Preživari — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Reference
м Додат је нови одељак Систематика
Ред 29: Ред 29:


Iz želuca delimično svarena hrana dolazi do tankog creva, gde se meša sa [[Жуч|žuči]], [[Гуштерача|pankreasnim]] sokom i crevnim sokom. Dolazi do varenja preostalih ugljenih hidrata, proteina i masti, kao i do apsorpcije istih, zajedno sa mineralnim materijama. Nakon tankog, hrana prelazi u debelo crevo, gde se vrši resorpcija vode i formiranje [[izmet]]a.
Iz želuca delimično svarena hrana dolazi do tankog creva, gde se meša sa [[Жуч|žuči]], [[Гуштерача|pankreasnim]] sokom i crevnim sokom. Dolazi do varenja preostalih ugljenih hidrata, proteina i masti, kao i do apsorpcije istih, zajedno sa mineralnim materijama. Nakon tankog, hrana prelazi u debelo crevo, gde se vrši resorpcija vode i formiranje [[izmet]]a.

== Sistematika ==
Podred '''Preživari''' ('''Ruminantia'''):
* Infrared [[Tragulina]] (parafiletski infrared)
** Porodica [[Prodremotheriidae]] †
** Porodica [[Hypertragulidae]] †
** Porodica [[Praetragulidae]] †
** Porodica [[Protoceratidae]] †<ref name="cite journal|pmc=2740860">„Relationships of Cetacea (Artiodactyla) among mammals: increased taxon sampling alters interpretations of key fossils and character evolution”. PLoS ONE.</ref>
** Porodica [[Tragulidae]]
** Porodica [[Archaeomerycidae]] †
** Porodica [[Lophiomerycidae]] †
* Infrared [[Pecora]]
** Porodica [[Cervidae]]
** Porodica [[Gelocidae]] †
** Porodica [[Palaeomerycidae]] †
** Porodica [[Hoplitomerycidae]] †
** Porodica [[Climacoceratidae]] †
** Porodica [[Giraffidae]]
** Porodica [[Antilocapridae]]
** Porodica [[Leptomerycidae]] †<ref name="cite journal|pmc=2740860"/>
** Porodica [[Moschidae]]
** Porodica [[Bovidae]]


== Reference ==
== Reference ==
{{reflist}}
{{reflist}}


== Literatura ==
* {{Cite journal|pmc=2740860 | pmid=19774069 | doi=10.1371/journal.pone.0007062 | volume=4 | issue=9 | title=Relationships of Cetacea (Artiodactyla) among mammals: increased taxon sampling alters interpretations of key fossils and character evolution | year=2009 | journal=PLoS ONE | pages=e7062}}

== Spoljašnje veze ==
{{Commonscat|Ruminantia}}
{{Commonscat|Ruminantia}}
{{Taxonbar}}
{{Taxonbar}}

Верзија на датум 13. јун 2017. у 22:19

Preživari
Holštajn krava
Naučna klasifikacija
Carstvo:
Tip:
Klasa:
Red:
Podred:
Ruminantia
familije

Antilocapridae
Bovidae
Cervidae
Giraffidae
Moschidae
Tragulidae

Preživari su sisari iz reda papkara koji vare biljnu hranu tako što je najpre progutaju i omekšaju u prednjem delu želuca, nakon čega povrate nedovoljno svarenu masu nazad u usta i ponovo je žvaću. Proces ponovljenog žvakanja radi dodatnog usitnjavanja hrane se naziva preživanje. U preživare spadaju krava, koza, ovca, žirafa, bizon, jak, jelen, gnu i antilope.

Sistem organa za varenje

Želudac preživara se sastoji od četiri komore: burag, mrežavac, listavac i sirište. U buragu i sirištu preživara nalaze se milioni mikroorganizama koji pomažu pri varenju hrane. U ustima se žvakanjem vrši usitnjavanje delova hrane, čime se povećava površina na koju će dalje delovati mikroorganizmi i njihovi enzimi. Prilikom žvakanja dolazi do lučenja pljuvačnih žlezda koje produkuju veliku količinu pljuvačke. U zavisnosti od ishrane, veći preživari proizvode od 40 do 150 litara pljuvačke na dan.

Iz usta hrana putem jednjaka dolazi do buraga i mrežavca gde dolazi do formiranja dva sloja materijala. Sloj krupnijeg materijala se sabija i periodičnim kontrakcijama buraga vraća u usnu duplju na preživanje nakon čega se ponovo guta. Sloj usitnjenog materijala prolazi kroz proces mikrobiološke fermentacije kojom se vlakna, posebno celuloza i hemiceluloza razlažu na masne kiseline koje su primarni izvor energije za preživare. U buragu nastaje velika količina gasova, među kojima i visokoenergetski metan. Burag i mrežavac su u osnovi jedan deo, ali sa različitim funkcijama. Mrežavac određuje da li sadržaj treba da bude vraćen na preživanje ili gurnut u listavac.

Listavac je karakterističan po velikom broju listastih režnjeva, koji obezbeđuju veliku apsorpcionu površinu (oko 4 do 5 m²). U njemu se vrši apsorpcija vode, masnih kiselina, fosfora i natrijuma. Sirište je žlezdani deo želuca. U njemu dolazi do sekrecije hlorovodonične kiseline i enzima koji služe za varenje proteina i ugljenih hidrata.

Iz želuca delimično svarena hrana dolazi do tankog creva, gde se meša sa žuči, pankreasnim sokom i crevnim sokom. Dolazi do varenja preostalih ugljenih hidrata, proteina i masti, kao i do apsorpcije istih, zajedno sa mineralnim materijama. Nakon tankog, hrana prelazi u debelo crevo, gde se vrši resorpcija vode i formiranje izmeta.

Sistematika

Podred Preživari (Ruminantia):

Reference

  1. ^ а б „Relationships of Cetacea (Artiodactyla) among mammals: increased taxon sampling alters interpretations of key fossils and character evolution”. PLoS ONE.

Literatura

Spoljašnje veze