Друштво књижевника Војводине
Друштво књижевника Војводине Društvo književnika Vojvodine Vajdasági írók egyesűlete Spolok spisovateľov Voivodiny Asociaţia Scriitorilor din Voivodina Дружтво писательох Войводини Association des Écrivains de Voivodine | |
Адреса: | Нови Сад, Браће Рибникар 5 |
Основано: | 1966. |
Веб сајт: | http://www.dkv.org.rs/ |
Друштво књижевника Аутономне покрајине Војводине (скраћено ДКВ) је друштво које окупља књижевнике на простору АП Војводине. Има око 490 чланова који пишу на свим званичним језицима који су у употреби у Аутономној покрајини Војводини. Највећи број пише на српском, а значајан део на мађарском. Друштво има и око седамдесетак књижевних преводилаца. Седиште Друштва је у улици Браће Рибникар бр. 5. у Новом Саду.
Актуелни председник ДКВ је Јован Зивлак, песник и есејиста, потпредседници су Фрањо Петриновић, прозни писац и Јанош Бањаи, критичар и есејиста.
Историја друштва
[уреди | уреди извор]Секција војвођанских писаца се издвојила из Удружења књижевника Србије 1966. године, а 1976. је формирано Друштво књижевника и књижевних преводилаца Војводине.
ДКВ је у свом вишедеценијском деловању било организатор значајних књижевних манифестација (Књижевна колонија у Чортановцима, књижевни каравани, књижевне промоције, Конгрес писаца Југославије), покретач је и издавач или суиздавач многих књижевних публикација.
Међународни новосадски књижевни фестивал основан је 2006. и представља значајне ауторе из земље и света. Одржава се сваке године последње недеље августа.
Циљеви Друштва
[уреди | уреди извор]Главни циљеви Друштва књижевника Војводине:
- унапређује и афирмише оригинално књижевно и преводилачко стваралаштво;
- штити слободу књижевног стваралаштва и залаже се за повољан материјални и друштвени положај књижевних стваралаца;
- води бригу о заштити моралних и материјалних ауторских права својих чланова;
- залаже се за културну, националну, језичку, верску, етничку толеранцију, толеранцију уверења и равноправност;
- приређује књижевне расправе, скупове и трибине;
- бави се непрофитном издавачком делатношћу у циљу унапређивања и популаризације и ширења књижевности;
- сарађује са другим удружењима књижевних стваралаца, уметничким и културним удружењима, организацијама и институцијама у земљи и иностранству.
Неки од садашњих и бивших чланова
[уреди | уреди извор]- Славко Алмажан
- Милан Антуновић
- Јанош Бањаи
- Петко Војинић Пурчар
- Миро Вуксановић
- Славко Гордић
- Иван Даников
- Младен Дражетин
- Мирослав Егерић
- Томислав Жигманов
- Јован Зивлак
- Перо Зубац
- Светозар Кољевић
- Петру Крду
- Илдико Ловаш
- Алпар Лошонц
- Јасна Мелвингер
- Милован Миковић
- Милица Мићић Димовска
- Иван Негришорац
- Милан Ненадић
- Фрања Петриновић
- Ђорђе Писарев
- Драган Бабић
- Вујица Решин Туцић
- Ђорђо Сладоје
- Никола Страјнић
- Јулијан Тамаш
- Алекса Ђукановић
- Владимир Тасић
- Тибор Варади
- Милан Тодоров
- Ото Толнаи
- Корнелија Фараго
- Вићазослав Хроњец
Часопис
[уреди | уреди извор]Друштво књижевника Војводине издаје на српском реномирани часопис "Златна греда" (2001) који се бави књижевношћу, уметношћу и књижевном теоријом. Главни и одговорни уредник „Златне греде“ је Јован Зивлак.
Награде ДКВ-а
[уреди | уреди извор]ДКВ од 1980. године додељује годишње награде (за животно дело, за књигу и за превод године, као и награде за најбоље књиге на језицима националних мањина (на мађарском, хрватском, словачком, румунском и русинском), чији носиоци су неки од најзначајнијих књижевних стваралаца Војводине). Писци који су дали допринос угледу Друштва и култури у Србији су, свакако, Бошко Петровић, Младен Лесковац, Александар Тишма, Мирослав Антић, Имре Бори, Ференц Фехер, Раду Флора, Флорика Штефан, Паљо Бохуш, Ђуро Папхархаји и други.
Од оснивања ДКВ додељује Бранкову награду за најбољу прву песничку књигу објављену на српском језику аутора до 29 година, која је једна од најпрестижнијих књижевних награда за младе песнике у Југославији, тј. у Србији. Први добитник награде 1954. године је био Васко Попа. Бранкова награда се додељује од 2006. године на Међународном новосадском књижевном фестивалу, а главна награда Фестивала је Међународна награда за књижевност „Нови Сад”. Досадашњи добитници су Кристоф Мекел, познати немачки песник, Жан-Пјер Фај, песник, прозни писац и филозоф из Француске и Бен Окри, прозни писац и песник из Нигерије, који живи у Енглеској.