Евролига 2015/16.

Из Википедије, слободне енциклопедије
Евролига 2015/16.
Евролига
Трајање 15. октобар 201515. мај 2016.
Број клубова 24
Број утакмица 250
Gold medal icon.svg Русија ЦСКА Москва
Silver medal icon.svg Турска Фенербахче
Bronze medal icon.svg Русија Локомотива Кубањ
МВП сезоне Француска Нандо де Коло
(ЦСКА Москва)
МВП Фајнал-фора Француска Нандо де Коло
(ЦСКА Москва)
2014/15 2016/17

Евролига 2015/16. је била 16. сезона, од реорганизације овог такмичења и преласка под окриље УЛЕБ-а, најважнијег кошаркашког клупског такмичења у Европи. У односу на претходну сезону, једина измена у систему такмичења је укидање квалификација.

У финалу ЦСКА Москва је победио Фенербахче резултатом 101:96 након продужетка и тако освојио своју седму евролигашку титулу.

Учесници[уреди]

Држава Број клубова Клубови који директно учествују
Турска Турска 4 Анадолу Ефес A Дарушафака Догуш СП Пинар Каршијака Б Фенербахче A
Шпанија Шпанија 4 Барселона Ласа A Лаборал Кућа A Реал Мадрид A Уникаха Б
Русија Русија 3 Локомотива Кубањ СП Химки Ц ЦСКА Москва A
Грчка Грчка 2 Олимпијакос A Панатинаикос A
Италија Италија 2 Динамо Банко ди Сардења Сасари Б ЕА7 Емпорио Армани A
Њемачка Немачка 2 Бајерн Минхен СП Брозе Баскетс Бамберг Б
Француска Француска 2 Лимож Б Стразбур ИГ СП
Израел Израел 1 Макаби ФОКС A
Литванија Литванија 1 Жалгирис A
Пољска Пољска 1 Стелмет Зјелона Гора Б
Србија Србија 1 Црвена звезда Б
Хрватска Хрватска 1 Цедевита Б

Жреб[уреди]

Жреб за прву групну фазу Евролиге обављен је 9. јула 2015. у Барселони.

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

Русија ЦСКА Москва (178)
Шпанија Реал Мадрид (178)
Шпанија Барселона Ласа (171)
Грчка Олимпијакос (170)

Израел Макаби ФОКС (151)
Грчка Панатинаикос (142)
Турска Фенербахче (129)
Турска Анадолу Ефес (126)

Русија Химки (125)
Шпанија Лаборал Кућа (119)
Русија Локомотива Кубањ (118)
Шпанија Уникаха (112)

Литванија Жалгирис (109)
Италија ЕА7 Емпорио Армани (96)
Србија Црвена звезда Тел. (95)
Њемачка Брозе Баскетс Бамберг (80)

Турска Пинар Каршијака (69)
Турска Дарушафака Догуш (69)
Њемачка Бајерн Минхен (63)
Хрватска Цедевита (63)

Италија Динамо Банко ди Сардења Сасари (57)
Пољска Стелмет Зјелона Гора (52)
Француска Стразбур ИГ (48)
Француска Лимож (35)

Прва фаза „Топ 24“[уреди]

Прва фаза играла се од 15. октобра до 18. децембра 2015. године.

Прва четири у свакој групи пролазе у „Топ 16“
Елиминисани из Евролиге, такмичење настављају у Еврокупу

Група А[уреди]

Домаћини су наведени у левој колони.

Екипа Бај. Реал М. Стр. Фен. Хим. Ц. звезда
Њемачка Бајерн Минхен XXX 67:86 76:61 67:84 69:60 79:90
Шпанија Реал Мадрид 101:99 XXX 97:65 80:73 82:85 98:71
Француска Стразбур ИГ 69:82 93:86 XXX 91:70 69:78 78:75
Турска Фенербахче 74:67 77:66 81:64 XXX 88:83 79:61
Русија Химки 70:81 84:70 88:62 68:70 XXX 91:53
Србија Црвена звезда Телеком 85:76 94:88 81:59 60:74 96:91 ХХХ
Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Тај-брек
1. Турска Фенербахче 10 8 2 770 707 +63
2. Русија Химки 10 5 5 798 740 +58 3-1
3. Србија Црвена звезда Телеком 10 5 5 766 813 -47 2-2
4. Шпанија Реал Мадрид 10 5 5 854 808 +46 1-3
5. Њемачка Бајерн Минхен 10 4 6 763 780 -17
6. Француска Стразбур ИГ 10 3 7 711 814 -103

Група Б[уреди]

Домаћини су наведени у левој колони.

