Кућа трговца Милорада Васића у Нишу

С Википедије, слободне енциклопедије
Кућа трговца Милорада Васића
Палата Милорада Васића данас
Опште информације
МестоНиш
ОпштинаМедијана
Држава Србија
Време настанка1927.
Тип културног добраСпоменик културе
ВласникГрад Ниш
Надлежна установа за заштитуЗавод за заштиту споменика културе

Кућа трговца Милорада Васића у Нишу је подигнута 1927. године и представља заштићено непокретно културно добро као споменик културе.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Уграђена између стамбене вишеспратнице са десне и Тржног центра Форум са леве стране палата трговца Милорада Васића и данас, деведест година од изградње, доминира Обреновићевом улицом својом елеганцијом и богатим архитектонским изразом. У време када је подигнута, двоспратна здања била су реткост и показивала су финансијску и политичку моћ власника.[1]

Кућа са великим продајним простором у приземљу, изграђена је по пројекту арх. Јулијана Ђупона, руског избеглице, који се после Октобарске револуције, већ 1918. године доселио у Ниш.[2] Зграда је уједно и један од првих пројеката архитекте.

У основи је издуженог правоугаоног облика унутар грађевинског блока, са продајном површином у приземљу, са по једним четворособним станом на сваком спрату и са пространим поткровљем.[3]

Кућа је грађена пројектована у духу академизма и електицизма. Улична фасада објекта, читавом површином, решена је сасвим једноставно. Карактеристична су узана улазна врата, са наглашеном порталном пластиком и на оба спрата по један балкон.[2] Са неокласичним пиластрима и баластрудама, ова мала композиција узаног фронта, у коначном резултату, делује врло складно, богато, али ипак са мером.[4] Портали локала у приземљу, нису сачуувани у оригиналном облику.

У поткровљу је назначен и вешто истурен мансардни простор. Мансарда је реконструисана 1974. године.

Палата М. Васића (разгледница)

Зграда данас[уреди | уреди извор]

Зграда је данас у приземљу, пословни простор Туристичке организације Ниша и Канцеларије за младе. На првом спрату су канцеларије Регионалне развојне агенције Југ, на другом спрату Медија центра Ниш. У поткровљу зграде налази се канцеларија програма Покрени се за будућност.

Споменик културе[уреди | уреди извор]

Године 1973. ова зграда је прва у улици проглашена спомеником културе и стављена под заштиту државе.

Референце[уреди | уреди извор]

  1. ^ З. Чемерикић, Архитекта Јулијан Љ. Дјупон, Друштво архитеката Ниша, Ниш. (2013). стр. 47.
  2. ^ а б Б. Андрејевић, Споменици Ниша, Просвета Ниш, Ниш, друго издање 2001, стр 178
  3. ^ Нишки зборник 6, Неки урбани проблеми и урбани проблеми града из привредне и културне историје Ниша, Д. Јанић, Архитектонско наслеђе Ниша, Просвета, Ниш. (1978). стр. 33.
  4. ^ З. Чемерикић, Архитекта Јулијан Љ. Дјупон, Друштво архитеката Ниша, Ниш. (2013). стр. 48.

Спољашње везе[уреди | уреди извор]