Пређи на садржај

Помоћ:Кратки водич за шаблоне

С Википедије, слободне енциклопедије

Ово је брзи преглед шаблона. Потпуне детаље можете пронаћи на Помоћ:Шаблон и на страници на Мети о напредним шаблонима.

Шаблон је страница на Википедији која је створена како би се укључила на остале странице. Обично садржи материјал који се понавља, који ће можда требати да се појави на више чланака или страница, често уз прилагођени унос. Већина шаблона су скрипте које користе парсер функције Медијавикија, под надимком "чаробне речи", једноставан скриптни језик.

Странице шаблона налазе се у именском простору за шаблоне. То значи да се свака страница чији наслов почиње са „Шаблон:“, као што је „Шаблон:Википедија“, може користити у ту сврху. Садржај из шаблона под називом Шаблон:Википедија може се додати на страницу Википедије уређивањем странице и уносом {{Википедија}} на њу. Када се прегледа страница, {{Википедија}} се аутоматски замењује садржајем странице „Шаблон:Википедија“. Ако се страница „Шаблон:Википедија“ касније измени, све измене на самој страници се аутоматски примењују на свакој страници која садржи {{Википедија}}.

Између осталог, шаблони се користе за додавање понављајућих порука на странице на доследан начин и креирање навигационих оквира.

Када се шаблон аутоматски прошири и појави на страници, каже се да је „прекривен“.

Шаблони се документују (или би требало да буду документовани) на њиховим страницама. Стога, ако желите знати како користити шаблон чије је име „Википедија“ (можда зато што сте видели {{Википедија|...}} у извору чланка), идите на „Шаблон:Википедија“. (Сама документација ће се обично налазити на „Шаблон:Википедија/док“, али ће такође бити укључена на главној страници „Шаблон:Википедија“).

Прављење, уређивање и коришћење шаблона

[уреди | уреди извор]

Можете да покренете нови шаблон на исти начин на који бисте започели нови чланак. Једина разлика је у томе што његов наслов мора почети са Шаблон:

Једном када направите шаблон - на пример Шаблон:Википедија - можете да додате {{Википедија}} на странице на којима желите да га употребљавате. Свака страница која користи овај образац, приказује садржај те странице сваки пут када га корисник посети. Када се шаблон ажурира, све странице које садрже ознаку шаблона аутоматски се ажурирају.

Алтернативно, ако не желите да страница одражава будуће измене шаблона, можете да додате {{subst:Википедија}} на странице на којима желите да користите тај шаблон. Систем узима једнократну копију текста шаблона и замењује ознаку шаблона тим текстом. Ако неко накнадно уређује шаблон, странице које су користиле кључну реч subst: не ажурирају се. Понекад је то што желите.

Ако шаблон који желите да измените изгледа попут {{Википедија}}, требало би да одете на Шаблон:Википедија да бисте га изменили. Да бисте дошли тамо, откуцајте „Шаблон:Википедија“ у пољу за претрагу (погледајте претраживање) или направите негде викивезу попут [[Шаблон:Википедија]], на пример у песку, и кликните на њу.

Када сте дошли на ту страницу, само кликните „Уреди извор“ на самом врху странице (не дугме за уређивање документације доле) и уредите је на исти начин као што би сте уредили и било коју другу страницу. Можете додати све што бисте додали на уобичајену страницу, укључујући текст, слике и друге обрасце. Приликом уређивања шаблона који се користе, препоручује се коришћење песка, као што је описано у песку шаблона и упутствима за тестирање.

Параметри

[уреди | уреди извор]

Шаблони могу имати параметре које страница може динамички укључити у уклопну страницу. Уместо само назива предлошка, као {{Википедија}}, уграђена ознака шаблона може имати додатне вредности одвојене вертикалним тракама (|), нпр. {{Википедија|Јул|lc=yes}} . Овде је Јул вредност првог неименованог параметра; yes је вредност именованог параметра lc . Писање странице шаблона за шаблон са параметрима је сложеније него за шаблон без параметара. Погледајте Помоћ:Шаблон.

Шаблон везе шаблона

[уреди | уреди извор]

Да бисте у текст укључили стварно пуно име шаблона као текст (укључујући околне заграде), примените шаблон везе шаблона . Примарна мотивација за то је у упутствима и документацији. Кратак пример је код:

{{tl|Википедија}}
генерише
{{Википедија}}

Како могу сазнати како се користи постојећи шаблон?

Да бисте видели документацију за шаблон чије је име „Википедија“, идите на „Шаблон:Википедија“.

Могу ли користити шаблон на више пројеката?

Не, ако желите, на пример, да га употребљавате на две различите језичке Википедије, требало би да га креирате два пута.

Да ли су шаблони осетљиви на велика и мала слова?

Да, осим обично првог слова.

Како могу додати параметре?

Погледајте Помоћ:Шаблон за упутства.

Изменио/ла сам шаблон, али зашто се страница на којој се користи није променила?

Википедија и ваш рачунар чувају кеш веб страница - или сачуване копије - и не приказују вам увек ажурирану страницу. Прво покушајте заобићи кеш меморију претраживача притиском на ⌘R, Ctrl+R, или F5. Ако то не успе, можда ћете требати да освежите предмеморију странице (што се може учинити на више различитих начина). Можда је најлакши начин да то учините тако што ћете кликнути на Уреди извор на страници на којој се налази шаблон, а затим кликните на Објави промене без да сте ишта променили — нема потребе да попуњавате поље Опис измене, јер ово неће бити приказано у историји измене као генерисана промена.

Могу ли да преименујем шаблон?

Да, ово функционише на исти начин као и за било коју страницу. Када је страница која се позива преусмерење, аутоматски је укључен циљ преусмерења.

Могу ли да користим шаблон унутар шаблона?

Да.

Како могу да додам нови шаблон?

Можете започети нови шаблон на исти начин као што би сте започели нормалну страницу. Разлика је само у томе што назив мора почети са Шаблон:. Не заборавите да га документујете како би могли да га користе и остали уредници!

Где је упутство за програмски језик који се користи за писање шаблона?

Језик унутар шаблона исти је језик као и за уобичајену вики синтаксу маркуп, али аутори шаблона обично користе сложеније расположиве функције као што су #if. Погледајте Помоћ:Шаблон и страницу на Медијавики викију, укључујући све странице помоћи за "напредне функције" које су наведене на дну странице.

Остале помоћне странице

[уреди | уреди извор]