Екипа Ан. Ефес ЕА7 Лаб. Лим. Оли. Цед.
Турска Анадолу Ефес XXX 89:73 95:86 92:74 87:91 75:81
Италија ЕА7 Емпорио Армани 88:84 XXX 78:76 69:77 66:71 68:77
Шпанија Лаборал Кућа 92:90 94:82 XXX 92:56 96:89 92:70
Француска Лимож 77:89 74:65 71:107 XXX 67:76 69:78
Грчка Олимпијакос 68:81 73:63 59:52 75:49 XXX 76:61
Хрватска Цедевита 75:81 82:85 76:67 80:84 70:83 ХХХ
Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Тај-брек
1. Грчка Олимпијакос 10 8 2 761 692 +69
2. Турска Анадолу Ефес 10 6 4 863 805 +58 1-1 (+7)
3. Шпанија Лаборал Кућа 10 6 4 854 766 +88 1-1 (-7)
4. Хрватска Цедевита 10 4 6 750 780 -30
5. Француска Лимож 10 3 7 698 823 -125 2-0
6. Италија ЕА7 Емпорио Армани 10 3 7 737 797 -60 0-2

Група Ц[уреди]

Домаћини су наведени у левој колони.

Екипа Бар. Жал. Лок. Пан. П. Кар. Сте. ЗГ
Шпанија Барселона Ласа XXX 88:92 72:68 77:52 107:79 78:72
Литванија Жалгирис 78:85 XXX 74:76 72:75 74:52 67:56
Русија Локомотива Кубањ 78:74 80:50 XXX 81:70 72:53 51:66
Грчка Панатинаикос 93:86 91:56 71:77 XXX 85:73 82:51
Турска Пинар Каршијака 71:62 66:68 78:88 66:69 XXX 77:66
Пољска Стелмет Зјелона Гора 64:93 62:66 75:83 71:68 81:83 ХХХ
Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Тај-брек
1. Русија Локомотива Кубањ 10 8 2 754 683 +71
2. Шпанија Барселона Ласа 10 6 4 822 747 +75 1-1 (+18)
3. Грчка Панатинаикос 10 6 4 756 710 +46 1-1 (-18)
4. Литванија Жалгирис 10 5 5 697 731 -34
5. Турска Пинар Каршијака 10 3 7 698 772 -74
6. Пољска Стелмет Зјелона Гора 10 2 8 664 748 -84

Група Д[уреди]

Домаћини су наведени у левој колони.

Екипа Брозе Б. Дар. Дин. Сас. Мак. Уни. ЦСКА
Њемачка Брозе Баскетс Бамберг XXX 86:76 86:54 77:66 73:53 88:100
Турска Дарушафака Догуш 54:65 XXX 83:74 66:70 63:57 75:80
Италија Динамо Банко ди Сардења Сасари 73:90 60:68 XXX 74:76 65:77 78:107
Израел Макаби ФОКС 85:65 73:84 79:63 XXX 82:93 82:88
Шпанија Уникаха 76:71 81:69 80:62 82:68 XXX 76:88
Русија ЦСКА Москва 83:77 94:66 93:87 100:69 78:86 ХХХ
Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Тај-брек
1. Русија ЦСКА Москва 10 9 1 911 784 +127
2. Шпанија Уникаха 10 7 3 761 719 +42
3. Њемачка Брозе Баскетс Бамберг 10 6 4 778 720 +58
4. Турска Дарушафака Догуш 10 4 6 704 740 -36 1-1 (+7)
5. Израел Макаби ФОКС 10 4 6 750 792 -42 1-1 (-7)
6. Италија Динамо Банко ди Сардења Сасари 10 0 10 690 839 -149

Друга фаза „Топ 16“[уреди]

Друга фаза игра се од 29. децембра 2015. године.

Група Е[уреди]

Домаћини су наведени у левој колони.

