Европско првенство у уметничком клизању

Из Википедије, слободне енциклопедије
Подијум за доделу медаља 2007, мушкарци, појединачно.

Европско првенство у уметничком клизању је годишње такмичење у коме се клизачи такмиче за титулу европског првака. Првенство организује Међународна клизачка организација (ISU) и оно је једно од четири велика годишња такмичења које ISU организује (ту су такође и Светско првенство у уметничком клизању, такмичење Четири континента и Светско јуниорско првенство у уметничком клизању).

Клизачи се такмиче у четири категорије, мушкарци и жене појединачно као и спортски и плесни парови. Такмичење се обично одржава у јануару (али то није правило). Европско првенство 2006. одржавано је у Лиону, Француска (од 17. до 22. јануара) и тада је Русија задржала доминацију у овом спорту освојивши златну медаљу у све четири категорије и то 6 година заредом (1997, 1998, 1999, 2003, 2005, и 2006). Следеће године (2007) Русија није освојила ниједно злато због повлачења фаворита после Олимпијских игара.

На првом Европском првенству у Хамбургу 1891. такмичили су се само мушкарци појединачно, док су жене и парови укључени 1930. у Бечу. Плесни парови представљени су на Европском првенству у Болцану 1954.

Занимљиво је и да су до 1948. и клизачи из неевропских земаља могли да учествују у такмичењу. Од тог датума, после победа канадске клизачице Барбаре Ен Скот и Американца Дика Батона, клизачима из неевропских земаља није више допуштено да се такмиче. Првенство Четири континента основано је 1999. године и на њему се такмиче клизачи са осталих континената.

Квалификације[уреди]

Први предуслов је да клизачи морају представљати земље са европског континента. У једној дисциплини могу се такмичити највише три клизача из једне државе. Држава добија право да пошаље више клизача на такмичење ако се клизач квалификује на закмичење. Квалификациони поени се не преносе у следећу годину, тако да се квалификације обнављају сваке године.

Своје представнике на првенству државе углавном одређују на основу резултата националних такмичења.

Да би учествовали на првенству клизачи морају бити старији од 15 година.

Освајачи медаља[уреди]

Мушкарци[уреди]

