Корисник:Nikolijart7319/песак

С Википедије, слободне енциклопедије

Најк Ер Макс је модел патика направљен од стране компаније Најки, чији је први модел реализован 1987. године. Најк Ер Макс патике су познате по њиховом ђону тј. платформи која садржи флексибилне кесице напуњене гасом који је видљив са спољне стране патике. Ер Макс је конципирао Тинкер Хетфилд (енг. Tinker Hatfield), који је у почетку радио дизајнирање Најки продавница.[1] 26. март је проглашњен као светски дан Ер Макса.

Најки
Јавна
ДелатностОбућа
Основано1987. Ер Макс 1
ПроизводиСпортска опрема
СлоганJust do it
Веб-сајтwww.nikeinc.com

Преглед[уреди | уреди извор]

Као и што само име каже, све Ер Макс патике садрже једну или више провидних кесица,које су напуњене гасом под притиском, и које су смештене у средишњем делу ђона и видљиве су са спољне стране патика. Њих другачије називају „ваздушним јединицама“ или „ваздушним јастуцима“, чији је циљ боља амортизација патике у односу на традиционалну пену и истовремено смањење тежине патике. Модели Ер Макс држе популарност годинама а поготово код правих љубитеља патика и колекционара.

Величина, дизајн и број ваздушних јединица варира од самих модела ер макса. Ретро издање Ер Макс 1 укључује једну малу ваздушну јединицу тј мали ваздушни јастук испод пете, док је код модела Ер ВапорМакс (енг. Air VaporMax) ефективна цела платформа која је састављена од ваздушних јастучића без конвенционалне пене.

Култура и мода[уреди | уреди извор]

Ова линија патика је популарна међу многим културама, а највиђенија је код хип-хоп извођача.

Средином 1990-их година, ова линија, посебно модел Ер Макс 95, доживела је огроман скок популарности у Јапану и због тога је довела до познатог феномена ког су назвали „Лов на Ер Макс“ (енг. Air Max Hunting). Велика цена патика довела је до самих пљачки и отимања патика чак и у нормалним и мирним земљама. Када нестану патике, тражиле су се и половне, већ ношене, патике. После неког времена појавили су се и мноштво копија које су направиле озбиљан проблем због продаје фалсификата и не квалитетних копија.[2]

Модели[уреди | уреди извор]

Ер Макс 1[уреди | уреди извор]

Овај модел издан је 1987. године као и сам Ер Макс. Ер Макс 1 модел је први реализовани модел Ер Макс линије.[3] Овај модел је пуштен у продају као модел направљен за трчање, као и сви остали модели Ер Макс линије све до модела Ер Макс 270 тј. 2018. године. Горњи део патике био је састављен од најлона и синтетичког филца, а верзија са кожом је реализована следеће године, тј. 1988. Ер Макс 1 је наставио да држи своју популарност међу љубитељима патика а Најки је објавио ретро моделе које користе већ постојеће материјале и постојећи дизајн у разним бојама. Ер Макс 1 је између 2018. и 2019. године добио назив као и патика за голф под називом Ер Макс 1Г (енг. Air Max 1G)

Ер Макс Лајт (енг. Air Max Light)[уреди | уреди извор]

Промовисање модела Ер Макс 90 у Варшави 2017. године под слоганом "Kiss My Airs"

Модел Ер Макс Лајт је реализован 1989. године као Ер Макс 2. Ер Макс Лајт тежио је да буде лакши од оригинала и то је постигао заменом потплате на предњем делу од полиуретанског средњег дела потплате са ева пеном. Поновно објављивање овог модела поновио се 2007. године и тада је Најки наставио са издавањем додатних различитих боја.

Ер Макс 90[уреди | уреди извор]

Познат као и Ер Макс 3 до 2000. године, када је поново издат узимајући своје име од године издања. Оригинале боје овог модела бела/црна/сива са инфрацрвеном бојом изабрана је да би се повећала дебљина ваздушног ђона. Горњи део имао је синтетички филц и синтетичку кожу. Најки је посебно дизајнирао овај модел патике за председника Џорџ Х. В. Буш-а (енг. George H.W. Bush). Слике посебно направљених патика виђене су у одељку Најкове архиве под називом ЕР ПРЕЗ (енг. Air PRES) заједно са јединственим одабиром боја.

