Пређи на садржај

Еретријска школа

С Википедије, слободне енциклопедије

Еретријска школа или Елидо-Еретријанска школа је једна од филозофских школа у Анатичкој Грчкој, која је наставила линију школе из Елиде, коју је основао Федон и коју је у Еретрију пренео његов ученик Менедем. Менедем из Еретрије и Асклепијад, који је учио код Федонових ученика Анхипила и Мосха, као и код мегарског дијалектичара Стилпона, пренео је Федонову школу из Елиде у Еретрију, па отуда њено двоструко име[1].

Школа је престала да постоји убрзо након Менедемове смрти (3. век пре нове ере), тако да се врло мало зна о њеним начелима. Федон је био Сократов ученик, и Платон је један од његових дијалога назвао по њему (Федон), али је из дијалога немогуће разазнати његову доктрину. Менедем је био ученик Стилпона пре него што је постао Федонов ученик; У каснијим временима, ставови његове школе често се повезују са мегарском школом. Менедемов пријатељ и колега у еретријској школи био је Асклепијад из Флиунта.

Попут Мегаријанаца, веровали су у индивидуалност „Добра“, порицали плуралитет врлине и било какву разлику између Добра и Истине. Цицерон наводи да су све добро концентрисали у разуму и у оштрини ума који препознаје истину[2]. Они нису признавали да се истина може извести из категорички негативних судова и прихватали су само позитивне судове, и то само оне једноставне[3].

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Научно-образовательный портал "Большая российская энциклопедия". National Scientific and Educational Centre "Great Russian Encyclopedia". 
  2. ^ Cicero (2023-03-01), Academica, Oxford University Press, ISBN 978-0-19-927714-8, Приступљено 2025-03-06 
  3. ^ Mayor, John E. B. (2012-12-13), Notes on Diogenes Laërtius, Cambridge University Press, стр. 1—23, Приступљено 2025-03-06