Мушкарци, појединачно
Година Локација Злато Сребро Бронза
1891 Немачко царство Хамбург, Немачка Немачко царство Оскар Улиг Немачко царство А. Шмитсон Немачко царство Франц Цили
1892 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Едуард Енгелман Мађарска Тибор фон Фелдвари Аустрија Георг Захаријадес
1893 Немачко царство Берлин, Немачка Аустрија Едуард Енгелман Шведска Хенинг Гренандер Аустрија Георг Захаријадес
1894 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Едуард Енгелман Аустрија Густав Хигел Мађарска Тибор фон Фелдвари
1895 Мађарска Будимпешта, Мађарска Мађарска Тибор фон Фелдвари Аустрија Густав Хигел Немачко царство Гилберт Фухс
1896-1897 Такмичење се није одржало.
1898 Норвешка Тронхајм, Норвешка Шведска Улрих Салков Норвешка Јохан Лефстад Норвешка Оскар Холте
1899 Швајцарска Давос, Швајцарска Шведска Улрих Салков Аустрија Густав Хигел Аустрија Ернст Фелнер
1900 Немачко царство Берлин, Немачка Шведска Улрих Салков Аустрија Густав Хигел Норвешка Оскар Холте
1901 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Густав Хигел Немачко царство Гилберт Фухс Шведска Улрих Салков
1902-1903 Отказано услед недостатка леда.
1904 Швајцарска Давос, Швајцарска Шведска Улрих Салков Аустрија Макс Бохач Русија Николај Панин
1905 Немачко царство Бон, Немачка Аустрија Макс Бохач Немачко царство Хајнрих Бургер Немачко царство Карл Ценгер
1906 Швајцарска Давос, Швајцарска Шведска Улрих Салков Аустрија Ернст Херц Шведска Пер Торен
1907 Немачко царство Берлин, Немачка Шведска Улрих Салков Немачко царство Гилберт Фухс Аустрија Ернст Херц
1908 Русија Варшава, Русија Аустрија Ернст Херц Русија Николај Панин Аустрија Хенрик Пшеджимирски
1909 Мађарска Будимпешта, Мађарска Шведска Улрих Салков Немачко царство Гилберт Фухс Шведска Пер Торен
1910 Немачко царство Берлин, Немачка Шведска Улрих Салков Немачко царство Вернер Ритбергер Шведска Пер Торен
1911 Русија Санкт Петербург, Русија Шведска Пер Торен Русија Карл Олов Немачко царство Вернер Ритбергер
1912 Шведска Стокхолм, Шведска Шведска Деста Сандал Русија Иван Малинин Норвешка Мартин Стиксруд
1913 Норвешка Осло, Норвешка Шведска Улрих Салков Мађарска Андор Шенде Аустрија Вили Бекл
1914 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Фриц Кахлер Норвешка Александар Крох Аустрија Вили Бекл
1915-1921 Није одржано због Првог светског рата
1922 Швајцарска Давос, Швајцарска Аустрија Вили Бекл Аустрија Фриц Кахлер Аустрија Ернст Опахер
1923 Норвешка Осло, Норвешка Аустрија Вили Бекл Норвешка Мартин Стиксруд Финска Гунар Јакобсон
1924 Швајцарска Давос, Швајцарска Аустрија Фриц Кахлер Аустрија Лудвиг Вреде Вајмарска република Вернер Ритбергер
1925 Вајмарска република Триберг, Немачка Аустрија Вили Бекл Вајмарска република Вернер Ритбергер Аустрија Ото Прајсекер
1926 Швајцарска Давос, Швајцарска Аустрија Вили Бекл Аустрија Ото Прајсекер Швајцарска Георг Гаучи
1927 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Вили Бекл Аустрија Хуго Дистлер Аустрија Карл Шефер
1928 Чехословачка Тропау, Чехословачка Аустрија Вили Бекл Аустрија Карл Шефер Аустрија Ото Прајсекер
1929 Швајцарска Давос, Швајцарска Аустрија Карл Шефер Швајцарска Георг Гаучи Аустрија Лудвиг Вреде
1930 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Карл Шефер Чехословачка Ото Голд Финска Маркус Никанен
1931 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Аустрија Карл Шефер Вајмарска република Ернст Бајер Аустрија Хуго Дистлер
1932 Француска Париз, Француска Аустрија Карл Шефер Вајмарска република Ернст Бајер Аустрија Ерих Ердес
1933 Уједињено Краљевство Лондон, Уједињено Краљевство Аустрија Карл Шефер Немачко царство Ернст Бајер Аустрија Ерих Ердеш
1934 Чехословачка Праг, Чехословачка Аустрија Карл Шефер Мађарска Денеш Потоки Мађарска Елемер Тертак
1935 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Аустрија Карл Шефер Аустрија Феликс Кашпар Немачко царство Ернст Бајер
1936 Трећи рајх Берлин, Немачка Аустрија Карл Шефер Уједињено Краљевство Грејам Шарп Трећи рајх Ернст Бајер
1937 Чехословачка Праг, Чехословачка Аустрија Феликс Кашпар Уједињено Краљевство Грејам Шарп Мађарска Елемер Тертак
1938 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Аустрија Феликс Кашпар Уједињено Краљевство Грејам Шарп Аустрија Херберт Алвард
