Пређи на садржај

Портал:ЛГБТ+

С Википедије, слободне енциклопедије

ЛГБТ+
Портал

Добродошли на ЛГБТ портал!

ЛГБТ+ је скраћеница која се односи на лезбејке, геј, бисексуалне, трансродне и све друге особе које нису хетеросексуалне или цисродне. Скраћеница ЛГБТ у употреби је од почетка последње деценије двадесетог века, као замена за термин „геј заједница“, за који су многи унутар заједнице сматрали да не обухвата и не представља све оне на које се односи. У скорије време, често се користе дужи иницијализми како би већи спектар људи био покривен термином додавајући слова или знакове, као што су И (за интерсексуалне особе), К (за квир особе), А (за асексуалне особе), + (који обично стоји на крају и означаве све оне чије слово није споменуто) итд.

Изабрани чланак

ЛГБТ+ (нехетеросексуалне и нецисродне) особе у Србији могу се суочити са правним изазовима са којима се не суочавају особе које нису ЛГБТ+ особе. И мушке и женске истополне сексуалне активности су легалне у Србији, а дискриминација на основу сексуалне оријентације у областима као што су запошљавање, образовање, медији и пружање добара и услуга, између осталог, је забрањена. Ипак, домаћинства која воде истополни парови не испуњавају услове за исту правну заштиту која је доступна паровима супротних полова.

У Србији постоји изражен недостатак воље суочавања са хомофобијом и трансфобијом, а власти су у више наврата забрањивале параде поноса на основу насилних претњи хомофобичних група. Такође нису успеле да заштите ЛГБТ+ појединце и организације од дискриминације, укључујући вербалне претње, претње на друштвеним мрежама и физичке нападе. Београдски прајд је први пут успешно одржан у септембру 2014. године.

Удружење ИЛГА-Европа је у 2020. години Србију сместила на 25. место по правима ЛГБТ+ особа од 49 посматраних држава и територија.

Изабрана слика

Застава поноса трансродних особа
Застава поноса трансродних особа
Застава поноса трансродних особа

Напомене

Уколико напишете неки кратак чланак (клицу) који има везе са ЛГБТ+ темама, молимо Вас да користите шаблон {{клица-ЛГБТ+}} како би означили да чланак није завршен и да му треба допуна. ЛГБТ+ клице можете наћи у категорији Клице ЛГБТ+.

Потребни чланци

Уколико желите да помогнете у стварању ЛГБТ портала, овде ћете наћи чланке које је потребно направити, средити или проширити.



Права ЛГБТ+ особа у државама Европе
Филмови

Литература и извори за писање чланака

Уредници

Уколико желите да доприносите овом порталу и чланцима о ЛГБТ темама, можете дописати своје корисничко име испод.

  1. --В и к и в и н др е ц и 05:40, 3. април 2011. (CEST)
  2. --Болен (р) 16:03, 9. август 2011. (CEST)
  3. --ΝικολαοςΒ. (разговор) 19:49, 5. мај 2013. (CEST)
  4. --IмSтevan разговор 15:22, 19. јун 2022. (CEST)

Изабрана Биографија

Споменик Алану Тјурингу
Споменик Алану Тјурингу

Алан Матисон Тјуринг (енгл. Alan Mathison Turing; 23. јун 19127. јун 1954) је био енглески математичар, логичар и криптограф. Сматра се оцем модерног рачунарства - направио је концепт алгоритама који се данас користи у свету, и рачунања помоћу Тјурингове машине, формулишући данас широко прихваћену Тјурингову верзију Черч-Тјурингове тезе, наиме, да сваки практични рачунарски модел има или еквивалентне могућности Тјуринговој машини, или његове могућности представљају потскуп могућности Тјурингове машине.

Тјуринг је био хомосексуалац када је то било незаконито у Енглеској, и представљано као ментална болест. Осуђен је јер је био у вези са Арнолдом Марејом, и био је подвргнут једногодишњој терапији примања инјекција естрогена.

Да ли сте знали?

  • ... да су 13 од првих 14 римских царева били или бисексуалци или хомосексуалци?
  • ... да је прва држава на свету која је легализовала истополне бракове била Холандија 2001. године...
    • и да је Каталонија била прва регија у свету која је легализовала истополна партнерства 1998. године?
  • ... да је прва успешна парада поноса у Београду одржана тек 2014. године, после више од деценије неуспешних покушаја?
  • ... да модеран покрет за ЛГБТ+ права почиње Стоунволском револуцијом?
  • ... да је енглески фудбалер Џастин Фашану био први професионални фудбалер који је изашао из ормара као геј и то учинио 1990. године?
  • ... да је парада поноса у Њујорку 2019. била највећа парада поноса икад и да је имала између 4 и 5 милиона учесника?
  • ... да су први пећински цртежи који приказују хомосексуалне односе настали чак у 10. миленијуму пре нове ере?
  • ... да се у Ирану хомосексуални акти кажњавају смртном казном, док је у исто време трансродност легална, а трансродним особама је омогућено да изврше промену пола у иранским клиникама?
  • ... да је стопа самоубистава код младих ЛГБТ+ особа вишеструко нижа у државама са мање законске и друштвене дискриминације ЛГБТ+ особа, него у онима где је дискриминација свеприсутна?
  • ... да је Јамајка, због честих хомофобичних напада и убистава ЛГБТ+ особа, означена од стране активиста и организација за заштиту људских права као најхомофобичније место на планети?
  • ... да је Алан Тјуринг био геј?
  • ... да многи научници деле став да се сексуална оријентација обликује код већине људи у раном узрасту кроз сложене интеракције; биолошких, психолошких и социјалних фактора.

Опширније

Категорије

Изабрани чланци

Остали портали