Еколошка уметност
Еколошка уметност (уметност животне средине или енвиронментал арт (енгл. environment - средина, животна средина) је израз који се у општем случају користи за означавње уметности оних уметника који се баве стварањем дела у једном еколошком окружењу, односно природној животној средини.
Приликом пројектовања уметничког дела за природно окружење поставља се питање о томе да ли дело наноси еколошку штету датој животној средини, мада је обично услов да се после завршетка уметничке интервенције животна средина врати у њено првобитно стање.
У оквиру ове уметности се налазе тродимензионална комплексна дела инсталирана у простору, често као дела пролазног карактера која испуњавају комплетне ентеријере или се уклапају у спољашње просторе наглашавајући архитектуру у једном тешко дефинишућем стању између сликарства, објекта у уметности, скулптуре или инсталације у којем ове уметничке врсте могу различито да се испоље и да настану различите скулптуре.
Као претходница се могу схватити нека дела уметника настала после двадесетих година 20. века, попут Ел Лисицког или Курта Швитерса.
Ова уметност се развија од краја 50-их година 20. века у споју са хепенингом и акцијама Алана Капрова. Као класичан пример су дела уметника Едвард Кинхолца и Георг Сегала, а даљи примери су код Јанис Кунделиса, Марија Нолдман или Волф Востел.
Види још[уреди | уреди извор]
Литература[уреди | уреди извор]
- Lexikon der Modernen Kunst, Markus Stegman/René Zey, Hamburg 2002.
Спољашње везе[уреди | уреди извор]
- EarthArtists.org - listings of Earth, Land, Environmental and Eco-artists.
- https://web.archive.org/web/20071226115021/http://www.washingtoncitypaper.com/display.php?id=1631
- Aspen Institute awards - include an art award
![]() | Овај чланак везан за уметност је клица. Можете допринети Википедији тако што ћете га проширити. |