Летње рачунање времена — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
ознаке: мобилна измена мобилно веб-уређивање
Ред 22: Ред 22:


== Србија ==
== Србија ==
[[File:Begin CEST.svg|thumb|right|100px|Почетак летњег рачунања времена]]
[[File:End CEST.svg|thumb|right|100px|Завршетак летњег рачунања времена]]
У Србији у данашње време летње време почиње '''последње недеље у марту''' у 2 ч. (након 01:59:59 [[СЕВ]] следи 03:00:00 [[СEЛВ]]), а завршава се '''последње недеље у октобру''' (када након 02:59:59 [[СЕЛВ]] следи 02:00:00 [[СЕВ]].
У Србији у данашње време летње време почиње '''последње недеље у марту''' у 2 ч. (након 01:59:59 [[СЕВ]] следи 03:00:00 [[СEЛВ]]), а завршава се '''последње недеље у октобру''' (када након 02:59:59 [[СЕЛВ]] следи 02:00:00 [[СЕВ]].



Верзија на датум 2. август 2017. у 14:59

  Земље које прелазе на летње рачунање времена
  Земље које су некада прелазиле на летње рачунање времена
  Земље које никад нису прелазиле на летње рачунање времена

Летње рачунање времена (енгл. [Summer time или Daylight saving time (DST)] грешка: {{lang}}: текст има искошену назнаку (помоћ)) или летње указно време, је договор по којем се преко лета часовник помера да би послеподнева имала више дневног светла него преподнева. Спроводи се тако што се службено време помери унапред у позну зиму или рано пролеће, а врати назад у јесен. Време се обично помера за један сат, али тачан број часова и датуми измена се одређују локално, и подложни су променама. Овакво подешавање доприноси бољем прилагођавању и већем искоришћавању дана и штедње енергије.

Летње указно време се најчешће користи у умереном појасу, због значајније разлике између дужине обданице (дневног светла) у различитим годишњим добима, док се у тропско-екваторском региону и поларним подручјима мање користи.

Датум и време почетка и престанка летњег рачунања времена није стандардизован на нивоу света и начелно се разликује од државе до државе (мада је ЕУ ово регулисала а већина земаља Европе укљ. Србију је то преузела). Померање времена се у већини случајева врши у ноћи између суботе и недеље и то у 2 ч. - како би се умањио негативан утицај додатног или недостајућег сата на радно становништво, редове вожње и сл.

На северној хемисфери, летње време почиње на пролеће, а завршава се на јесен. На јужној хемисфери, почетак и крај летњег времена је обрнут од северне.

Већина модерних рачунарских оперативних система има могућност аутоматског преласка на летње рачунање времена.

Европа и Америка

Србија

Почетак летњег рачунања времена
Завршетак летњег рачунања времена

У Србији у данашње време летње време почиње последње недеље у марту у 2 ч. (након 01:59:59 СЕВ следи 03:00:00 СEЛВ), а завршава се последње недеље у октобру (када након 02:59:59 СЕЛВ следи 02:00:00 СЕВ.

Србија је почела да користи летње рачунање времена први пут 27. 3. 1983.[2] Од 1995. године сатови су се враћали у последњој седмици септембра и то на основу одлука које је доносила Влада, а касније је донет закон којим је летње рачунање времена усклађено са Европском унијом.

Извори

Види још

Спољашње везе