Европско првенство у атлетици у дворани 2019 — 800 метара за жене

Из Википедије, слободне енциклопедије
Иди на навигацију Иди на претрагу
Glasgow 2019 European Athletics indoor Championships logo.png
Athletics pictogram.svg


Такмичење у трчању на 800 метара у женској конкуренцији на Европском првенству у дворани 2019. у Глазгову одржано је 1., 2. и 3. марта у Емиратес арени.

Титулу освојену у Београду 2017. бранила је Селина Бихел из Швајцарске.

Земље учеснице[уреди]

Учествовало је 21 такмичарки из 15 земаља.

Рекорди[уреди]

Рекорди пре почетка Европског првенства 2019.
Светски рекорд Јоланда Чеплак  Словенија 1:55,82 Беч, Аустрија 10. фебруар 2008.
Европски рекорд
Рекорди европских првенстава
Најбољи светски резултат сезоне у дворани Аџи Вилсон  САД 1:58,60 Њујорк, САД 9. фебруар 2019.
Најбољи европски резултат сезоне у дворани Александра Гуљајева  Пољска 1:59,37 Москва, Русија 3. фебруар 2019.

Најбољи европски резултати у 2019. години[уреди]

Десет најбољих европских такмичарки у трци на 800 метара у дворани 2019. године пре почетка првенства (1. марта 2019), имале су следећи пласман на европској и светској ранг листи. (СРЛ)[1], [2]

1. Александра Гуљајева  Русија 1:59,37 3. фебруар 3. СРЛ
2. Лора Мјур  УК 1:59,50 6. фебруар 5. СРЛ
3. Софија Енауи  Пољска 2:00,40 9. СРЛ
4. Јекатерина Поистогова  Русија 2:00,59 11. фебруар 10. СРЛ
5. Селина Бихел  Швајцарска 2:00,98 6. фебруар 11. СРЛ
6. Клаудија Саундерс  Француска 2:01,08 24. фебруар 12. СРЛ
7. Лига Велвере  Летонија 2:01,10 12. фебруар 13. СРЛ
8. Шелајна Оскан-Кларк  УК 2:01,16 16. фебруар 14. СРЛ
9. Естер Гереро  Шпанија 2:01,46 6. фебруар 16. СРЛ
10. Синтија Анес  Француска 2:01,75 12. фебруар 17. СРЛ

Такмичарке чија су имена подебљана учествовале су на ЕП.

Сатница[уреди]

[3]

Датум Време Ниво
1. март 2019. 11:10 Квалификације
2. март 2019. 18:06 Полуфинале
3. март 2019. 19:18 Финале

Квалификациона норма[уреди]

[4]

дворана отворено
2:05,00 2:02,75


Освајачи медаља[уреди]

Освајачи медаља
Glasgow 2019 European Athletics indoor Championships logo.png
Gold medal europe.svg Silver medal europe.svg Bronze medal europe.svg
345 fin 800m oskan-clarke (32505892534) (cropped).jpg Rénelle Lamote 2015.jpg 2014 DécaNation - 800 m 16a.jpg
Шелајна Оскан-Кларк Ренел Ламот Олга Љакова
Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство Flag of France.svg Француска Flag of Ukraine.svg Украјина

Резултати[уреди]

Квалификације[уреди]

У полуфинале пласирале су по 2 првопласиране из 4 квалификационе групе (КВ) и 4 на основу постигнутог резултата (кв).[5], [6], [7]

Почетак такмичења: група 1 у 11:10, група 2 у 11:18, група 3 у 11:26, група 4 у 11:34.