Ер Макс 180[уреди | уреди извор]

Издан је 1991. године. Ер Макс 180 имао је већи ваздушни јастук који је видљив кроз ђон. Ова технологија је после коришћена приликом креирања патике Ер Форс 180 (енг. Air Force 180).[4]

Ер Макс 93[уреди | уреди извор]

Реализован је 1993. године као Ер Макс 270. У Ер Макс 93 је уведена ваздушна јединица од 270 степени и ваздушна јединица у боји. Најки је употребио нове производне процесе како би добио већу заштиту за већу ваздушну јединицу. Горњи део патике је имао изглед сличан тзв. „чарапи“ изведен од модела Ер Хуараче (енг. Air Huarache) из 1991. године.[5]

Ер Макс 95[уреди | уреди извор]

Визуелни дизајн модела Ер Макс 95 креирао је Сеђио Лозано (енг. Sergio Lozano) чији је дизајн базиран на анатомији човека, део који је налик људској кичми и материјалима за представљање коже, ребара и тетива.[6] Ер Макс 95 је први пар у линији Ер Макса који је имао два ваздушна јастука у предњем делу стопала и користио технологију ваздушног притиска како би одговарао закривљености предњег дела стопала.[7] Прва комбинација боја је била црна, неонско жута и бела. Неон жута боја је коришћена за наглашавање више ваздушних јастука. На патици је такође уведен мали најков знак који се налази на позадининској бочној страни.[8]

Производ се појављује у песми „Hate It or Love It” од групе Гејм (енг. The Game), која је била у топ 10 хитова у 2005. години. Такође коришћене су и код репера Гучи Мејн-а (енг. Gucci Mane) у хит синглу „Bricks“ и код Вака Флока Флејм (енг. Waka Flocka Flame) на његовој траци „Head First” у његовом микс тејпу из 2009. године под називом „Lebron Flocka James”. Познати репер Еминем је дизајнирао лимитирану количину модела чија је зарада од продаје ишла у добротворне сврхе.[9]

Ер Макс 97[уреди | уреди извор]

Познати Ер Мас 97 колорит под називом "Silver Bullet"

Ер Макс 97 из 1997. године је инспирисан јапанским брзим возовима.[10] Представљен је елегантнијим, металик сребрним колоритом који је садржао скоро пуну дужину видљивог ваздушног јастука. Горњи део садржи три рефлективне линије израђене од 3м скочлајт материјала.

Најк Ер Макс 97 је патика створена за трчање коју је дизајнирао Кристијан Трезер (енг. Christian Tresser). Инспирисали су га јапански брзи возови и садржај модела се састоји од комбинације коже, пене и видљивог ваздушног јастука пуне дужине. Оригинални главни колорит овог модела, такозвани „Silver Bullet“ поновно је реализован у Сједињеним Америчким Државама 13. априла 2017. године за 160 Америчких долара. Преко 13 нових колорита објављени су од 1. августа 2017. године.

Неки од познатијих колорита тј комбинација боја су „Khaki“, „White/Red“, „Tea Berry“, „Metallic Silver“, „Guava Ice“, „True Brown“, „Phantom“, „Red/White/Blue“, „Just Do It“, „Elemental Pink“, „Desert and Sky“, „Luxurious Tan“, „Midnight Navy“, „Tartan“, „Ocean Bliss“, „Metallic Gold“

.

Ер Макс Плус Тјунед (енг. Air Max Plus Tuned)[уреди | уреди извор]

Најки ТН

Овај модел издат је 1998. године. Ер Макс Плус је представио Најков нови ваздушни систем.[11] Такође овај модел се често назива Ер Макс ТН. Дизајнирао га је Шон МекДовел (енг. Sean McDowell). Овај модел је имао попречне таласе преко горњег дела патике инспирисане палмама  и део инспирисан китовим репом. Прво издање овог модела изашао је у „Hyper Blue” колорит, који је био препознатљив због ефекта светло плаве ваздушне четке. Најк Свуш(енг. Nike Swoosh) је имао мало неправилан изглед због додате ивице дуж унутрашњеег дела за разлику од спољне површине.[12]

Ер Макс 360[уреди | уреди извор]

21. јануара 2006. године, Најки је лансирао у производњу модел Ер Макс 360. У септембру 2006. године Најки је представио специјалан „једнократки пакет“ који је спојио модел 360 са три класика. Три коришћена модела била су: Ер Макс 90, Ер Макс 95 и Ер Макс 97. За ово посебно издање, дизајн ђона 360 коришћен је уместо ђона ова три класика. Патике су изашле у три оригиналне боје: црвена од Ер Макс 90, зелено / жута од Ер Макс 95 и сива / сребрна од Ер Макс 97 модела. Као и остала Ер Макс издања, такође су направљена и луксузна издања. Коришћење ваздушног јастука од модела 360 треба да обезбеди дуготрајност патике.