1939 Уједињено Краљевство Лондон, Велика Британија Уједињено Краљевство Грејам Шарп Уједињено Краљевство Фредерик Томлинс Трећи рајх Хорст фабер
1940-1946 Није одржано због Другог светског рата
1947 Швајцарска Давос, Швајцарска Швајцарска Ханс Гершвилер Чехословачка Владислав Чап Белгија Фернанд Леманс
1948 Чехословачка Праг, Чехословачка Сједињене Америчке Државе Ричард Батон Швајцарска Ханс Гершвилер Аустрија Еди Рада
1949 Италија Милано, Италија Аустрија Еди Рада Мађарска Еде Кираљ Аустрија Хелмут Зајпт
1950 Норвешка Осло, Норвешка Мађарска Еде Кираљ Аустрија Хелмут Зајпт Италија Карло Фаси
1951 Швајцарска Цирих, Швајцарска Аустрија Хелмут Зајпт Немачка Хорст Фабер Италија Карло Фаси
1952 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Хелмут Зајпт Италија Карло Фаси Уједињено Краљевство Мајкл Карингтон
1953 Немачка Дортмунд, Западна Немачка Италија Карло фаси Француска Ален Жилети Немачка Фрајмут Штајн
1954 Италија Болцано, Италија Италија Карло Фаси Француска Ален Жилети Чехословачка Карол Дивин
1955 Мађарска Будимпешта, Мађарска Француска Ален Жилети Уједињено Краљевство Мајкл Букер Чехословачка Карол Дивин
1956 Француска Париз, Француска Француска Ален Жилети Уједињено Краљевство Мајкл Букер Чехословачка Карол Дивин
1957 Аустрија Беч, Аустрија Француска Ален Жилети Чехословачка Карол Дивин Уједињено Краљевство Мајкл Букер
1958 Чехословачка Братислава, Чехословачка Чехословачка Карол Дивин Француска Ален Жилети Француска Ален Калма
1959 Швајцарска Давос, Швајцарска Чехословачка Карол Дивин Француска Ален Жилети Аустрија Норберт фелсингер
1960 Немачка Гармиш-Партенкирхен, Западна Немачка Француска Ален Жилети Аустрија Норбер Фелсингер Немачка Манфред Шнелдорфер
1961 Немачка Берлин, Источна Немачка Француска Ален Жилети Француска Ален Калма Немачка Манфред Шнелдорфер
1962 Швајцарска Женева, Швајцарска Француска Ален Калма Чехословачка Карол Дивин Немачка Манфред Шнелдорфер
1963 Будимпешта, Мађарска Француска Ален Калма Немачка Манфред Шнелдорфер Аустрија Емерих Данцер
1964 Француска Гренобл, Француска Француска Ален Калма Немачка Манфред Шнелдорфер Чехословачка Карол Дивин
1965 Савез Совјетских Социјалистичких Република Москва, Совјетски Савез Аустрија Емерих Данцер Француска Ален Калма Аустрија Петер Јонас
1966 Чехословачка Братислава, Чехословачка Аустрија Емерих Данцер Аустрија Волфганг Шварц Чехословачка Ондреј Непела
1967 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Љубљана, Југославија Аустрија Емерих Данцер Аустрија Волфганг Шварц Чехословачка Ондреј Непела
1968 Шведска Вестерос, Шведска Аустрија Емерих Данцер Аустрија Волфганг Шварц Чехословачка Ондреј Непела
1969 Немачка Гармиш-Партенкирхен, Западна Немачка Чехословачка Ондреј Непела Француска Патрик Пера Савез Совјетских Социјалистичких Република Сергеј Четверукин
1970 Савез Совјетских Социјалистичких Република Лењинград, Совјетски Савез Чехословачка Ондреј Непела Француска Патрик Пера Источна Немачка Гинтер Целер
1971 Швајцарска Цирих, Швајцарска Чехословачка Ондреј Непела Савез Совјетских Социјалистичких Република Сергеј Четверукин Уједињено Краљевство Хејг Унџијан
1972 Шведска Гетеборг, Шведска Чехословачка Ондреј Непела Савез Совјетских Социјалистичких Република Сергеј Четверукин Француска Патрик Пера
1973 Немачка Келн, Западна Немачка Чехословачка Ондреј Непела Савез Совјетских Социјалистичких Република Сергеј Четверукин Источна Немачка Јан Хофман
1974 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб, Југославија Источна Немачка Јан Хофман Савез Совјетских Социјалистичких Република Сергеј Волков Уједињено Краљевство Џон Кари
1975 Данска Копенхаген, Данска Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Ковалев Уједињено Краљевство Џон Кари Савез Совјетских Социјалистичких Република Јуриј Овчињиков
1976 Швајцарска Женева, Швајцарска Уједињено Краљевство Џон Кари Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Ковалев Источна Немачка Јан Хофман
1977 Финска Хелсинки, Финска Источна Немачка Јан Хофман Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Ковалев Уједињено Краљевство Робин Казенс
1978 Француска Стразбур, Француска Источна Немачка Јан Хофман Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Ковалев Уједињено Краљевство Робин Казинс
1979 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб, Југославија Источна Немачка Јан Хофман Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Ковалев Уједињено Краљевство Робин Казинс
