Пређи на садржај

Манастир Топхана

С Википедије, слободне енциклопедије
Манастир Топхана
Основни подаци
ЈурисдикцијаМитрополија црногорско-приморска
Оснивање11. вијек
ОснивачЈован Владимир
МестоВирпазар
ДржаваЦрна Гора

Манастир Топхана је манастир Српске православне цркве Манастир посвећен Светом Великомученику Димитрију чија је обнова и току, налази се на острву Топхана на југозападној обали Скадарског језера, на самој граници према Албанији. У разним званичним документима острво се различито назива: Топхала – од стране Управе за заштиту културних добара, Топхана – од стране Завод за заштиту споменика културе, Топхалма – у катастру и Планику – на географској карти (мапи). У народу се најчешће користе називи: Топхана, Топхала, Топаона и Васова главица.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Поред тролисне цркве Св. Великомученика Димитрија, налази се моћни манастирски пирг-кула, која је осим духовног имала и одбрамбени значај – на њему се налазила топовска постаја која је штитила улаз у Скадарско језеро и друге манастире од напада пљачкаша. Могуће је да је један од првобитних задатака пирга на Топхани био усмјерен и на заштиту омање тролисне цркве, подигнуте на истом острву, која се обликом основе везује за сличне цркве настале у периоду између IX и XII вијека и која је, могуће, послужила као извориште основног облика свих каснијих триконхоса који су се изградили на горицама (острвима) Скадарског језера. Куле на Топхани, Пречистој Крајинској и Морачнику представљале су у своје вријеме окосницу одбране Зете од све чешћих напада Млечана.

Манастир је највјероватније разорен у вријеме велике сеобе Срба под патријархом Арсенијем Чарнојевићем, када су страдали и остали манастири на језеру.

Садашњост

[уреди | уреди извор]

Благословом митрополита Амфилохија овај последњи необновљени језерски манастир је поново пропојао на Благовијести 7. априла 2014. године, када је у ову запустјелу обитељ стигао монах Јован из Цетињског манастира, који је кренуо у обнову ове древне светиње.[2]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Mанастири”. Православна Митрополија црногорско-приморска (Званични сајт). 21. 08. 2017. Приступљено 18. 02. 2019. 
  2. ^ „Литургија после четири века у манастиру Топхани на Скадарском језеру | Српска православна црква [Званични сајт]”. www.spc.rs. Архивирано из оригинала 19. 02. 2019. г. Приступљено 18. 02. 2019. 

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]