Ер Вапор Макс (енг. Air VaporMax)[уреди | уреди извор]

Најки Ер Макс 95 и ВапорМакс 95

Ер ВапорМакс објављене су у марту 2017. године и била је прва патика која није користила пену или гуму у средини или на крају. Одбацио је традиционални дизајн средњег и задњег дела ђдона и на том месту коришћено је неколико шупљих кесица ваздуха, међусобно неповезаних и постављених на места где би нога природно ударала. Сама платформа није значанјо мењана и такође оригинални модели су наставили да се објављују са неким новим колаборацијама тзв. хибриди. Хибриди су спајали ђон Ер ВапорМакс-а а горњи део патике је био од Ер Макс 95, 97  и 360.

Ер Макс 270[уреди | уреди извор]

Овај модел је првобитно реализован 1. фебруара 2018. године.[13] Назван је „270“ због 270 степени видљивости ваздушног јастука око патике, а инспирисана је моделом „Ер Макс 93“ и „Ер Макс 180“. Овај мојдел је први који је дизајниран за потпуни животни стил а не конкретно за трчање као прошли модели. Тада је то била највиша ваздушна јединица икада пуштена у продају, висока 32 милиметра.[13]

Најки 720 "Northern Lights"

Ер Макс 720[уреди | уреди извор]

Годину дана након објављивања Ер Макс 270, Најки је објавио своју другу ваздужну јединицу која је дизајнирана за свакодвену употребу и то је био модел „720“. За разлику од модела „270“ ваздушни јастуци се пружају испред предњег дела стопала и такође је виша од модела „270“ за 6 милиметара. И даље излазе многи колорити овог модела, неки су инспирисани и кошарком као што је 720 Сатурн (енг. 720 Satrun) и хибриди као ретро издање Ер Макс Ап Темпо (енг. Air Max Up-Tempo).


Рекламирање[уреди | уреди извор]

Прво рекламирање патике било је 1987. године у телевизијској кампањи која је пуштала песму групе Битлси (енг. Beatles) „Revolution“, и тада је први пут била њихова песма коришћена у ТВ реклами.[14] Следеће године Најки је почео користити слоган „Џаст До Ит“ (енг. Just Do It).[15] Такође је било одобрено рекламирање и од стране Бо Џексона (енг. Bo Jackson) уз накнаду од 100.000 америчких долара, а рекламне агенције Виден (енг. Wieden) и Кенеди (енг. Kennedy) су измислили слоган „Bo knows“.[16] Том Холанд (енг. Tom Holland) је носио бело-плави Ер Макс 1 док глуми Питер Паркера у филму Спајдермен: Далеко од Куће из 2019. године.

Најки слоган "Just Do It!"

Историја модела[уреди | уреди извор]

У Ер Макс линију патика спадају сви следећи модели:

Модели
  • Air Max 1 (Први модел икад)
  • Air Stab
  • Air Max Light
  • Air Max 90
  • Air Max BW
  • Air 180
  • Air Max ST
  • Air Tailwind 92
  • Air Max 93
  • Air Max CB 94
  • Air Max 2 CB 94
  • Air Max VG-R
  • Air Trainer Max
  • Air Max Triax 91
  • Air Max Triax 94
  • Air Max 95
  • Air Max Flair
  • Air Max 96 DT
  • Air Max Evolve
  • Air Max Tailwind II
  • Air Max 97
  • Air Max 98
  • Air Max 98 TL
  • Air Max Deluxe
  • Air Max Pillar
  • Air Max Posterize SL
  • Air Max Tailwind III
  • Air Max Plus TN
  • Air Max Plus TN II
  • Air Max Plus TN III
  • Air Vapormax
  • Air Max Tailwind IV
  • Air Max 120
  • Air Max 200
  • Air Metal Max
  • Air Max 270 React
  • Air Max Sequent 2
  • Air Max Sequent 3
  • Air Max Sequent 4
  • Air Max Tailwind V
  • Air Max Tailwind VI
  • Air Max Ultimate
  • Air Max Zephyr
  • Air Max Ltd III
  • Air Max Elite
  • Air Max Infinity
  • Air Max Infinity Winter
  • Air Max Infinity 2
  • Air Max 360
  • Air Max 180
  • Air Max Zero
  • Air Force Max
  • Air Penny Max 1
  • Air Penny Max 2
  • Air Penny Max 3
  • Air Max 180 II
  • Air Max T-Zone
  • Air Max Skyline
  • Air Max 2009
  • Air Max Uptempo 95
  • Air Max Uptempo 97
  • Air Max BW Gen II
  • Air Max 2010
  • Air Max Invigor
  • Air Trainer Max 2
  • Air Max Turbulence
  • Air Max 2011
  • Air Max Command
  • Air Max 24/7
  • Air Max 2012
  • Air Max 2013
  • Air Max Defy Run
  • Air Max Minot
  • Air Max Motion
  • Air Max Fusion
  • Air Max Direct
  • Air Max Speed Turf
  • Air Max Zero
  • Air Max Prime
  • Air Max Tavas
  • Air Max 2015
  • Air Max Fingertrap
  • Air Max 2016
  • Air Max 2017
  • Air Max Motion 2
  • Air Max 720
  • Air Max Axis
  • Air Max 2090
  • Air Max Navigate
  • Air Max Alpha Savage
  • Air Max Alpha Savage 2
  • Air Max Audacity
  • Air Max Correlate
  • Air Max Express
  • Air Max Exosense
  • Air Max Excellerate 2
  • Air Max Excellerate 3
  • Air Max Excellerate 4
  • Air Max Torch 3
  • Air Max Torch 4
  • Air Max Vapor Wing
  • Air Max Hyperize
  • Air Griffey Max
  • Air Griffey Max 2
  • Air Griffey Max GD II