1980 Шведска Гетеборг, Шведска Уједињено Краљевство Робин Казинс Источна Немачка Јан Хофман Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Ковалев
1981 Аустрија Инзбрук, Аустрија Савез Совјетских Социјалистичких Република Игор Бобрин Француска Жан-Кристоф Симон Немачка Норберт Шрам
1982 Француска Лион, Француска Немачка Норберт Шрам Француска Жан-Кристоф Симон Савез Совјетских Социјалистичких Република Игор Бобрин
1983 Немачка Дортмунд, Западна Немачка Немачка Норберт Шрам Чехословачка Јозеф Сабовчик Савез Совјетских Социјалистичких Република Александар Фадјејев
1984 Мађарска Будимпешта, Мађарска Савез Совјетских Социјалистичких Република Александар Фадјејев Немачка Rudi Cerne Немачка Норберт Шрам
1985 Шведска Гетеборг, Шведска ЧехословачкаЈозеф Сабовчик Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Котин Пољска Гжегож Филиповски
1986 Данска Копенхаген, Данска ЧехословачкаЈозеф Сабовчик Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Котин Савез Совјетских Социјалистичких Република Александар Фадјејев
1987 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Сарајево, Југославија Савез Совјетских Социјалистичких Република Александар Фадјејев Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Котин Савез Совјетских Социјалистичких Република Виктор Петренко
1988 ЧехословачкаПраг, Чехословачка Савез Совјетских Социјалистичких Република Александар Фадејев Савез Совјетских Социјалистичких Република Владимир Котин Савез Совјетских Социјалистичких Република Виктор Петренко
1989 Уједињено Краљевство Бирмингем, Велика Британија Савез Совјетских Социјалистичких Република Александар Фадјејев Пољска Гжегож Филиповски Чехословачка Петр Барна
1990 Савез Совјетских Социјалистичких Република Лењинград, Soviet Union Савез Совјетских Социјалистичких Република Виктор Петренко Чехословачка Петр Барна Савез Совјетских Социјалистичких Република Вјачеслав Загородњук
1991 Бугарска Софија, Бугарска Савез Совјетских Социјалистичких Република Виктор Петренко ЧехословачкаПетр Барна Савез Совјетских Социјалистичких Република Вјачеслав Загородњук
1992 Швајцарска Лозана, Швајцарска ЧехословачкаПетр Барна Украјина Виктор Петренко Русија Алексеј Урманов
1993 Финска Хелсинки, Финска Украјина Дмитриј Дмитренко Француска Филип Канделоро Француска Ерик Мијо
1994 Данска Копенхаген, Данска Украјина Виктор Петренко Украјина Вјачеслав Загородњук Русија Алексеј Урманов
1995 Немачка Дортмунд, Немачка Русија Иља Кулик Русија Алексеј Урманов Украјина Вјачеслав Загородњук
1996 Бугарска Софија, Бугарска Украјина Вјачеслав Загородњук Русија Игор Пашкевич Русија Иља Кулик
1997 Француска Париз, Француска Русија Алексеј Урманов Француска Филип Канделоро Украјина Вјачеслав Загородњук
1998 Италија Милано, Италија Русија Алексеј Јагудин Русија Јевгениј Плушенко Русија Александар Абт
1999 ЧехословачкаПраг, Чешка Русија Алексеј Јагудин Русија Јевгениј Плушенко Русија Алексеј Урманов
2000 Аустрија Беч, Аустрија Русија Јевгениј Плушенко Русија Алексеј Јагудин Украјина Дмитриј Дмитренко
2001 Словачка Братислава, Словачка Русија Јевгениј Плушенко Русија Алексеј Јагудин Француска Станик Жанет
2002 Швајцарска Лозана, Швајцарска Русија Алексеј Јагудин Русија Александар Абт Француска Бриан Жубер
2003 Шведска Малме, Шведска Русија Јевгениј Плушенко Француска Бриан Жубер Француска Станик Жанет
2004 Мађарска Будимпешта, Мађарска Француска Бриан Жубер Русија Јевгениј Плушенко Русија Иља Климкин
2005 Италија Торино, Италија Русија Јевгениј Плушенко Француска Бриан Жубер Немачка Стефан Линдеман
2006 Француска Лион, Француска Русија Јевгениј Плушенко Швајцарска Стефан Ламбијел Француска Бриан Жубер
2007 Пољска Варшава, Пољска Француска Бриан Жубер Чехословачка Томаш Вернер Белгија Кевин Ван Дер Перен
2008 Хрватска Загреб, Хрватска Чехословачка Томаш Вернер Швајцарска Стефан Ламбијел Француска Бриан Жубер
2009 Финска Хелсинки, Финска Француска Бриан Жубер Италија Самуел Контести Белгија Кевин ван дер Перен
2010 Естонија Талин, Естонија Русија Јевгениј Плушенко Швајцарска Стефан Ламбијел Француска Бриан Жубер
2011 Швајцарска Берн, Швајцарска Француска Флоран Амодио Француска Бриан Жубер Чехословачка Томаш Вернер
2012 Уједињено Краљевство Шефилд, Уједињено Краљевство Русија Јевгениј Плушенко Русија Артур Гачинскиј Француска Флоран Амодио


