Пређи на садржај

Менелик I

С Википедије, слободне енциклопедије
Менелик
Краљ Етиопије
Лични подаци
Датум рођењаX век пне.
Место рођењаЕтиопија,
Датум смртиX век пне.
Место смртиЕтиопија,
Породица
РодитељиСоломон
ПретходникКраљица од Сабе

Менелик I је ревни први краљ (император) Етиопије. У изворима се такође појављује под именима Баина Ләхкәм или Ибн Ал-Хаким, што у оба случаја значи „син мудраца“[1].

Према списима, Менелик је живео у 10. веку п. н. е. и био је оснивач династије Соломон, која је са прекидима владала Етиопијом до друге половине 20. века. Верује се да је Менелик син библијског краља Соломона, по коме је династија и добила име. Савремени историчари побијају ову легенду као непоуздану[2].

Биографија

[уреди | уреди извор]

Највећи део информација о Менеликовом животу налази се у књизи „Кебра Негаст“[3]. По њој је краљ Соломон узео краљицу од Сабе за жену када је посетила Јерусалим. Након тога, краљица се вратила у Етиопију, а родио јој се Менелик.

Када је Менелик одрастао, замолио је мајку да види оца и отишли ​​су у Јерусалим. Соломон је желео да Менелик остане у Јерусалиму, али пошто је Ровоам већ био постављен за Соломоновог наследника у Израиљу, Менелик је одбио да остане по страни. Менелик и Соломон су се договорили да ће се Менелик вратити у Етиопију и тамо створити још једно јеврејско краљевство, а у томе ће му помоћи најстарији синови представника израелског племства. Када се Менелик вратио у своју родну земљу, његова мајка се одрекла престола у његову корист, а Менелик је почео да организује државу по лику и прилици Израиљског краљевства[1].

У књизи се ништа не говори о даљој Менеликовој владавини осим да је Менелик водио један или два рата са другим државама, а ништа се не говори о животу његове мајке након њеног абдикације.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ а б „The Kebra Nagast: INTRODUCTION”. sacred-texts.com. Приступљено 2024-11-22. 
  2. ^ Marrassini, Paolo (2011-08-24). „Siegbert Uhlig (ed.): Encyclopaedia Aethiopica. Vol. 3: He-N”. Aethiopica. 13: 232—235. ISSN 2194-4024. doi:10.15460/aethiopica.13.1.63. 
  3. ^ „The Kebra Nagast Index”. sacred-texts.com. Приступљено 2024-11-22.