Пређи на садржај

Парастони тенис

С Википедије, слободне енциклопедије
Парастони тенис
Спорт Парастони тенис
Основано
Прво одржавање
Број одржавања
Број репрезентација
Управно тело
Први победник
Највише победа
Тренутни победници
Парастони тенис на Љетњим Параолимпијским играма 1992. године.

Парастони тенис, познат и као параолимпијски стони тенис је параспорт који прати правила Међународне стонотениске федерације (ИТТФ). Уобичајена правила стоног тениса су на снази са малим изменама за спортисте у инвалидским колицима. Учествовати могу спортисти из група са инвалидитетом. Спортисти добијају класификације између 1 и 11. Класе 1–5 су за оне у инвалидским колицима, а класе 6–10 за оне који имају инвалидитет који им омогућавају да играју стојећи. Унутар тих група, виша класификација значи више функција спортиста. Класа 11 је дефинисана за играче са интелектуалним инвалидитетом.

Класификација

[уреди | уреди извор]

Сврха класификације је да се утврди способност да се такмичи за спортисте са инвалидитетом и да групише спортисте поштено за потребе такмичења.[1][2] Спортисти су груписани према функционалним способностима, што је резултат њиховог оштећења.

Пошто постоји једанаест категорија и два специјалитета (појединачно и парови, мушки и женски), постоје потенцијално 44 Параолимпијска догађаја. У пракси, неке категорије су спојене (на примјер, на Параолимпијским играма 2008. године, мушке 4-5 и 9-10 и женске 6-7 категорије су груписане у трио синглова).

Класификација у параолимпијском стоном тенису
Класа Напомена
Физички инвалидитет
Тешка инвалидност: стони тенис у инвалидским колицима
TT1 Играч има инвалидитет у рукама, торзу и ногама. Играч игра сједећи, закључава кочнице у инвалидским колицима током игре, и држи инвалидска колица са руком која није играч како би помогао равнотежи и кретању.
TT2 Играч игра сједећи, са инвалидитетом у торзу и ногама, има више покрета руку од TT1 играча. Играч закључава кочнице инвалидских колица током игре и балансира на столици.
TT3 Играч игра док сједи са добрим кретањем руку и торза. Играч закључава кочнице инвалидских колица током игре. Играч је у стању да се мало помјери из инвалидских колица да би добио шири снимак.
TT4 Сједећи играч има добру употребу руку и добру равнотежу торза када сједи у стојећем положају да служи. Играч је у стању да се протегне своје тијело да снимке, али он мора да се држи за дуге снимке. Играч може да помјера инвалидска колица током игре.
TT5 Сједећи играч има пун торзо и покрет руку, али недовољно покрета ногу за играње стојећи. Играч може да помјера столицу и тијело без потешкоћа да изврши широк спектар потеза.
Блага инвалидност: стојећи играч
TT6 Играч са оштећењима у рукама, торзу и ногама у стању да игра стојећи. Играч није у стању да се брзо креће око стола и стога користи веома тактичку игру.
TT7 Играч има већу способност да се креће бочно током игре од TT6, али није у стању да се креће са снагом и брзином.
TT8 Играч може да се креће са једне на другу страну без икаквих проблема током игре и играју широк спектар потеза. Играч има потешкоћа при високом интензитету због потешкоћа у кретању ногу.
TT9 Играч има умјерено оштећење руке или ноге. Способан је да игра читав низ потеза и брзо се креће око стола, иако су равнотежа и агилност угрожени када раде широке замахе.
TT10 Играч са највећом агилношћу и брзином током игре. Обично играч има мале потешкоће у кретању са руком или зглобом који не игра.
Интелектуалне тешкоће
TT11 Играч има интелектуални инвалидитет. Играчу може бити тешко да планира своје потезе и конкурентну стратегију.

Не постоје изузеци од правила стоног тениса за стојеће играче и оних са инвалидитетом. Сви играчи играју у складу са законима и прописима ИТТФ-а. Судија може ублажити услове за исправну услугу ако је поштовање истих спријечено физичким инвалидитетом.[3]

Ако је прималац у инвалидским колицима, услуга се издаје под сљедећим околностима:[4]

  • Након додира терена примаоца, лопта се враћа у правцу мреже.
  • Лопта се зауставља на терену примаоца.
  • У синглу, лопта напушта терен примаоца након што је додирне било којом од бочних линија.

Ако прималац удари лоптицу пре него што она пређе бочну линију или поново одскочи на његовој или њеној страни површине за игру, сервис се сматра добрим и досуђује се поен.[5]

Игра у паровима

[уреди | уреди извор]

Када су два играча који су у инвалидским колицима пар који игра парове, сервер ће прво извршити сервис, прималац ће затим извршити повратак, али након тога било који играч пара са инвалидитетом може да врати.[6] Међутим, ниједан дио играчких инвалидских колица не смије да вири изван замишљеног продужетка средишње линије стола. Ако то учини, судија додјељује поен противничком пару.

Позиција удова

[уреди | уреди извор]

Ако су оба играча или пара у инвалидским колицима, играч или пар освајају поен ако:[7]

  • противник не одржава минималан контакт са сједиштем или јастуком(има), са задњом страном бутине, када је лопта ударена.
  • противник додирне сто са било којом руком прије него што удари лопту.
  • противников ослонац или стопало додирују под током игре.