Пласман Група Стаза Атлетичарка Земља ЛР ЛРС Резултат Белешка
1. 1 5 Селина Бихел Flag of Switzerland.svg Швајцарска 2:00,18 2:00,98 2:02,02 КВ
2. 1 6 Аделе Трејси Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:01,95 2:01,95 2:02,51 КВ
3. 2 5 Естер Гереро Flag of Spain.svg Шпанија 2:01,46 2:01,46 2:02,95 КВ
4. 4 4 Рене Ејкенс Flag of Belgium (civil).svg Белгија 2:02,15 2:02,15 2:03,07 КВ
5. 1 3 Зоја Наумов Flag of Spain.svg Шпанија 2:02,15 2:02,15 2:03,16 кв
6. 2 4 Ловиса Линд Flag of Sweden.svg Шведска 2:01,37 2:02,70 2:03,38 КВ
7. 4 5 Шелајна Оскан-Кларк Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 1:59,81 2:01,16 2:03,50 КВ
8. 4 6 Ренел Ламот Flag of France.svg Француска 2:01,97 2:02,00 2:03,54 кв
9. 2 6 Мари Смит Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:02,34 2:02,34 2:03,77 кв
10. 2 3 Олга Љакова Flag of Ukraine.svg Украјина 2:00,92 2:03,19 2:04,22 кв
11. 1 4 Сара Куивисто Flag of Finland.svg Финска 2:04,20 2:04,20 2:04,24
12. 1 2 Шарлин Матијас Flag of Luxembourg.svg Луксембург 2:04,32 2:04,72 2:04,73
13. 4 3 Егле Балчиунаите Flag of Lithuania.svg Литванија 2:01,23 2:04,71 2:05,06
14. 3 6 Лига Велвере Flag of Latvia.svg Летонија 2:01,10 2:01,10 2:05,37 КВ
15. 3 3 Бјанка Разор Flag of Romania.svg Румунија 2:04,98 2:04,98 2:05,55 КВ
16. 3 4 Хеда Хине Flag of Norway.svg Норвешка 2:01,55 2:03,45 2:05,73
17. 4 2 Тетјана Петљук Flag of Ukraine.svg Украјина 1:58,67 2:04,71 2:05,84
18. 3 5 Síofra Cléirigh Büttner Flag of Ireland.svg Ирска 2:02,46 2:03,30 2:06,00
19. 3 2 Делиа Склабас Flag of Switzerland.svg Швајцарска 2:05,02 2:05,02 2:06,07
20. 3 1 Александра Штукова Flag of Slovakia.svg Словачка 2:04,46 2:05,15 2:06,58
21. 2 2 Шарлот Пизо Flag of France.svg Француска 2:04,97 2:04,97 2:06,93

Подебљани лични рекорди су и национални рекорди земље коју такмичарка представља

Полуфинале[уреди]

Такмичење је одржано 2. марта 2019. године. У финале пласирале су се по 3 првопласиране из 2 полуфиналне групе(КВ). [8], [9], [10]

Почетак такмичења: група 1 у 18:06, група 2 у 18:14.

Пласман Група Стаза Атлетичарка Земља Резултат Белешка
1. 1 5 Естер Гереро Flag of Spain.svg Шпанија 2:02,43 КВ
2. 1 3 Рене Ејкенс Flag of Belgium (civil).svg Белгија 2:02,85 КВ
3. 1 2 Мари Смит Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:02,93 КВ
4. 2 4 Ренел Ламот Flag of France.svg Француска 2:02,94 КВ
5. 1 6 Селина Бихел Flag of Switzerland.svg Швајцарска 2:02,98
6. 2 6 Шелајна Оскан-Кларк Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:03,11 КВ
7. 1 4 Аделе Трејси Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:03,26
8. 2 2 Олга Љакова Flag of Ukraine.svg Украјина 2:03,60 КВ
9. 1 1 Бјанка Разор Flag of Romania.svg Румунија 2:03,65 ЛР
10. 2 5 Лига Велвере Flag of Latvia.svg Летонија 2:04,06
11. 2 3 Зоја Наумов Flag of Spain.svg Шпанија 2:04,50
12. 2 1 Ловиса Линд Flag of Sweden.svg Шведска 2:04,54

Финале[уреди]

Такмичење је одржано 3. марта 2019. године у 19:18.[11], [12]

Пласман Стаза Атлетичарка Земља Резултат Белешка
Gold medal europe.svg 5 Шелајна Оскан-Кларк Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:02,58
Silver medal europe.svg 4 Ренел Ламот Flag of France.svg Француска 2:03,00
Bronze medal europe.svg 2 Олга Љакова Flag of Ukraine.svg Украјина 2:03,24
4. 3 Рене Ејкенс Flag of Belgium (civil).svg Белгија 2:03,32
5. 1 Мари Смит Flag of the United Kingdom.svg Уједињено Краљевство 2:03,45
6. 6 Естер Гереро Flag of Spain.svg Шпанија 2:04,07

Референце[уреди]

  1. ^ Европска ранг листа - сајт ИААФ Прибављено 18.3.2019.
  2. ^ Светска ранг листа (ИААФ). Прибављено 18.3.2019.
  3. ^ Сатница такмичења на ЕП 2019. Прибављено 18.3.2019.
  4. ^ Квалификациона норма за ЕП 2019. Прибављено 18.3.2019.
  5. ^ Стартна листа квалификација Архивирано на сајту Wayback Machine (март 9, 2017) (на језику: енглески) Прибављено 18.3.2019.
  6. ^ Резултати квалификација по групама Прибављено 12.5.2019.
  7. ^ Збирни резултати квалификација Прибављено 12.5.2019.
  8. ^ Стартна листа полуфинала Архивирано на сајту Wayback Machine (март 4, 2017) (на језику: енглески) Прибављено 18.3.2019.
  9. ^ Резултати полуфинала по групама Прибављено 12.5.2019.
  10. ^ Збирни резултати полуфинала Прибављено 12.5.2019.
  11. ^ Стартна листа финала Архивирано на сајту Wayback Machine (март 5, 2017) (на језику: енглески) Прибављено 18.3.2019.
  12. ^ Резултати финала Прибављено 12.5.2019.

Спољашње везе[уреди]