Пређи на садржај

Застава Португалије

С Википедије, слободне енциклопедије
Размера: 2:3

Застава Португалије састоји се из два вертикална поља зелене (2/5 дужине, ка јарболу) и црвене (3/5) боје. На граници боја налази се армиљарна сфера у којој се налази традиционални португалски штит. Званично је усвојена 30. јуна 1911. године али је фактички коришћена од републиканске револуције 5. октобра 1910. године.

Значење заставе

[уреди | уреди извор]

Званично тумачење током периода власти националистичког режима од 1933. до 1974. године било је да зелена боја представља наду а црвена крв оних који су погинули служећи нацији. Ово је и најчешће усвојено тумачење, али постоје и друге теорије о пореклу боја.

Међу вексилолозима је распрострањено уверење да боје потичу од традиционалних боја Иберијског федерализма, републиканско-социјалистичке идеологије која је заговарала уједињење иберијског полуострва а била је популарна почетком 20. века, тј. у време револуције у Португалији.

Штит и армиљарна сфера

[уреди | уреди извор]

Видети грб Португалије.

Еволуција португалске заставе

[уреди | уреди извор]
1095 (1:1)


1143 (1:1)

Прву португалијску заставу користио је на свом штиту први краљ Португалије. Био је то плави крст на белој подлози, а то су били и симболи његовог оца, грофа Анрија од Португалије. 1093-1112).

1185 (1:1)

Краљевски грб чинило је пет малих штитова на сребрном пољу, распоређених у облику крста, који су показивали на центар. Интерпретација пет штитова је да је то пет рана краља Алфонса I из битке код Урике или чак пет рана Христа.

Касније заставе

[уреди | уреди извор]


Спољашње везе

[уреди | уреди извор]