Екипа Ан. Ефес Дар. Лок. Пан. Уни. Фен. Цед. Ц. звезда
Турска Анадолу Ефес XXX 84:71 61:76 91:86 87:67 73:77 80:76 85:84
Турска Дарушафака Догуш 68:72 XXX 87:86 84:86 78:55 100:106 72:79 69:66
Русија Локомотива Кубањ 78:77 82:58 XXX 76:67 81:60 52:55 87:63 86:62
Грчка Панатинаикос 83:78 82:79 84:79 XXX 68:66 76:71 76:60 63:74
Шпанија Уникаха 75:85 70:62 64:82 58:76 XXX 71:67 90:67 72:78
Турска Фенербахче 90:86 77:69 85:79 82:75 80:59 XXX 86:73 72:65
Хрватска Цедевита 84:80 77:83 75:89 60:78 78:91 89:59 XXX 83:62
Србија Црвена звезда Телеком 91:82 61:80 80:66 69:64 87:73 65:88 94:74 XXX
Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Тај-брек
1. Турска Фенербахче 14 11 3 1095 1032 +63
2. Русија Локомотива Кубањ 14 9 5 1099 978 +121 1-1 (+4)
3. Грчка Панатинаикос 14 9 5 1067 1027 +40 1-1 (-4)
4. Србија Црвена звезда Телеком 14 7 7 1038 1060 -22 1-1 (+8)
5. Турска Анадолу Ефес 14 7 7 1121 1106 +15 1-1 (-8)
6. Турска Дарушафака Догуш 14 5 9 1060 1083 -23
7. Шпанија Уникаха 14 4 10 971 1076 -105 2-0
8. Хрватска Цедевита 14 4 10 1038 1127 -89 0-2

Група Ф[уреди]

Домаћини су наведени у левој колони.

Екипа Бар. Брозе Б. Жал. Лаб. Оли. Реал М. Химки ЦСКА
Шпанија Барселона Ласа XXX 75:57 92:86 78:81 82:66 72:65 87:70 100:98
Њемачка Брозе Баскетс Бамберг 74:70 XXX 96:63 89:69 72:71 86:90 84:79 91:83
Литванија Жалгирис 59:66 75:73 XXX 68:89 75:55 75:90 71:76 59:94
Шпанија Лаборал Кућа 75:71 90:64 71:65 XXX 76:82 89:88 98:83 81:71
Грчка Олимпијакос 74:62 72:77 74:59 82:68 XXX 99:84 89:77 96:99
Шпанија Реал Мадрид 86:87 82:79 92:86 68:77 84:72 XXX 83:70 87:96
Русија Химки 75:61 78:61 111:80 76:68 98:66 82:93 XXX 91:89
Русија ЦСКА Москва 93:82 91:70 100:86 90:78 92:85 95:81 108:98 XXX
Екипа Игр. Поб. Изг. П+ П- П+/- Тај-брек
1. Русија ЦСКА Москва 14 10 4 1299 1185 +114
2. Шпанија Лаборал Кућа 14 9 5 1110 1075 +35
3. Шпанија Барселона Ласа 14 8 6 1085 1059 +26
4. Шпанија Реал Мадрид 14 7 7 1173 1165 +8 4-0
5. Русија Химки 14 7 7 1164 1138 +26 1-3
6. Њемачка Брозе Баскетс Бамберг 14 7 7 1073 1088 -15 1-3
7. Грчка Олимпијакос 14 6 8 1083 1105 -22
8. Литванија Жалгирис 14 2 12 1007 1179 -172

Четвртфинале[уреди]

По четири најбоље екипе из група у другој фази такмичења „Топ 16“ улазе у четвртфинале. У четвртфиналу укрштају се клубови из Е и Ф групе по систему Е1-Ф4, Е2-Ф3, Ф1-Е4, Ф2-Е3. Игра се на три победе, тако што се прве две утакмице и евентуално пета играју на терену боље пласиране екипе, а трећа и евентуално четврта на терену лошије пласиране екипе из „Топ 16“ фазе.

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1. утакмица 2. утакмица 3. утакмица 4. утакмица 5. утакмица
1. Фенербахче Турска 3-0 Шпанија Реал Мадрид 75:69 100:78 75:63 -- --
2. Локомотива Кубањ Русија 3-2 Шпанија Барселона Ласа 66:61 66:92 70:82 92:80 81:67
3. ЦСКА Москва Русија 3-0 Србија Црвена звезда Телеком 84:74 77:76 78:71 -- --
4. Лаборал Кућа Шпанија 3-0 Грчка Панатинаикос 84:68 82:78 84:75 -- --

Фајнал фор[уреди]

Завршни турнир четворице (Фајнал фор) је те сезоне био одигран у Берлину од 13. до 15. маја 2016.


