Акционо сликарство — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
мНема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''Акционо сликарство''' ( [[енглески језик|енглески]] ''action painting'') је стилки правац модерног [[Апстрактно сликарство|апстрактног сликарства]] који се развио у [[Сједињене Америчке Државе|Сједињеним Америчким Државама]] [[1950-е|педесетих]] година [[20. век]]а. Овај правац подразумева да се по принципу аутоматизма боја распрскава по платну, накапава, цеди или се у облику пасте наноси тако да се као резултат добијају случајни токови кретања боја. На тај начин платно постаје акциона површина а слика израз динамичног процеса. Појам је први формулисао амерички критичар уметности [[Харолд Росенберг]] [[1952]]. године и он је у америчком сликарству заменио назив који се до тада употребљавао: апстрактни експресионизам. Главни представници акционог сликарства поред осталих су и [[Џексон Полок]], [[Вилем де Кунинг]] и [[Франц Клине]].
'''Акционо сликарство''' ( [[енглески језик|енглески]] ''action painting'') је стилки правац модерног [[Апстрактно сликарство|апстрактног сликарства]] који се развио у [[Сједињене Америчке Државе|Сједињеним Америчким Државама]] [[1950е|педесетих]] година [[20. век]]а. Овај правац подразумева да се по принципу аутоматизма боја распрскава по платну, накапава, цеди или се у облику пасте наноси тако да се као резултат добијају случајни токови кретања боја. На тај начин платно постаје акциона површина а слика израз динамичног процеса. Појам је први формулисао амерички критичар уметности [[Харолд Росенберг]] [[1952]]. године и он је у америчком сликарству заменио назив који се до тада употребљавао: апстрактни експресионизам. Главни представници акционог сликарства поред осталих су и [[Џексон Полок]], [[Вилем де Кунинг]] и [[Франц Клине]].


{{клица-уметност}}
{{клица-уметност}}

Верзија на датум 12. јул 2007. у 14:18

Акционо сликарство ( енглески action painting) је стилки правац модерног апстрактног сликарства који се развио у Сједињеним Америчким Државама педесетих година 20. века. Овај правац подразумева да се по принципу аутоматизма боја распрскава по платну, накапава, цеди или се у облику пасте наноси тако да се као резултат добијају случајни токови кретања боја. На тај начин платно постаје акциона површина а слика израз динамичног процеса. Појам је први формулисао амерички критичар уметности Харолд Росенберг 1952. године и он је у америчком сликарству заменио назив који се до тада употребљавао: апстрактни експресионизам. Главни представници акционог сликарства поред осталих су и Џексон Полок, Вилем де Кунинг и Франц Клине.