- Leyland Titan
- Leyland Olympian
- Volvo Olympian
- Dennis Trident 2
- Dennis Trident 3
- Volvo B7TL
- Volvo B9TL
- Scania OmniDekka
- Scania OmniCity
- Alexander Dennis Enviro400
- Alexander Dennis Enviro500
- MAN Lion's City DD
- Ashok Leyland Titan
- Beulas Jewel
- Van Hool Astromega TD8/TD9/TDX series
- Neoplan Skyliner
- Neoplan Megaliner
- Neoplan Jumbocruiser
- Setra S 228 DT
- Setra S 328 DT
- Setra S 431 DT
- Ayats Bravo
- Yutong City Master