Пређи на садржај

Застава Палестине

С Википедије, слободне енциклопедије
Држава Палестина
УпотребаДржавна застава Државна застава на копну и мору
Пропорције1:2
Усвојена28. мај 1964; пре 60 година (ПЛО) 15. новембар 1988; пре 36 година (Држава Палестина)
ДизајнХоризонтална тробојка црне, беле и зелене боје; са црвеним троуглом.
Председничка застава
УпотребаНародна застава и трговинска застава Нормална или званична застава, или предња страна заставе Mirror
Пропорције1:2
ДизајнХоризонтална тробојка црне, беле и зелене боје; са црвеним троуглом на којем је грб изнад златног венца од ловоровог лишћа на широком крају.
Државна застава
ДизајнХоризонтална тробојка црне, беле и зелене боје; са црвеним троуглом са грбом изнад два укрштена бела мача у горњем углу копља.

Застава Државе Палестине (арап. علم فلسطين) је тробојка од три једнаке хоризонталне пруге - црне, беле и зелене од врха до дна. Са леве стране налази се црвени троугао који се вијори из копља. Она приказује панарапске боје, које су први пут комбиноване у садашњем стилу током Арапског устанка 1916. године, и представља палестински народ и Државу Палестину.

Палестинска застава, која се користи од 1920-их, у целини је готово идентична застави Арапског устанка, где панарапске боје представљају четири историјске арапске династије. Вијорила се током Арапског устанка у Палестини 1936–1939. године, а такође је интензивно коришћена у израелско-палестинском сукобу, посебно након што је званично усвојена као застава палестинског народа када је 1964. године основана Палестинска ослободилачка организација (ПЛО). Од 2015. године, Држава Палестина обележава Дан заставе сваког 30. септембра.[1] Од 2021. године, палестинска застава се спушта на пола копља сваког 2. новембра у знак оплакивања Балфорове декларације из 1917. године, коју је издало Уједињено Краљевство, подржавајући „национални дом за јеврејски народ“ у тадашњој османској Палестини.[2]

Током Шестодневног рата 1967. године, Израел је окупирао Појас Газе и Западну обалу, где је потом забранио палестинску заставу, која је остала до почетка 1990-их, када су Израел и ПЛО потписали споразум из Осла.[3] У пракси, међутим, заставу и даље рутински конфискују израелске власти широм територија које је окупирао Израел.[4] Године 2023, Амнести интернешенел је објавио извештај у којем осуђује нова ограничења израелске владе у вези са приказивањем палестинске заставе као „покушај легитимизације расизма“ сузбијањем „симбола јединства и отпора израелској незаконитој окупацији“ на палестинским територијама.[5] Симбол лубенице се појавио да би пркосио израелским ограничењима у вези са палестинском заставом између 1967. и 1993. године и наставља да се користи данас као израз палестинског национализма широм света.[4]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Palestinians celebrate Flag Day marking two years since hoisting it at UN”. WAFA Agency. 
  2. ^ „Palestinian flag to be flown at half mast to mourn Balfour Declaration”. The Jerusalem Post | Jpost.com. Архивирано из оригинала 1. 12. 2022. г. Приступљено 22. 4. 2022. 
  3. ^ „Palestinian prime minister says Israel aims to topple the PA”. AP News (на језику: енглески). 2023-01-09. Приступљено 2025-05-20. 
  4. ^ а б Najjar, Farah. „The Palestinian flag: A target for ‘erasure’ by Israeli forces”. Al Jazeera (на језику: енглески). Приступљено 2025-05-20. 
  5. ^ „Israel/OPT: new restrictions on Palestinian flags an attempt to 'legitimise racism'. www.amnesty.org.uk (на језику: енглески). Приступљено 2025-05-20. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]