Жене[уреди]


Жене, појединачно
Година Локација Злато Сребро Бронза
1930 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Фрици Бургер Аустрија Илсе Хорнунг Шведска Виви Ане Хултен
1931 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Норвешка Соња Хени Аустрија Фрици Бургер Аустрија Хилде Холовски
1932 Француска Париз, Француска Норвешка Соња Хени Аустрија Фрици Бургер Шведска Виви Ане Хултен
1933 Уједињено Краљевство Лондон, Велика Британија Норвешка Соња Хени Уједињено Краљевство Сисилија Колеџ Аустрија Фрици Бургер
1934 Чехословачка Праг, Чехословачка Норвешка Соња Хени Аустрија Лизелоте Ландбек Сједињене Америчке Државе Марибел Винсон
1935 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Норвешка Соња Хени Аустрија Лизелоте Ландбек Уједињено Краљевство Сисилија Колеџ
1936 Трећи рајх Берлин, Немачка Норвешка Соња Хени Уједињено Краљевство Сисилија Колеџ Уједињено Краљевство Меган Тејлор
1937 Чехословачка Праг, Чехословачка Уједињено Краљевство Сисислија Колеџ Уједињено Краљевство Меган Тејлор Аустрија Еми Пуцингер
1938 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Уједињено Краљевство Сисилија Колеџ Уједињено Краљевство Меган Тејлор Аустрија Еми Пуцингер
1939 Уједињено Краљевство Лондон, Велика Британија Уједињено Краљевство Сисилија Колеџ Уједињено Краљевство Меган Тејлор Уједињено Краљевство Дафни Вокер
1940-1946 Није одржано због Другог светског рата
1947 Швајцарска Давос, Швајцарска Канада Барбара Ен Скот Сједињене Америчке Државе Гречен Мерил Уједињено Краљевство Дафни Вокер
1948 Чехословачка Праг, Чехословачка Канада Барбара Ен Скот Аустрија Ева Павлик Чехословачка Алена Врзанова
1949 Италија Милано, Италија Аустрија Ева Павлик Чехословачка Алена Врзанова Уједињено Краљевство Џанет Алтвег
1950 Норвешка Осло, Норвешка Чехословачка Алена Врзанова Француска Жаклин ди Бјеф Уједињено Краљевство Џанет Алтвег
1951 Швајцарска Цирих, Швајцарска Уједињено Краљевство Џанет Алтвег Француска Жаклин ди Бјеф Уједињено Краљевство Барбара Вајат
1952 Аустрија Беч, Аустрија Уједињено Краљевство Џанет Алтвег Француска Жаклин ди Бјеф Уједињено Краљевство Барбара Вајат
1953 Немачка Дортмунд, Западна Немачка Уједињено Краљевство Волда Озборн Немачка Гунди Буш Уједињено Краљевство Ерика Бачелор
1954 Италија Болцано, Италија Немачка Гунди Буш Уједињено Краљевство Ерика Бачелор Уједињено Краљевство Ивон Сугден
1955 Мађарска Будимпешта, Мађарска Аустрија Хана Ајгел Уједињено Краљевство Ивон Сугден Уједињено Краљевство Ерица Бачелор
1956 Француска Париз, Француска Аустрија Ингрид Вендл Уједињено Краљевство Ивон Сугден Уједињено Краљевство Ерика Бачелор
1957 Аустрија Беч, Аустрија Аустрија Хана Ајгел Аустрија Ингрид Вендл Аустрија Хана Валтер
1958 Чехословачка Братислава, Чехословачка Аустрија Ингрид Вендл Аустрија Хана Валтер Холандија Јоан Ханапел
1959 Швајцарска Давос, Швајцарска Аустрија Хана Валтер Холандија Шаукје Дајкстра Холандија Јоан Ханапел
1960 Немачка Гармишпартенкирхен, Западна Немачка Холандија Шаукје Дајкстра Аустрија Регине Хајцер Холандија Јоан Ханапел
1961 Источна Немачка Берлин, Источна Немачка Холандија Шаукје Дајкстра Аустрија Регине Хајцер Чехословачка Јана Мраскова
1962 Швајцарска Женева, Швајцарска) Холандија Шаукје Дајкстра Аустрија Регине Хајцер Аустрија Карин Фронер
1963 Мађарска Будимпешта, Мађарска Холандија Шаукје Дајкстра Француска Николе Хаслер Аустрија Регине Хајцер
1964 Француска Гренобл, Француска Холандија Шаукје Дајкстра Аустрија Регине Хајцер Француска Николе Хаслер
1965 Савез Совјетских Социјалистичких Република Москва, Совјетски Савез Аустрија Регине Хајцер Уједињено Краљевство Сали-ен Стејплфорд Француска Николе Хаслер
1966 Чехословачка Братислава, Чехословачка Аустрија Регине Хајцер Источна Немачка Габријела Сајферт Француска Николе Хаслер
1967 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Љубљана, Југославија Источна Немачка Габријела Сајферт Чехословачка Хана Машкова Мађарска Жужа Алмаши
1968 Шведска Вестерос, Sweden Чехословачка Хана Машкова Источна Немачка Габријела Сајферт Аустрија Беатрикс Шуба
1969 Немачка Гармишпартенкирхен, Западна Немачка Источна Немачка Габријела Сајферт Чехословачка Хана Машкова Аустрија Беатрикс Шуба
1970 Савез Совјетских Социјалистичких Република Лењинград, Совјетски Савез Источна Немачка Габријела Сајферт Аустрија Беатрикс Шуба Мађарска Жужа Алмаши
1971 Швајцарска Цирих, Швајцарска Аустрија Беатрикс Шуба Мађарска Жужа Алмаши Италија Рита Трапанезе
1972 Шведска Гетеборг, Шведска Аустрија Беатрикс Шуба Италија Рита Трапанезе Источна Немачка Соња Моргенштерн
1973 Немачка Келн, Западна Немачка Источна Немачка Кристине Ерат Уједињено Краљевство Џин Скот Швајцарска Карин Итен
1974 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб, Југославија Источна Немачка Кристине Ерат Холандија Дијане де Леув Чехословачка Лијана Драхова
