Пређи на садржај

Народни музеј у Пожаревцу

С Википедије, слободне енциклопедије
Народни музеј у Пожаревцу

Народни музеј у Пожаревцу је основан 1895. године.[1] То је музеј комплексног типа са: археолошком историјском, етнолошком и збирком историје уметности . Више од једног века бави се чувањем културно-историјске баштине Браничева.

Историја

[уреди | уреди извор]

Оснивање Музеја при Пожаревачкој гимназији започето је 1893. године заузимањем професора Луке Јевремовића који је покренуо, уз помоћ ученика, ђачких родитеља и грађана,сакупљање предмета за музејску збирку.

Легални, у правом смислу рад, Музеј је започео са доношењем и потврђивањем Правила Музеја из 1896. године. Тадашњи министар просвете и црквених дела, Љубомир Ковачевић, одобрио је оснивање Музеја потврдом ПРАВИЛА МУЗЕЈА, 3. фебруара 1896. године.

Музеј је те 1896. године у својим збиркама имао сакупљених преко 350 предмета, пре свега нумизматике, али и других. Одмах по оснивању Музеја за чувара (кустоса) одређен је Лука Јевремовић, који је ту дужност вршио пуних десет година. Основни задатак, због којег је музеј и био основан, почео је да се остварује: чување и истраживање старина, пре свега у Пожаревачком округу. Априла 1907. Музеј је отворио и сталну музејску поставку у посебној просторији гимназије.

У Првом светском рату пропао је највећи број музејских предмета иако је извршена евакуација, а оно што је остало развукли су бугарски окупатори. Током Другог светског рата (1941-1945) Музеј је све време рата постојао и радио под именом Браничевски музеј. По ослобођењу, септембра 1947. године Музеј је свечано и званично отворен за публику поводом Вуковог јубилеја. Никола Бошковић, пензионисани професор био је постављен за управника.

Пређени пут од 125 година, од гимназијског, преко Браничевског, Окружног, Градског до Народног музеја данас, био је изузетно динамичан (истраживање и сакупљање предмета, излагање и документација, као и сукцесивна конзервација музејских предмета), сведочи о богатој културној баштини овог краја, Браничевског округа.

Данас, Народни музеј у Пожаревцу је подручни музеј, са 50.000 предмета у осам збирки и седам објеката на пет локација.

Објекти музеја

[уреди | уреди извор]
Зграда Музеја културне историје у Немањиној улици
Главна зграда у Етно-парку Тулба

Галерија

[уреди | уреди извор]

Лапидаријум

[уреди | уреди извор]

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ ТО Пожаревац: „Народни музеј“ Архивирано на сајту Wayback Machine (17. новембар 2013), приступ 26.5.2013
  2. ^ Радио Бум 93: „Градски музеј“ Архивирано на сајту Wayback Machine (18. март 2015), приступ 26.5.2013
  3. ^ Радио Бум 93: „Етно парк Тулба са шатором“ Архивирано на сајту Wayback Machine (18. март 2015), приступ 26.5.2013

Литература

[уреди | уреди извор]