Влашка — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м Разне исправке; козметичке измене
мНема описа измене
Ред 29: Ред 29:
[[Категорија:Влашка|*]]
[[Категорија:Влашка|*]]
[[Категорија:Историјске покрајине Румуније]]
[[Категорија:Историјске покрајине Румуније]]
[[Категорија:Бивше државе на Балканском полуострву]]

Верзија на датум 13. август 2015. у 23:08

Мапа Румуније са Влашком представљена наранџастом бојом.
Стара врата града Трговишта, некадашњег престоног града Влашке

Влашка (такође позната као Vlahia или Valahia; на румунском: Ţara Românescă, дословно „Румунска земља“; на турском: Eflak) је једна од историјских покрајина Румуније, ако не и њен најважнији део са престоницом. Влашка је раније била кнежевина (видети чланак: Кнежевина Влашка), која је постојала од касног средњег до средине 19. вијека.

Влашка се као пространа област дели на Мунтенију и Олтенију.

Порекло назива

Назив „Влашка“ везује се за реч "влах" која је словенског порекла, а прихватили су је и Грци, а потом и остали. Током историје она се највише односила на становништво латинског порекла у средишњој, источној и јужној Европи (Румуни, Власи, Цинцари, Аромуни, ...). Касније су израз „влах“ прихватили и народи који су доспели на ове просторе ( Кезуни,Турци, Мађари). Данас се овим изразом назива све латинизирано становништво осим Румуна.

Географија

Влашка, као област, заиузима највећи део Влашке низије. Она се простире сјеверно од Дунава и јужно од Карпатских планина. Ријека Олт дијели Влашку на двије области: источни дио, Мунтенија и западни дио Олтенија. На југу, Влашка се граничила с Бугарском и Османским царством, а на сјеверозападу с Трансилванијом, те Молдавијом, на сјеверистоку.

Главни град историјске влашке кнежевине је мијењан током времена, од Куртеа де Арђеш (Куртја на Арђешу), до Трговишта и коначно Букурешта.

Историја

За период Влашке као османлијског суверенства, види чланак Влашка (османлијско суверенство).

Види још

Спољашње везе