Европско првенство у рукомету за жене 2022.

Европско првенство у рукомету 2022.
Европско првенство у рукомету за жене 2022.
Званични лого првенства
Званични лого првенства
Домаћин Црна Гора
Северна Македонија
Словенија
Време одржавања 4. новембар — 20. новембар 2022.
Екипа 16
Дворане 4 (у 4 града)
Статистика
◄◄ Данска 2020.   Handball pictogram.svg   2024. Аустрија/Мађарска/Швајцарска ►►

Европско првенство у рукомету за жене 2022. јесте петнаесто издање овог такмичење. Одржава се у Црној Гори, Северној Македонији и Словенији. Титулу шампиона је бранила репрезентација Норвешке. Првенство је померено месец дана унапред како се не би поклапало са Светским првенством у фудбалу 2022.

Дворане[уреди | уреди извор]

Словенија Словенија Црна Гора Црна Гора Северна Македонија Северна Македонија
Љубљана Цеље Подгорица Скопље
Арена Стожице Дворана Златорог Спортски центар Морача Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 12.480 Капацитет: 5.191 Капацитет: 5.000 Капацитет: 6.000
Arena Stožice (SLO).jpg Dvorana Zlatorog.JPG Morača Sports Center.jpg Trajkovskiarena-side.JPG

Квалификације[уреди | уреди извор]

Држава Квалификовани као Датум квалификације
 Словенија Домаћин 2. јун 2018.
 Северна Македонија Домаћин
 Црна Гора Домаћин
 Норвешка Првак 2020. 2. децембар 2020.
 Холандија Квалификације - Група 3 - две првопласиране екипе 4. март 2022.
 Пољска Квалификације - Група 1 - две првопласиране екипе
 Данска Квалификације - Група 2 - две првопласиране екипе 5. март 2022.
  Швајцарска Квалификације - Група 1 - две првопласиране екипе 6. март 2022.
 Француска Квалификације - Група 4 - две првопласиране екипе
 Шведска Квалификације - Група 6 - две првопласиране екипе 20. април 2022.
 Немачка Квалификације - Група 3 - две првопласиране екипе 21. април 2022.
 Шпанија Квалификације - Група 5 - две првопласиране екипе
 Мађарска
 Србија Квалификације - Група 6 - две првопласиране екипе 23. април 2022.
 Румунија Квалификације - Група 2 - две првопласиране екипе 24. април 2022.
 Хрватска Квалификације - Група 4 - две првопласиране екипе

Жреб[уреди | уреди извор]

Жреб је обављен 28. априла 2022. године у Љубљани.

Носиоци[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

4. новембар 2022.
18:00
 Мађарска 33 : 28   Швајцарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.168
Судије: Вујачић, Кажанегра Црна Гора
Клујбер 9 (12 : 14) Шмид 6
Суспензија Детаљи Суспензија


4. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 32 : 23  Хрватска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.179
Судије: Дупли, Победрина Украјина
Мерк 8 (16 : 14) Посавец 4
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



6. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 21 : 18  Мађарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.424
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Блажевић 9 (10 : 7) Ћер-Лукач 4
Суспензија 2×Жути картон Детаљи Суспензија 2×Жути картон


6. новембар 2022.
20:30
  Швајцарска 21 : 38  Норвешка Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.123
Судије: М. Са, В. Са Португалија
Еменегер 5 (1.123) Офтедал 6
Суспензија Детаљи Суспензија



8. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 26 : 26   Швајцарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.088
Судије: Алварез, Бустаманте Шпанија
Јапунџа 6 (14 : 12) Еменегер 7
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


8. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 33 : 22  Мађарска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.088
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Ингштад 8 (14 : 12) Клујбер 6
Суспензија Детаљи Суспензија



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Норвешка 3 3 0 0 102 66 +36 6
2.  Хрватска 3 1 1 1 70 76 -6 3
3.  Мађарска 3 1 0 2 73 81 -8 2
4.   Швајцарска 3 0 1 2 75 97 -22 1

Група Б[уреди | уреди извор]

4. новембар 2022.
18:00
 Данска 26 : 28  Словенија Дворана Златорог, Цеље
Судије: Алварез, Бустаманте Шпанија
Естергард 7 (15 : 14) Грос 8
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


4. новембар 2022.
20:30
 Шведска 27 : 21  Србија Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 2.878
Судије: М. Са ,В. Са Португалија
Хагман 9 (14 : 9) Стаменић 6
Суспензија Детаљи Суспензија