1975 Данска Копенхаген, Данска Источна Немачка кристине Ерат Холандија Дијане де Леув Источна Немачка Анет Печ
1976 Швајцарска Женева, Швајцарска Холандија Дијане де Леув Источна Немачка Анет Печ Источна Немачка кристине Ерат
1977 Финска Хелсинки, Финска Источна Немачка Анет Печ Немачка Дагмар Лурц Италија Сузана Дријано
1978 Француска Стразбур, Француска Источна Немачка Анет Печ Немачка Дагмар Лурц Савез Совјетских Социјалистичких Република Елена Водорезова
1979 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб, Југославија Источна Немачка Анет Печ Немачка Дагмар Лурц Швајцарска Дениз Бјелман
1980 Шведска Гетеборг, Шведска Источна Немачка Анет Печ Немачка Дагмар Лурц Италија Сузана Дријано
1981 Аустрија Инсбрук, Аустрија Швајцарска Дениз Бјелман Социјалистичка Федеративна Република Југославија Сандра Дубравчић Аустрија Клаудија Кристофич-Биндер
1982 Француска Лион, Француска Аустрија Клаудија Кристофич-Биндер Источна Немачка Катарина Вит Савез Совјетских Социјалистичких Република Елена Водорезова
1983 Немачка Дортмунд, Западна Немачка Источна Немачка Катарина Вит Савез Совјетских Социјалистичких Република Елена Водорезова Немачка Клаудија Лајстнер
1984 Мађарска Будимпешта, Мађарска Источна Немачка Катарина Вит Немачка Мануела Рубен Савез Совјетских Социјалистичких Република Ана Кондрашова
1985 Шведска Гетеборг, Шведска Источна Немачка Катарина Вит Савез Совјетских Социјалистичких Република Кира Иванова Немачка Клаудија Лајстнер
1986 Данска Копенхаген, Данска Источна Немачка Катарина Вит Савез Совјетских Социјалистичких Република Кира Иванова Савез Совјетских Социјалистичких Република Ана Кондрашова
1987 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Сарајево, Југославија Источна Немачка Катарина Вит Савез Совјетских Социјалистичких Република Кира Иванова Савез Совјетских Социјалистичких Република Ана Кондрашова
1988 Чехословачка Праг, Чехословачка Источна Немачка Катарина Вит Савез Совјетских Социјалистичких Република Кира Иванова Савез Совјетских Социјалистичких Република Ана Кондрашова
1989 Уједињено Краљевство Бирмингем, Велика Британија Немачка Клаудија Лајстнер Савез Совјетских Социјалистичких Република Наталија Лебедева Немачка Патриција Неске
1990 Савез Совјетских Социјалистичких Република Лењинград, Совјетски Савез Источна Немачка Евелин Гросман Савез Совјетских Социјалистичких Република Наталија Лебедева Немачка Марина Килман
1991 Бугарска Софија, Бугарска Француска Сирја Бонали Немачка Евелин гросман Немачка марина Килман
1992 Швајцарска Лозана, Швајцарска Француска Сирја Бонали Немачка марина Килман Немачка Патриција Неске
1993 Финска Хелсинки, Финска Француска Сирја Бонали Украјина Оксана Бајул Немачка Марина Килман
1994 Данска Копенхаген, Данска Француска Сирја Бонали Украјина Оксана Бајул Русија Олга Маркова
1995 Немачка Дортмунд, Немачка Француска Сирја Бонали Русија Олга Маркова Украјина Елена Лијашенко
1996 Бугарска Софија, Бугарска Русија Ирина Слуцкаја Француска Сирја Бонали Русија Марија Бутурскаја
1997 Француска Париз, Француска Русија Ирина Слуцкаја Мађарска Кристина Чако Украјина Јулија Лавренчук
1998 Италија Милано, Италија Русија Марија Бутурскаја Русија Ирина Слуцкаја Немачка Тања Шевченко
1999 Чехословачка Праг, Чешка Русија Марија Бутурскаја Русија Јулија Солдатова Русија Викторија Волчкова
2000 Аустрија Беч, Аустрија Русија Ирина Слуцкаја Русија Марија Бутурскаја Русија Викторија Волчкова
2001 Словачка Братислава, Словачка Русија Ирина Слуцкаја Русија Марија Бутурскаја Русија Викторија Волчкова
2002 Швајцарска Лозана, Швајцарска Русија Марија Бутурскаја Русија Ирина Слуцкаја Русија Викторија Волчкова
2003 Шведска Малме, Шведска Русија Ирина Слуцкаја Русија Елена Соколова Мађарска Јулија Себестјен
2004 Мађарска Будимпешта, Мађарска Мађарска Јулија Себестјен Украјина Елена Лијашенко Русија Елена Соколова
2005 Италија Торино, Италија Русија Ирина Слуцкаја Финска Сузана Пјоукијо Украјина Елена Лијашенко
2006 Француска Лион, Француска Русија Ирина Слуцкаја Русија Елена Соколова Италија Каролина Костнер
2007 Пољска Варшава, Пољска Италија Каролина Костнер Швајцарска Сара Мајер Финска Кијра Корпи
2008 Хрватска Загреб, Хрватска Италија Каролина Костнер Швајцарска Сара Мајер Финска Лаура Леписто
2009 Финска Хелсинки, Финска Финска Лаура Леписто Италија Каролина Костнер Финска Сузана Пјоукијо
2010 Естонија Талин, Естонија Италија Каролина Костнер Финска Лаура Леписто Грузија Елене Гедеванишвили
2011 Швајцарска Берн, Швајцарска Швајцарска Сара Мајер Италија Каролина Костнер Финска Кијра Корпи
2012 Уједињено Краљевство Шефилд, Уједињено Краљевство Италија Каролина Костнер Финска Кијра Корпи Грузија Елене Гедеванишвили
2013 Хрватска Загреб, Хрватска Италија Каролина Костнер Русија Аделина Сотникова Русија Јелизавета Туктамишева
2014 Мађарска Будимпешта, Мађарска Русија Јулија Липницкаја Русија Аделина Сотникова Италија Каролина Костнер

