Пређи на садржај

Патријаршија

С Википедије, слободне енциклопедије

Патријаршија (грч. πατριαρχείο), црквена је управа којој је на челу патријарх. Користи се и као службени или историјски назив за аутокефалну цркву чији врховни поглавар има патријарашко достојанство.

Православна црква

[уреди | уреди извор]

У Српској православној цркви под Патријаршијом српском се подразумијева црквеноправни субјект са својством правног лица који се са епархијама уписује у државни регистар цркава и вјерских заједница.[1][2][3] У основи то су црквене власти под руководством патријарха српског (нпр. Патријаршијски управни одбор и Патријаршијска управна канцеларија). Назив се користи и за Зграду Патријаршије гдје се налази сједиште патријарха, Светог архијерејског сабора и Светог архијерејског синода, као и Библиотеке и Музеја Српске православне цркве.

У Руској православној цркви под Московском патријаршијом се такође подразумијева црквеноправни субјект са својством правног лица који се уписује у државни регистар. То је црквена установа којом непосредно руководи патријарх московски и све Русије.[4] Сличан термин, Московски патријархат, користи се као други назив за Руску православну цркву.

Патријаршијама се називају четири древне православне цркве које и данас заузимају прва четири мјеста у диптиху: Цариградска патријаршија, Александријска патријаршија, Антиохијска патријаршија и Јерусалимска патријаршија. У ранохришћанском црквеном поретку (пентархији) на првом мјесту се налазила Римска патријаршија која је од Великог раскола (1054) позната као Католичка црква.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Члан 5. Устава Српске православне цркве
  2. ^ Члан 2. Правилника о садржини и начину вођења Регистра цркава и верских заједница („Службени гласник Републике Србије“, број 64/06)
  3. ^ Министарство правде Републике Србије: Регистар цркава и верских заједница, Приступљено 27. 1. 2019.
  4. ^ Глава I, члан 5. Устава Руске православне цркве

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]