  Полуфинале Финале
             
13. мај 2016. Берлин
  Русија ЦСКА Москва 88  
  Русија Локомотива Кубањ 81  
 
15. мај 2016. Берлин
      Русија ЦСКА Москва 101
    Турска Фенербахче 96
 
 
3. место
13. мај 2016. Берлин 15. мај 2016. Берлин
  Турска Фенербахче 88   Шпанија Лаборал Кућа   75
  Шпанија Лаборал Кућа 77     Русија Локомотива Кубањ   85

Полуфинале[уреди]

13. 5. 2016.
18:00
Извештај
ЦСКА Москва Русија 88 : 81 Русија Локомотива Кубањ Мерцедес-Бенц арена, Берлин
Гледалаца: 11.261
Четвртине: 23-12, 24-25, 21-22, 20-22
Поени: Де Коло 30
Скокови: Курбанов, Хајнс 7
Асистенције: Теодосић 6
Делејни 26
Рандолф 30
Делејни, Дрејпер 4

13. 5. 2016.
21:00
Извештај
Фенербахче Турска 88 : 77 Шпанија Лаборал Кућа Мерцедес-Бенц арена, Берлин
Гледалаца: 11.216
Четвртине: 23-15, 18-25, 14-17, 17-15
Поени: Богдановић 18
Скокови: Антић, Датоме 7
Асистенције: Слукас 7
Бурусис 22
Бурусис 10
Адамс 7

Утакмица за треће место[уреди]

15. 5. 2016.
17:00
Извештај
Лаборал Кућа Шпанија 75 : 85 Локомотива Кубањ Русија Мерцедес-Бенц арена, Берлин
Гледалаца: 10.658
Четвртине: 16-20, 26-20, 11-21, 22-24
Поени: Адамс 25
Скокови: Ханга 7
Асистенције: Адамс 6
Брокхоф, Делејни 21
Клавер, Синглтон 7
Делејни, Дрејпер 4

Финале[уреди]

15. 5. 2016.
20:00
Извештај
Фенербахче Турска 96 : 101 Русија ЦСКА Москва Мерцедес-Бенц арена, Берлин
Гледалаца: 12.250
Четвртине: 20-22, 10-28, 23-19, 30-14, 13-18
Поени: Диксон 17
Скокови: Јудо 11
Асистенције: Диксон 4
Де Коло 22
Теодосић, Хријапа 5
Де Коло, Теодосић 7
Победник Евролиге 2015/16.
КК ЦСКА Москва
ЦСКА Москва
7. титула

Појединачне награде[уреди]

Најкориснији играчи кола[уреди]

Коло Играч Екипа Индекс
Прва фаза „Топ 24“
1. Сједињене Америчке Државе Патрик Јанг Грчка Олимпијакос 26
2. Грчка Јанис Бурусис Шпанија Лаборал Кућа 44
3. Сједињене Америчке Државе Даријус Адамс Шпанија Лаборал Кућа 29
4. Шпанија Фелипе Рејес Шпанија Реал Мадрид 30
5. Италија Николо Мели Њемачка Брозе Баскетс Бамберг 37
6. Сједињене Америчке Државе Лук Харангоди Турска Дарушафака Догуш 35
7. Сједињене Америчке Државе Џамел Маклин Италија ЕА7 Емпорио Армани 36
8. Француска Нандо де Коло
Њемачка Мајк Цирбес
Русија ЦСКА Москва
Србија Црвена звезда Телеком
33
9. Мексико Густаво Ајон Шпанија Реал Мадрид 41
10. Француска Нобел Бонго Коло Француска Лимож 34
Друга фаза „Топ 16“
1. Сједињене Америчке Државе Малком Делејни Русија Локомотива Кубањ 41
2. Сједињене Америчке Државе Малком Делејни (2) Русија Локомотива Кубањ 30
3. Шпанија Фелипе Рејес (2) Шпанија Реал Мадрид 32
4. Грчка Јанис Бурусис (2)
Чешка Јан Весели
Шпанија Лаборал Кућа
Турска Фенербахче
30
5. Црна Гора Тајрис Рајс Русија Химки 35
6. Грчка Јоргос Принтезис Грчка Олимпијакос 37
7. Мексико Густаво Ајон (2) Шпанија Реал Мадрид 41
8. Сједињене Америчке Државе Ентони Рандолф Русија Локомотива Кубањ 43
9. Италија Луиђи Датоме Турска Фенербахче 29
10. Грчка Јанис Бурусис (3) Шпанија Лаборал Кућа 29
11. Сједињене Америчке Државе Бредли Вонамејкер Њемачка Брозе Баскетс Бамберг 34
12. Сједињене Америчке Државе Тајлер Ханикат Русија Химки 30
13. Грчка Јанис Бурусис (4)
Француска Нандо де Коло (2)
Шпанија Лаборал Кућа
Русија ЦСКА Москва
35
14. Француска Нандо де Коло (3) Русија ЦСКА Москва 36
Четвртфинале
1. Србија Милош Теодосић Русија ЦСКА Москва 28
2. Сједињене Америчке Државе Екпе Јудо
Сједињене Америчке Државе Кајл Хајнс
Турска Фенербахче
Русија ЦСКА Москва
25
3. Сједињене Америчке Државе Екпе Јудо (2) Турска Фенербахче 33
4. Сједињене Америчке Државе Ентони Рандолф (2) Русија Локомотива Кубањ 28
5. Сједињене Америчке Државе Крис Синглтон Русија Локомотива Кубањ 27