Спортски парови[уреди]


Pairs Medalists
Година Локација Злато Сребро Бронза
1930 Аустрија Беч, Аустрија Мађарска Олга Оргониста / Шандор Салај Мађарска Емилија Ротер / Ласло Солаш Аустрија Гизела Хохалтингер / Ото Прајсекер
1931 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Мађарска Олга Оргониста / Шандор Салај Мађарска Емилија Ротер / Ласло Солаш Аустрија Лили Гејлард / Вили Петер
1932 Француска Париз, Француска Француска Андре Брине / Пјер Брине Аустрија Лили Гејлард / Вили Петер Аустрија Иди Папез / Карл Цвак
1933 Уједињено Краљевство Лондон, Велика Британија Аустрија Иди Папез / Карл Цвак Аустрија Лили Гејлард / Вили Петер Уједињено Краљевство МИли Филипс / Родни Мердок
1934 Чехословачка Праг, Чехословачка Мађарска Емили Ротер / Ласло Солаш Аустрија Иди Папез / Карл Цвак Пољска Зофја БИлоровна / Тадеуш Ковалски
1935 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Немачко царство Макси Хербер / Ернст Бајер Аустрија Иди Папез / Карл Цвак Мађарска Луси Гало / Режо Дилингер
1936 Трећи рајх Берлин, Немачка Трећи рајх Макси Хербер / Ернст Бајер Уједињено Краљевство Вајолет Клифт / Лезли Клиф Мађарска Пирошка Секрењеши / Атила Секрењеши
1937 Чехословачка Праг, Чехословачка Трећи рајх Макси Хербер / Ернст Бајер Аустрија Илзе Паузин / Ерих Паузин Мађарска Пирошка Секрењеши / Attila Атила Секрењеши
1938 Швајцарска Санкт Мориц, Швајцарска Трећи рајх Макси Хербер / Ернст Бајер Аустрија Илзе Паузин / Ерих Паузин Трећи рајх Инге Кох / Гинтер Ноак
1939 Уједињено Краљевство Лондон, Велика Британија Трећи рајх Максди Хербер / Ернст Бајер Аустрија Илзе Паузин / Ерих Паузин Трећи рајх Инге Кох / Гинтер Ноак
1940-1946 Није одржано због Другог светског рата
1947 Швајцарска Давос, Швајцарска Белгија Мишлен Ланоа / Пјер Боњије Уједињено Краљевство Винифред Силверторн / Денис Силверторн Белгија Сузан Дискев / Едмонд Фербустел
1948 Чехословачка Праг, Чехословачка Мађарска Андреа Кекеши / Еде Кираљ Чехословачка Блажена Книтлова / Карел Восатка Аустрија Херта Раценхофер / Емил Раценхгофер
1949 Италија Милано, Италија Мађарска Андреа Кекеши / Еде Кираљ Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ Аустрија Херта Раценхофер / Емил Раценхофер
1950 Норвешка Осло, Норвешка Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ Швајцарска Елијана Штајнеман / Андре Калам Уједињено Краљевство Џенифер Никс / Џон Никс
1951 Швајцарска Цирих, Швајцарска Немачка Рија Баран / Паул Фалк Швајцарска Елијана Штајнеман / Андре Калам Уједињено Краљевство Џенифер Никс / Џон Никс
1952 Аустрија Беч, Аустрија Немачка Рија Баран / Паул Фалк Уједињено Краљевство Џенифер Никс / Џон Никс Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ
1953 Немачка Дортмунд, Западна Немачка Уједињено Краљевство Џенифер Никс / Џон Никс Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ Аустрија Елизабет Шварц / [[Курт Опелт]
1954 Италија Боцен, Италија Швајцарска Силвија Гранжан / Мишел Гранжан Аустрија Елизабет Шварц / Курт Опелт Чехословачка Соња Балунова / Мирослав Балун
1955 Мађарска Будимпешта, Мађарска Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ Чехословачка Ведра Суханкова / Здењек Долежал Немачка Марика Килијус / Франц Нингел
1956 Француска Париз, Француска Аустрија Елизабет Шварц / Курт Опелт Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ Немачка Марика Килијус / Франц Нингел
1957 Аустрија Беч, Аустрија Чехословачка Вера Суханкова / Здењек Долежал Мађарска Маријана Нађ / Ласло Нађ Немачка Марика Килијус / Франц Нингел
1958 Чехословачка Братислава, Чехословачка Чехословачка Вера Суханкова / Здењек Долежал Савез Совјетских Социјалистичких Република Нина Жук / Станислав Жук Уједињено Краљевство Џојск Коутс / Ентони Холс
1959 Швајцарска Давос, Швајцарска Немачка Марика Килијус / Ханс Јирген Баумлер Савез Совјетских Социјалистичких Република Нина Жук / Станислав Жук Уједињено Краљевство Џојс Коутс / Ентони Холс
1960 Немачка Гармишпартенкирхен, Западна Немачка Немачка Марика Килијус / Ханс Јирген Баумлер Савез Совјетских Социјалистичких Република Нина Жук / Станислав Жук Немачка Маргрет Гобл / Франц НИнгел
1961 Источна Немачка Берлин, Источна Немачка Немачка Марика Килијус / Ханс Јирген Баумлер Немачка Маргрет Гобл / Франц Нингел Источна Немачка Маргрит Зенф / Петер Гобел
1962 Швајцарска Женева, Швајцарска Немачка Марика Килијус / Ханс Јирген Баумлер Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Немачка Маргрет Гобл / Франц Нингел
1963 Будимпешта, Мађарска Немачка Марика Килијус / Ханс Јирген Баумлер Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Савез Совјетских Социјалистичких Република Татјана Жук / Александар Гаврилов
1964 Француска Гренобл, Француска Немачка Марика Килијус / Ханс Јирген Баумлер Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Савез Совјетских Социјалистичких Република Татјана Жук / Александар Гаврилов
1965 Савез Совјетских Социјалистичких Република Москва, Совјетски Савез Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Швајцарска Герда Јонер / Руди Јонер Савез Совјетских Социјалистичких Република Татјана Жук / Александар Горелик
1966 Чехословачка Братислава, Чехословачка Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Савез Совјетских Социјалистичких Република Татјана Жук / Александар Горелик Немачка Маргот Глоксшубер / Волфганг Дане
1967 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Љубљана, Југославија Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Немачка Маргот Глокшубер / Волфганг Дане Источна Немачка Хајдемари Штајнер / Хајнц Улрих Валтер
1968 Шведска Вестерос, Шведска Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Савез Совјетских Социјалистичких Република Тамара Москвина / Алексеј Мишин Источна Немачка Хајдемари Штајнер / Хајнц Улрих Валтер
1969 Немачка Гармишпартенкирхен, Западна Немачка Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Алексеј Уљанов Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Белоусова / Олег Протопопов Савез Совјетских Социјалистичких Република Тамара Москвина / Алексеј Мишин