За инвалиде у колицима

[уреди | уреди извор]

Инвалидска колица морају имати најмање два велика точка и један мали точак.[5] Ако се точкови на инвалидским колицима играча помјере и инвалидска колица немају више од два точка, онда надигравање мора бити одмах заустављено и поен се додјељује њиховом противнику.

Висина једног или највише два јастука је ограничена на 15 cm у условима игре без другог додатка за инвалидска колица. У тимским и разредним дисциплинама, ниједан дио тијела изнад колена не смије бити причвршћен за столицу јер би то могло побољшати равнотежу.

Опрема и услови за игру

[уреди | уреди извор]

Играч обично не може да носи било који дио тренерке током игре.[5] Играч са инвалидитетом, било у инвалидским колицима или стојећи, може да носи дио тренерке у панталонама током игре, али фармерке нису дозвољене.

Ноге стола морају бити најмање 40 cm од крајње линије стола за играче у инвалидским колицима.[8] На међународним такмичењима простор за игру није дужи од 14 м, широк 7 м, а подови не смију бити бетонски. Простор за догађаје у инвалидским колицима може се смањити на 8м дужине и 6м ширине. Под може бити бетонски за догађаје у инвалидским колицима, што је забрањено у другим приликама.

Такмичење

[уреди | уреди извор]

Разликујемо 5 нивоа међународних такмичења.[9][10] Фактор турнира се рачуна у кредитном систему турнира који се користи у сврху квалификација на неким турнирима. Играчи који учествују у регионалним првенствима (Фа50) зарађују 50 кредитних поена. Турнирски кредит за Летње параолимпијске игре 2012. године је 80 кредитних поена који морају бити испуњени током периода који почиње од 4. новембра 2010. до 31. децембра 2011. године.[11] Такође је потребан минимални кредит за турнир за квалификације за Светско првенство у парастоном тенису.[12]

Такмичење Factor Санкционисано од Циклус санкционисаних такмичења
Летње параолимпијске игре Fa100 МПК Квадријенале, година 0
Свјетско првенство у парастоном тенису Fa80 МФСТ Квадријенале, 2. година
Регионална првенства
(Африка, Америке, Азија, Европа, Океанија)
Fa50 ITTF Para Table Tennis Division
Continental associations
Бијенале, 1. и 3. година
Међународни турнири Fa40 ИТТФ Пара стонотениска дивизија Annual
Fa20

Истакнути играчи

[уреди | уреди извор]
  • Ибрахим Хамадтоу, египатски шампион класе 6, један је од најпознатијих параолимпијских стонотенисера, пошто је његов видео на ИоуТубе-у постао виралан.[13] Хамадтоу је освојио многе награде, укључујући сребрне медаље на афричким првенствима у стоном тенису у пара-тенису одржаним 2013. и 2011. године. Он држи рекет устима.
  • Наталија Партика, четворострука олимпијка, учествује у дисциплинама класе 10 на турнирима у парастоном тенису, представљајући Пољску. Рођена без десне шаке и подлактице, учествује на такмичењима радно способних спортиста као и на такмичењима спортиста са инвалидитетом. Партика је стигла до 32. финала Олимпијских игара у Лондону 2012. године у стоном тенису за жене.
  1. ^ (PDF) http://www.ipttc.org/classification/ITTF-Classification-Code-final-March-2010.pdf.  Непознати параметар |titolo= игнорисан [|title= се препоручује] (помоћ); Непознати параметар |accesso= игнорисан [|access-date= се препоручује] (помоћ); Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  2. ^ (PDF) http://www.ittf.com/URC/PDF/HTR_2011_online.pdf.  Непознати параметар |titolo= игнорисан [|title= се препоручује] (помоћ); Непознати параметар |urlarchivio= игнорисан [|archive-url= се препоручује] (помоћ); Непознати параметар |dataarchivio= игнорисан [|archive-date= се препоручује] (помоћ); Непознати параметар |accesso= игнорисан [|access-date= се препоручује] (помоћ); Непознати параметар |urlmorto= игнорисан (помоћ); Недостаје или је празан параметар |title= (помоћ)
  3. ^ ITTF Handbook 2012/2013 Index 2.06
  4. ^ ITTF Handbook 2012/2013 Index 2.09
  5. ^ а б в „The ITTF Handbook for Match Officials 14th edition” (PDF). ITTF. јун 2011. Архивирано из оригинала (PDF) 22. 8. 2012. г. 
  6. ^ ITTF Handbook 2012/2013 Index 2.08
  7. ^ ITTF Handbook 2012/2013 Index 2.10
  8. ^ ITTF Handbook 2012/2013 Index 3.02
  9. ^ „Competition information for tournaments organizers - summary for all tournaments” (PDF). ITTF. 31. 10. 2011. Архивирано (PDF) из оригинала 27. 8. 2021. г. Приступљено 1. 9. 2012. 
  10. ^ „Directives for hosting ITTF para table tennis events” (PDF). ITTF. 16. 2. 2012. Архивирано из оригинала (PDF) 5. 11. 2012. г. Приступљено 1. 9. 2012. 
  11. ^ „2012 Paralympic Games Selection General Information” (PDF). ITTF. 11. 8. 2011. Архивирано из оригинала (PDF) 24. 1. 2012. г. Приступљено 4. 9. 2012. 
  12. ^ ITTF Handbook 2012/2013 Index 4.07
  13. ^ „Sports”. LiveAbout (на језику: енглески). Приступљено 2021-05-04. 

Спољашњи линкови

[уреди | уреди извор]