Најкориснији играчи месеца[уреди]

Месец Играч Екипа
Октобар Сједињене Америчке Државе Малком Делејни Русија Локомотива Кубањ
Новембар Италија Николо Мели Њемачка Брозе Баскетс Бамберг
Децембар Мексико Густаво Ајон Шпанија Реал Мадрид
Јануар Чешка Јан Весели Турска Фенербахче
Фебруар Француска Нандо де Коло Русија ЦСКА Москва
Maрт Грчка Јанис Бурусис Шпанија Лаборал Кућа
Април Сједињене Америчке Државе Екпе Јудо Турска Фенербахче

Годишње награде[уреди]

Посете на утакмицама[уреди]

Првих 10[уреди]

Фаза Рунда Домаћин Гост Посета Ref
1 Друга фаза „Топ 16“ 10 Србија Црвена звезда Телеком Грчка Панатинаикос 18.150 [1]
2 Четвртфинале 3 Србија Црвена звезда Телеком Русија ЦСКА Москва 18.087 [2]
3 Друга фаза „Топ 16“ 13 Србија Црвена звезда Телеком Турска Дарушафака Догуш 18.078 [3]
4 Четвртфинале 3 Грчка Панатинаикос Шпанија Лаборал Кућа 16.419 [4]
5 Друга фаза „Топ 16“ 13 Грчка Панатинаикос Хрватска Цедевита 16.366 [5]
6 Прва фаза „Топ 24“ 4 Србија Црвена звезда Телеком Турска Фенербахче 16.203 [6]
7 Друга фаза „Топ 16“ 8 Грчка Панатинаикос Турска Фенербахче 16.188 [7]
8 Прва фаза „Топ 24“ 4 Литванија Жалгирис Шпанија Барселона 14.790 [8]
9 Прва фаза „Топ 24“ 1 Србија Црвена звезда Телеком Француска Стразбур ИГ 14.338 [9]
10 Прва фаза „Топ 24“ 8 Грчка Панатинаикос Шпанија Барселона Ласа 13.972 [10]

Просечна посета[уреди]

Поз. Клуб Укупно утакмица Укупна посета Најбоља посета Најлошија посета Просечна посета
1 Израел Mакаби ФОКС 5 55.300 11.060 11.060 11,060
2 Литванија Жалгирис 12 131.998 14.790 8.702 11.000
3 Шпанија Лаборал Кућа 14 153.265 13.964 8.366 10.948
4 Шпанија Реал Мадрид 13 140.015 12.018 9.037 10.770
5 Србија Црвена звезда Телеком 13 135.705 18.150 4.961 10.439
6 Грчка Панатинаикос 13 132.148 16.419 4.515 10.165
7 Турска Фенербахче 14 142.264 12.886 5.960 10.162
8 Грчка Олимијакос 12 102.775 11.640 5.006 8.565
9 Италија ЕА7 Емпорио Армани 5 42.151 11.192 7.174 8.430
10 Русија ЦСКА Москва 14 102.427 12.473 4.421 7.316
11 Њемачка Брозе Баскетс Бамберг 12 81.157 8.200 5.693 6.763
12 Шпанија Уникаха 12 77.307 9.120 4.656 6.442
13 Њемачка Бајерн Минхен 5 31.568 6.700 5.869 6.314
14 Шпанија Барселона Ласа 14 85.157 7.142 4.867 6.083
15 Француска Стразбур ИГ 5 29.136 6.167 5.398 5.827
16 Русија Локомотива Кубањ 15 82.228 7.495 2.814 5.482
17 Турска Анадолу Ефес 12 55.581 8.685 2.531 4.632
18 Турска Дарушафака Догуш 12 53.204 4.989 3.291 4.434
19 Француска Лимож 5 21.623 4.886 3.446 4.325
20 Турска Пинар Каршијака 5 18.855 5.000 2.500 3.771
21 Хрватска Цедевита 12 45.003 5.281 1.497 3.750
22 Пољска Стелмет Зјелона Гора 5 17.980 5.002 2.750 3.596
23 Италија Динамо Банко ди Сардења Сасари 5 16.981 4.005 2.988 3.396
21 Русија Химки 12 33.707 3.800 1.500 2.809

.Извор: Евролига

Референце[уреди]

Спољашње везе[уреди]