6. новембар 2022.
18:00
 Словенија 22 : 33  Шведска Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.137
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Грос 5 (13 : 14) Хагман 9
Суспензија Детаљи Суспензија


6. новембар 2022.
20:30
 Србија 21 : 34  Данска Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.137
Судије: Дупли, Победрина Украјина
Стоиљковић 6 (11 : 18) 3 играчице по 4
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



8. новембар 2022.
18:00
 Словенија 27 : 24  Србија Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.027
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Омореги 6 (13 : 15) Радосављевић 6
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 2×Жути картон


8. новембар 2022.
20:30
 Данска 25 : 23  Шведска Дворана Златорог, Цеље
Гледалаца: 3.027
Судије: Вујачић, Кажанегра Црна Гора
Фрис 9 (13 : 5) Акснер 9
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Шведска 3 2 0 1 83 68 +15 4
2.  Данска 3 2 0 1 85 72 +13 4
3.  Словенија 3 2 0 1 77 83 -6 4
4.  Србија 3 0 0 3 66 88 -22 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

5. новембар 2022.
18:00
 Француска 24 : 14  Северна Македонија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.809
Судије: Праштало, Балван Босна и Херцеговина
Ласурс 4 (12 : 5) Јанеска 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


5. новембар 2022.
20:30
 Холандија 29 : 28  Румунија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.809
Судије: Брасет, Сундет Норвешка
Ван дер Хајден 7 (14 : 12) 3 играчице по5
Суспензија 2×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



7. новембар 2022.
18:00
 Северна Македонија 15 : 30  Холандија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.471
Судије: Врањеп, Венингер Аустрија
Ристовска 4 (9 : 17) Смитс 7
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 2×Жути картон


7. новембар 2022.
20:30
 Румунија 21 : 35  Француска Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.471
Судије: Бацковић, Палачковић Словенија
Грозав, Неагу 5 (11 : 17) Минко 6
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



9. новембар 2022.
18:00
 Северна Македонија 23 : 31  Румунија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.389
Судије: Антић, Јаковљевић Србија
Дабевска 7 (12 : 13) Неагу 10
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


9. новембар 2022.
20:30
 Француска 26 : 24  Холандија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
Гледалаца: 2.389
Судије: И. Ковалчјук, А. Ковалчјук Молдавија
Фопа, Минке 4 (14 : 12) Малештајн 9
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Француска 3 3 0 0 85 59 +26 6
2.  Холандија 3 2 0 1 83 69 +14 4
3.  Румунија 3 1 0 2 80 87 -7 2
4.  Северна Македонија 3 0 0 3 52 85 -33 0

Група Д[уреди | уреди извор]

5. новембар 2022.
18:00
 Црна Гора 30 : 23  Шпанија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.019
Судије: Вранеш, Венигер Аустрија
Јауковић, Радичевић 5 (12 : 9) Кабрал 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


5. новембар 2022.
20:30
 Пољска 23 : 25  Немачка Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.019
Судије: Антић, Јаковљевић Србија
Балсам 5 (12 : 11) Гријселс 8
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија 1×Жути картон



7. новембар 2022.
18:00
 Немачка 25 : 29  Црна Гора Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.406
Судије: И. Ковалчјук, А. Ковалчјук Молдавија
Белк, Гријселс 7 (12 : 15) Јауковић 9
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


7. новембар 2022.
20:30
 Шпанија 21 : 22  Пољска Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 3.406
Судије: Праштало, Балван Босна и Херцеговина
Кабрал 7 (12 : 12) Кобилињска 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



9. новембар 2022.
18:00
 Пољска 23 : 26  Црна Гора Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 4.317
Судије: Бацковић, Палачковић Словенија
Кобилињска 6 (12 : 12) Радичевић 12
Суспензија Детаљи Суспензија 2×Жути картон


9. новембар 2022.
20:30
 Немачка 21 : 23  Шпанија Спортски центар Морача, Подгорица
Гледалаца: 4.317
Судије: Брасет, Сундет Норвешка
Гријселс 6 (10 : 11) Кампос 6
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Црна Гора 3 3 0 0 85 71 +14 6
2.  Шпанија 3 1 0 2 67 73 -6 2
3.  Немачка 3 1 0 2 71 75 -4 2
4.  Пољска 3 1 0 2 68 72 -4 2

Друга фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

10. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 18 : 26  Словенија Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.126
Судије: Металари, Николовски Северна Македонија
Блажевић 5 (12 : 13) Грос 7
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија


