Кошаркашки турнир на Летњим олимпијским играма одржаним 1988. године је девети по реду званични кошаркашки турнир на Олимпијским играма. Турнир је одржан у Сеулу, Кореја. На завршном турниру је учествовало укупно 12 репрезентација и одиграно је укупно 46 утакмице.
Југославији[1] је ово било осмо учешће, и уједно задње у комплетном саставу уз учешће спортиста из свих југословенских република, на кошаркашком олимпијском турниру.
Југославија је тотално подмладила своју репрезентацију и од свих 12 репрезентативаца само је Дражен Петровић био учесник претходне олимпијаде. Југфославија је важила, поред Американаца предвођених Дејвидом Робинсоном, за једног од главних фаворита. После осам година и два бојкота олимпијских игара опет су се скупиле све најјаче репрезентације света. И поред тога стални фаворити: репрезентација САД, стално јака репрезентација Совјетског Савеза и репрезентација Југославије су важиле за фаворите. То се на крају и показало тачним јер су ове три репрезентације међусобно поделиле медаље. Совјети су освојили злато, Југославија сребро и тешки фаворити, Американци, бронзу. Југословенски селектор је био Душан Ивковић а тренер Јанез Дрварич.
У конкуренцији 12 земаља које су учествовале на олимпијском кошаркашком турниру, Југославија је заузела друго место иза репрезентације Совјетског Савеза а испред репрезентације САД. Југославија је играла у групи А где је заузела прво место и квалификовала се у полуфинале. У полуфиналној рунди репрезентација Југославије је победила репрезентацију Канада са 22 коша разлике и тиме се пласирала у финалну рунду. У финалној рунди Југославија се састала са репрезентацијом Аустралије и тај сусрет је добила са 21 кошем разлике и пласирала се у финале. У финалу Југославија се састала са репрезентацијом Совјетског Савеза, коју је претходно победила у групној фази. Финалну утакмицу Југославија је изгубила са 13 разлике и тако освојила сребро. Репрезентација Југославије је на осам утакмица остварила шест победа и доживела два пораза, од Порторика и од Совјетског Савеза у финалу. Југословенски репрезентативци су постигли 717 кошева а примили 603. Просек постигнутих кошева Југославије је био 89,62 по утакмици према 75,37 примљених и позитивна кош разлика од 114 кошева.[2].
Свакој репрезентацији је омогучено да има највише 12 играча. На турниру је укупно било 144 играча који су представљали 12 репрезентација учесница. На кошаркашком турниру је одиграно укупно 42 утакмице.