Пређи на садржај

Елизабета Георгиев

С Википедије, слободне енциклопедије
Елизабета Георгиев
Елизабета Георгиев 2016. године у пиротској библиотеци
Лични подаци
Датум рођења(1975-05-24)24. мај 1975.(50 год.)
Место рођењаДимитровград, СФРЈ
ОбразовањеФилолошки факултет Београд
УниверзитетУниверзитет у Београду
Занимањекњижевница
преводилац
драматург
Књижевни рад
Жанрдечја књижевност
поезија

Елизабета Георгиев (Димитровград, 24. мај 1975) српска је књижевница, преводилац, ауторка драмских текстова за децу. По образовању је докторка филолошких наука.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Рођена је у Димитровграду а тренутно живи у селу Смиловци где је и одрасла. Основну школу је завршила у Смиловцима, средњу школу у Димитровграду а завршила је Филолошки факултет Београд.[1] Докторирала је на истој високошколској установи са дисертацијом Бугарски извори о читалиштима у Србији 2023. године.

Као дипломирана библиотекарка саветница је радила у библиотеци „Детко Петров“ од 2000. до 2024. године. Када је почела да ради у Библиотеци, основала је Песничку радионицу коју је похађало преко 500 деце.[2]

У истој установи је била в.д. директора 2013. године.

Њена књижевна активност је обухватила рад на оба језика - српском и бугарском. Она је добитница бројних награда и признања за свој рад, укључујући признање и награду Општине Димитровград, и награде Селимир В. Милосављевић за допринос и залагање у области драмске уметности намењеној деци 2018. године у Јагодини.

Њени драмски текстови за децу су извођени на сценама у Србији, Бугарској и Републици Српској. Поред тога, она је ауторка и уредница двojeзичних телевизијских емисија за децу, "Клинци и хлапета" и "Попонајци". Као један од блиских сарадника Удружења „Емблема" и „FAR"-а, она је такође уредница часописа за децу и младе "Фарче".[3]

Георгиева је чланица редакције часописа Библиотека који издаје Народна библиотека „Свети Ћирило и Методије“ у Софији. Преводила је радове библиотекара из Србије који су објављивани у часопису.

Издала је и неколико књига од којих су најпопуларнији наслови: Када и Сунце мјауче, Путоказ за сновотрагаче, Одбачене приче, У жбуњу погледа, Три лица и птица, Још десет корака књиге, Ћошак иза ћошка, Шуш и миш у библиотеци...

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „DIMITROVGRAD OD „A“ DO „Š“ – E – Elizabeta Georgiev”. Radio Televizija Caribrod (на језику: српски). 22. 11. 2022. Приступљено 6. 9. 2024. 
  2. ^ „Библиотекари су другари”. Medium (на језику: енглески). 25. 7. 2024. Приступљено 6. 9. 2024. 
  3. ^ cp_far, Napisao/la (5. 9. 2024). „VIDEO: Elizabeta Georgiev – Volela bih da mladi budu borbeniji i svoji”. Far (на језику: српски). Приступљено 6. 9. 2024.