10. новембар 2022.
20:30
 Мађарска 27 : 29  Данска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 4.126
Судије: М. Са, В. Са Португалија
Клујбер 8 (12 : 14) Фрис 7
Суспензија Детаљи Суспензија 2×Жути картон



12. новембар 2022.
18:00
 Хрватска 17 : 26  Данска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.323
Судије: Мерц, Кутлер Њемачка
Павловић 6 (8 : 14) Јергенсен 5
Суспензија Детаљи Суспензија


12. новембар 2022.
20:30
 Норвешка 27 : 25  Шведска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 1.323
Судије: Алварез, Бустаманте Шпанија
Реиштад 7 (13 : 13) Карлсон 9
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон



14. новембар 2022.
18:00
 Норвешка 26 : 23  Словенија Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 5.648
Судије: Праштало, Балван Босна и Херцеговина
Реиштад 10 (16 : 15) Грос 5
Суспензија Детаљи Суспензија 1×Жути картон


14. новембар 2022.
20:30
 Мађарска 25 : 30  Шведска Арена Стожице, Љубљана
Гледалаца: 5.648
Судије: Вујачић, Кажанегра Црна Гора
Клујбер 6 (15 : 18) Робертс 9
Суспензија 1×Жути картон Детаљи Суспензија



16. новембар 2022.
15:30
 Мађарска v  Словенија Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


16. новембар 2022.
18:00
 Хрватска v  Шведска Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


16. новембар 2022.
20:30
 Норвешка v  Данска Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1. А1 '
2. Б1 '
3. А2 '
4. Б2 '
5. А3 '
6. Б3 '

Група 2[уреди | уреди извор]

11. новембар 2022.
18:00
 Холандија v  Немачка Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


11. новембар 2022.
20:30
 Румунија v  Шпанија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



13. новембар 2022.
18:00
 Холандија v  Шпанија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


13. новембар 2022.
20:30
 Француска v  Црна Гора Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



15. новембар 2022.
18:00
 Румунија v  Црна Гора Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


15. новембар 2022.
20:30
 Француска v  Немачка Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



16. новембар 2022.
15:30
 Румунија v  Немачка Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


16. новембар 2022.
18:00
 Холандија v  Црна Гора Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


16. новембар 2022.
20:30
 Француска v  Шпанија Спортски центар Борис Трајковски, Скопље
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Репрезентација Ут. Поб. Н. Пор. Пос. При. Гр. Бод.
1.  Француска '
2.  Црна Гора '
3.  Холандија '
4.  Шпанија '
5.  Немачка '
6.  Румунија '

Завршни круг[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
18. новембар
 
 
 
 
20. новембар
 
 
 
 
 
18. новембар
 
 
 
 
 
 
 
 
За 3. место
 
 
20. новембар
 
 
 
 
 
 

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18. новембар 2022. ' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]


18. новембар 2022. ' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Утакмица за пето место[уреди | уреди извор]

18. новембар 2022. ' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Утакмица за треће место[уреди | уреди извор]

20. новембар 2022.
17:45
' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Финале[уреди | уреди извор]

20. новембар 2022.
20:30
' v ' Арена Стожице, Љубљана
[[|]] [ Детаљи] [[|]]



Коначан пласман[уреди | уреди извор]

Позиција Репрезентација ОУ П Н ПО Пос. Прим. ГР
Финале
Gold medal icon.svg
Silver medal icon.svg
Елиминисани у полуфиналу
Bronze medal icon.svg
4.
Утакмица за пето место
5.
6.
Елиминисани у другом кругу
7.
8.
9.
10.
11.
12.
Елиминисани у првом кругу
13.  Пољска 3 1 0 2 67 73 -6
14.   Швајцарска 3 0 1 2 75 97 -22
15.  Србија 3 0 0 3 66 88 -22
16.  Северна Македонија 3 0 0 3 52 85 -33
Укупно ' ' ' ' ' ' 0

Статистика[уреди | уреди извор]

Најбољи тим Европског првенства 2022. је:

  • Голман:
  • Лево крило:
  • Леви бек:
  • Пивот:
  • Средњи бек:
  • Десни бек:
  • Десно крило:
  • Најбољи играч (МВП):
  • Најбољи стрелац:
  • Најбољи голман:

Напомене[уреди | уреди извор]

Референце[уреди | уреди извор]

Спољашње везе[уреди | уреди извор]