Корисник:Милант/Друга страна

С Википедије, слободне енциклопедије

Добродошли. Ово су странице Википедије, слободне енциклопедије коју заједнички пишу њени корисници. Много људи константно унапређује Википедију. Злонамерне измене се брзо обришу.
Пројекат је почео у јануару 2001. и тренутно само на има преко 1.000.000 чланака и то је чини највећом енциклопедијом на свијету и уопште једним од највећих писаних дела човечанства. Број чланака на српској Википедији у овом тренутку је 688.519.
Сви документи у Википедији су заштићени Лиценцом за слободну документацију ГНУ-а и као такве свако може да их мења. Свако сме и да их мења и умножава под условом да наведе извор.

Изабрани чланак

Биста на Келмегдану
Биста на Келмегдану

Ђуро Ђаковић (Бродски Варош, код Славонског Брода, 30. новембар 1886Свети Дух, код Дравограда, 25. април 1929), металски радник и револуционар, организациони секретар Централног комитета КП Југославије, од априла 1928. до априла 1929. године, један од најистакнутијих бораца радничке класе Југославије и жртва белог терора.

Као млади радник 1905. се прикључио радничком покрету и постао члан синдиката, а 1909. године је постао члан СДСБиХ. Био је истакнути омладински руководилац и учесник радничких штрајкова у Сарајеву, а на почетку Првог светског рата, аустроугарске власти су му судиле за „велеиздају”. Априла 1919. године је био учесник „Конгреса уједињења” на коме је створена СРПЈ(к). Јуна 1920. на Другом конгресу КПЈ био је изабран за члана ЦК КПЈ, а новембра исте године на првим парламентраним изборима за народног посланика. Био је делегат на Трећем конгресу Коминтерне, а након повратка у земљу је био ухапшен и 1922. осуђен на десет месеци затвора због комунистичког и синдикалног деловања. Због политичког и револуционарног рада, био је више пута хапшен, а 1923. је протеран у родном место.

Крајем 1927. године је отишао у Москву на школовање. Маја 1928. Извршни комитет Коминтерне га је послао у Југославију, с циљем да ради на сређивању стања у КПЈ. Активно је радио на припремама Четвртог конгреса КПЈ, на коме је био изабран за организационог секретара ЦК КПЈ. Након завођења Шестојануарске диктатуре, априла 1929. године је био ухапшен заједно са Николом Хећимовићем, секретаром Црвене помоћи. Они су потом одведени на југословенско-аустријску границу, где су 25. априла 1929. убијени у исценираном покушају бега, а полицијске власти су покушале да прикрију ово убиство. Накнадном есхумацијом, доказано је смишљено убиство.

Вести

Новак Ђоковић

Да ли сте знали да

Делфини
Делфини

Догодило се на данашњи дан

Напуштена олупина и хеликоптери у Ирану
Уметност

Архитектура · Дизајн · Филм · Историја уметности · Књижевност · Музика · Сликарство · Вајарство

Живот

Кухиња · Журналистика · Радио · Људска сексуалност · Спорт · Телевизија · Туризам · Саобраћај

Религија

Атеизам · Будизам · Хришћанство · Хиндуизам · Ислам · Јудаизам · Митологија · Паганизам · Магија · Теологија

Друштво

Образовање · Економија · Политика · Здравље · Градови · Социологија · Народи · Ратови

Географија

Европа · Балканско полуострво · Хидрологија · Списак суверених држава · Списак народа света · Космологија

Друштвене науке

Антропологија · Археологија · Лингвистика · Демографија · Историја · Филозофија · Психологија · Социологија

Природне науке

Астрономија · Геологија · Биологија · Хемија · Логика · Математика · Физика

Технологија и примењене уметности

Електроника · Информатика · Инжењерство · Интернет · Медицина · Телекомуникације

Српски културни простори

Србија · Босна и Херцеговина · Црна Гора · Српска историја · Српске династије · Српски језик · Срби · Српска православна црква

Википедија

Вики Трг · Вики радионица · Википедијанци · Сусрети · Сјајни чланци · Нови чланци · Упутства · Правила уређивања · Правила и смернице · Вики Песак

Братски пројекти

Ако сматрате да је Википедија користан појекат, можете јој помоћи својим прилогом.
Прилози ће бити искоришћени за куповину нове рачунарске опреме и зачетак нових пројеката.