Портал:Аутомобили

Застава 101 односно Скала 55/65, популарно звана Стојадин и Кец, била је аутомобил који је од 1971. до 2008. производила фабрика „Застава аутомобили“ из Крагујевца. Настао је на бази Фијата 128, са мало измењеним задњим делом — петим вратима и био један од првих аутомобила произвођених у „хечбек” варијанти.
У току своје 37 година дуге производње, од 16. новембра 1971. до 20. новембра 2008. произведена је у 1.045.458 примерака. Милионити примерак произведен је 1991, а рекордна годишња производња била је 1979, када је са монтажних трака сишло 88.918 примерака. Неколико пута је технички и естетски унапређивана, али је до краја производње задржала свој препознатљиви облик. Године 1988. добила је назив „Скала” и задржала га до краја производње. Производила се у варијантама са пет и троје врата и најчешће са мотором од 1.116 ccm³ и 55 KS. Поред лимузине, била је у понуди и као „пикап” доставно возило, које је производила фабрика „Застава специјална возила” и он се производио до 2010. године.
На почетку производње стекла је статус „националног возила” у СФР Југославији и постала најпродаваније Заставино возило. Постигла је значајан извозни успех, превасходно у земљама западне и источне Европе, али и широм света. Посебну популарност стекла је у Пољској, где је у периоду од 1975. до 1983. склапана у Фабрици путничких аутомобила (ФСО).
- Да возачи аутомобила сваке године у сударима убију више јелена него ловци.
- Да је аутомобил најрециклиранији производ на свету.
- Да Феррари сваки дан произведе само 14 аутомобила, док Тојота производи дневно 13.000 возила.
- Да су популарни Фолксвагенови аутомобили Пасат, Поло и Џета имена добили по називима ветрова.
- Да је назив Спачек за Цитроен 2CV настао од деминутива словеначке речи „спака” што значи наказа или ругоба.
- Да се 75% свих аутомобила које је Ролс-Ројс икад произвео још увек налази у возном стању.
- Да је Фолксавген буба најпродаванији аутомобил у XX веку

Мини је мали градски аутомобил који се производио у Уједињеном Краљевству, од 1959. до 2000. године. Првобитно га је производила компанија British Motor Corporation, а након тога њени наследници. Када се појавио на тржишту био је веома револуционарни аутомобил са попречно постављеним мотором, који је са мењачем дели резервоар уља. Мењач има четири брзине, а погон је на предњим точковима. Вентилатор хладњака је погоњен каишем преко мотора, због тога су хладњак и вентилатор постављени са леве стране, што доприноси смањењу дужине аутомобила. У дотадашњим аутомобилима, путницима су сметала кућишта точкова која су продирала дубоко у кабину, па су решење за то били мали точкови од 10 инча који су померени на саме углове каросерије чиме је добијено више места за путнике. Код система ослањања, коришћене су гумене уместо до тада стандардне опруге, а простор за ствари у вратима је добијен тако што је уграђен клизни прозор, који се отварао с лева на десно. Сва ова иновативна решења допринеле су укупном спољашњем смањењу возила, али и повећању унутрашњег простора за путнике и пртљаг.
Оригинални Мини сматра се иконом британске културе 1960-их година, а 1999. је проглашен за други најутицајнији аутомобил ХХ века. Био је веома популаран међу славним личностима, а поседовали су га сви чланови групе „Битлси”, глумица и певачица Твиги, принцеза Маргарета, Енцо Ферари, Питер Селерс, Стив Маквин и многи други. Прославио се и у учешћу у филмовима и телевизијским серијама, а међу којима најпопуларнија серија Мистер Бин, као и серијал филмова о Пинк Пантеру и филму Посао у Италији. У току 41. године дугој производњи, од априла 1959. до октобра 2000, укупно је произведено 5.387.862 примерака.