Модел из 1993. године је први имао потпуно видљиву ваздушну јединицу у пети која је била видљива са свих страна тј. са бока а и позади. Модел из 1995. године је први имао видљиви део за предњи део стопала. Модел из 1997. године је први садржао ваздушни јастук дуж целог стопала.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ „Nike's iconic Air Max trainer celebrates 25th anniversary with Tinker Hatfield”. the Guardian (на језику: енглески). 2013-12-14. Приступљено 2021-04-17. 
  2. ^ „`Air Max Hunting' Shocks Japan -- Holdups, Beatings Blamed On Mania For Used Sneakers | The Seattle Times”. archive.seattletimes.com. Приступљено 2021-04-17. 
  3. ^ „Running on Air: A History of Nike Air Max”. GOAT (на језику: енглески). Приступљено 2021-04-17. 
  4. ^ Styles, Unorthodox (2005). Sneakers: The Complete Collectors Guide. Thames & Hudson. ISBN 0500512159. 
  5. ^ Styles, Unorthodox (2005). Sneakers: The Complete Collectors Guide. Thames & Hudson. ISBN 0500512159. 
  6. ^ Team, Cult Edge. „20 Best Nike Air Max 95 Colorways Available Now | Cult Edge”. cultedge.com (на језику: енглески). Приступљено 2021-04-17. 
  7. ^ „A Visual History of Nike Air”. Sole Collector (на језику: енглески). Приступљено 2021-04-17. 
  8. ^ Styles, Unorthodox (2005). Sneakers: The Complete Collectors Guide. Thames & Hudson. ISBN 0500512159. 
  9. ^ „People: Eminem, Gong Li, Keith Richards - Arts & Leisure - International Herald Tribune”. The New York Times (на језику: енглески). 2006-08-29. ISSN 0362-4331. Приступљено 2021-04-17. 
  10. ^ Sneakers : the complete collectors' guide. Unorthodox Styles. London: Thames & Hudson. 2005. ISBN 978-0-500-51215-9. OCLC 57355982. 
  11. ^ Sneakers : the complete collectors' guide. Unorthodox Styles. London: Thames & Hudson. 2005. ISBN 978-0-500-51215-9. OCLC 57355982. 
  12. ^ „Nike Reveals the Untold Story of the Nike Air Max Plus”. HYPEBEAST. 2017-11-20. Приступљено 2021-04-17. 
  13. ^ а б „Eight Things You Should Know About the Nike Air Max 270”. Nice Kicks (на језику: енглески). 2018-01-09. Приступљено 2021-04-17. 
  14. ^ Wong, Glenn M. (2013). The comprehensive guide to careers in sports (2nd ed изд.). Burlington, MA: Jones & Bartlett Learning. ISBN 978-1-4496-0203-1. OCLC 775271608. 
  15. ^ Carbasho, Tracy (2010). Nike. Greenwood Press. Santa Barbara, Calif.: Greenwood. ISBN 1-59884-343-5. OCLC 726744242. 
  16. ^ Cashmore, Ellis (2010). Making sense of sports (5th ed изд.). Milton Park, Abingdon, Oxon: Routledge. ISBN 978-0-415-55220-2. OCLC 499071673. 

Спољашње везе[уреди | уреди извор]

Официјални сајт