1970 Савез Совјетских Социјалистичких Република Лењинград, Совјетски Савез Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Алексеј Уљанов Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Смирнова / Андреј Сурајкин Источна Немачка Хајдемари Штајнер / Хајнц Улрих Валтер
1971 Швајцарска Цирих, Швајцарска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Алексеј Уљанов Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Смирнова / Андреј Сурајкин Савез Совјетских Социјалистичких Република Галина Карељина / Георгиј Проскурин
1972 Шведска Гетеборг, Шведска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Алексеј Уљанов Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Смирнова / Андреј Сурајкин Источна Немачка Мануела Грос / Уве Кагелман
1973 Немачка Келн, Западна Немачка Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Смирнова / Алексеј Уљанов Немачка Алмут Леман / Херберт Вајзингер
1974 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб, Југославија Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Источна Немачка Роми Кермер / Ролф Естерајх Савез Совјетских Социјалистичких Република Људмила Смирнова / Алексеј Уљанов
1975 Данска Копенхаген, Данска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Источна Немачка Роми Кермер / Ролф Естерајх Источна Немачка Мануела Грос / Уве Кагелман
1976 Швајцарска Женева, Швајцарска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Источна Немачка Роми Кермер / Ролф Етсерајх Савез Совјетских Социјалистичких Република ирина Воробјева / Александар Власов
1977 Финска Хелсинки, Финска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Воробјева / Александар Власов Савез Совјетских Социјалистичких Република Марина Черкасова / Сергеј Шахрај
1978 Француска Стразбур, Француска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Савез Совјетских Социјалистичких Република Марина Черкасова / Сергеј Шахрај Источна Немачка Мануела Магер / Уве Беверсдорф
1979 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Загреб, Југославија Савез Совјетских Социјалистичких Република Марина Черкасова / Сергеј Шахрај Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Воробјева / Игор Лисовски Источна Немачка Сабина Баес / Тасило Тирбах
1980 Шведска Гетеборг, Шведска Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Родњина / Александар Зајцев Савез Совјетских Социјалистичких Република Марина Черкасова / Сергеј Шахрај Савез Совјетских Социјалистичких Република марина Пестова / Станислав Леонович
1981 Аустрија Инзбрук, Аустрија Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Воробјева / Игор Лисовски Немачка Кристина Ригел / Андреас Нишвиц Савез Совјетских Социјалистичких Република Марина Черкасова / Сергеј Шахрај
1982 Француска Лион, Француска Источна Немачка Сабина Баес / Тасило Тирбах Савез Совјетских Социјалистичких Република марина Пестова / Станислав Леонович Савез Совјетских Социјалистичких Република Ирина Воробјева / Игор Лисовски
1983 Немачка Дортмунд, Западна Немачка Источна Немачка Сабина Баес / Тасило Тирбах Савез Совјетских Социјалистичких Република Јелена Валова / Олег Васиљев Источна Немачка Биргит Лоренц / Кнут Шуберт
1984 Мађарска Будимпешта, Мађарска Савез Совјетских Социјалистичких Република јелена Валова / Олег Васиљев Источна Немачка Сабина Баес / Тасило Тирбах Источна Немачка Биргит Лоренц / Кнут Шуберт
1985 Шведска Гетеборг, Шведска Савез Совјетских Социјалистичких Република Јелена Валова / Олег Васиљев Савез Совјетских Социјалистичких Република Лариса Селезњева / Олег Макаров Савез Совјетских Социјалистичких Република Вероника Першина / Марат Акбаров
1986 Данска Копенхаген, Данска Савез Совјетских Социјалистичких Република Јелена Валова / Олег Васиљев Савез Совјетских Социјалистичких Република Јекатерина Гордјејева / Сергеј Гринков Савез Совјетских Социјалистичких Република Јелена Бечке / Валериј Корњенко
1987 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Сарајево, Југославија Савез Совјетских Социјалистичких Република Лариса Селезњева / Олег Макаров Савез Совјетских Социјалистичких Република јелена Валова / ОЛег Васиљев Источна Немачка Катрин Каниц / Тобијас Шретер
1988 Чехословачка Праг, Чехословачка Савез Совјетских Социјалистичких Република Јекатерина Гордјејева / Сергеј Гринков Савез Совјетских Социјалистичких Република Лариса Селезњева / Олег Макаров Источна Немачка Пеги Шварц / Александар Кениг
1989 Уједињено Краљевство Бирмингем, Велика Британија Савез Совјетских Социјалистичких Република Лариса Селезњева / Олег Макаров Источна Немачка Манди Вецел / Аксел Раушенбах Савез Совјетских Социјалистичких Република Наталија Мишкутенок / Артур Дмитријев
1990 Савез Совјетских Социјалистичких Република Лењинград, Совјетски Савез Савез Совјетских Социјалистичких Република Јекатерина Гордјејева / Сергеј Гринков Савез Совјетских Социјалистичких Република Лариса Селезњева / Олег Макаров Савез Совјетских Социјалистичких Република Наталија Мишкутенок / Артур Дмитријев
1991 Бугарска Софија, Бугарска Савез Совјетских Социјалистичких Република Наталија Мишкутенок / Артур Дмитријев Савез Совјетских Социјалистичких Република Јелена Бечке / Денис Петров Савез Совјетских Социјалистичких Република Јевгенија Шишкова / Вадим Наумов
1992 Швајцарска Лозана, Швајцарска Русија Наталија Мишкутенок / Артур Дмитријев Русија Јелена Бечке / Денис Петров Русија Јевгенија Шишкова / Вадим Наумов
1993 Финска Хелсинки, Финска Русија Марина Јељцова / Андреј Бушков Немачка Манди Вецел / Инго Штојер Русија Јевгенија Шишкова / Вадим Наумов
1994 Данска Копенхаген, Данска Русија Јекатерина Гордјејева / Сергеј Гринков Русија Јевгенија Шишкова / Вадим Наумов Русија Наталија Мишкутенок / Артур Дмитријев
1995 Немачка Дортмунд, Немачка Немачка Манди Вецел / Инго Штојер Чехословачка Ратка Коваржикова / Рене Новотни Русија Јевгенија Шишкова / Вадим Наумов
1996 Бугарска Софија, Бугарска Русија Оксана Казакова / Артур Дмитријев Немачка Манди Вецел / Инго Штојер Француска Сара Абитбол / Стефан Бернадис
1997 Француска Париз, Француска Русија Марија Јељцова / Андреј Бушков