Ленд арт


Ленд арт (енгл. land art, буквално: земљана уметност) јесте један правац савремене уметности који се у Америци развијао шездесетих и седамдесетих година 20. века, као реакција на комерциализацију и извештаченост у уметности. Ова уметност напушта музеје и галерије и развија монументалне пројекте у слободном простору у природи. Инспирација за настанак ленд арта су концептуална уметност и минимализам.
Термин[уреди | уреди извор]
У САД је појам „earthworks” (земљани радови) употребљен на једној изложби у Галерији Виџинија у Њујорку 1968. године. У то је време је ова уметност постала платформа за теоретску и идеолошку измену мишљења. Ова продукција је интегрисана у пејзаж и користи природне процесе као ерозије и атмосферске утицаје ради стварања дела уметничког карактера.
Катектеристике дела[уреди | уреди извор]
Дела ленд-арта су по својим димензијама огромна и често су изискивала велике радове, и не могу се излагати у галеријама и музејима јер нису транспортабилна те су се за изложбе неретко користили материјали који су снимљени као фотографије, видео или филмски снимци. Тај ко је желео да види ова дела морао је да оде до њих. Ова дела се не излажу у парковима и пејзажу и она не употребљавају пејзаже као позадину у коју се уклапају већ сама постају пејзажи. Ова дела су димензија које се мере и у километрима и Михаел Хајзер је своје дело „Duble Negative” радио помоћу динамита и помоћу багера. Уметници ленд- арта су били спонзорисани за своје скупе пројекте од стране приватних фондација. У Европској уметности ленд- арта у седамдесетим годинама он се оријентише на еколошке основе, те су у складу са схватањима о заштити природне околине и многа дела која се сматрају изразима ове уметности у основи се разликују од дела пионира америчког ленд- арта и настају као декоративни променљиви објекти у природи.
Важан је утицај природе на уметничка дела ове уметности. Честе промене временских прилика и промене употребљеног материјала утичу на уметничка дела и настају динамичност и процеси те је документација помоћу фотографија јако значајна за праћење ових дуготрајних процеса.
Неки од уметника ланд-арта[уреди | уреди извор]
- Роберт Смитсон
- Роберт Морис
- Кристо & Жан- Клод
- Јунихи Какизаки
- Рихард Лонг
- Ана Мендијета
- Денис Опенхајм
- Михаел Хајзер
- Хиракава Сигеко
- Димитри Ксенакис
Галерија[уреди | уреди извор]
Спољашње везе[уреди | уреди извор]
- Alan Sonfist Official Website
- Solar Mount / Le Mont Solaire
- Le Land Art (In French - www.le-site-du-jour.com) Архивирано на сајту Wayback Machine (20. јун 2006)
- Artist in Nature International Network
- Art-Public, First european portal on public art
- [1]
- Tales of the Unexpected
- LAND ARTS OF THE AMERICAN WEST
- Land Art - Master in Contemporary Arts. University of Paris VIII - Website In French
- Land & Environmental Artists & Art
- Australian land arts Архивирано на сајту Wayback Machine (18. октобар 2016)