Обични граб — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Таксономски називи нису увек латински (Pancicia serbica Visiani на пример) па је правилније говорити о НАУЧНИМ НАЗИВИМА!
Нема описа измене
Ред 17: Ред 17:
[[Датотека:Carpinus_betulus_all.jpg|мини|десно|250п|<center>''-{Carpinus betulus}-'': A-мушке ресе, -{B}--женске ресе, -{C}--скупине плодова, -{D}--орашица са приперком, -{E}--орашица, -{F}--семе, -{G}--клијавци.]]
[[Датотека:Carpinus_betulus_all.jpg|мини|десно|250п|<center>''-{Carpinus betulus}-'': A-мушке ресе, -{B}--женске ресе, -{C}--скупине плодова, -{D}--орашица са приперком, -{E}--орашица, -{F}--семе, -{G}--клијавци.]]


'''Граб''' ({{''Carpinus betulus''}}), научни назив рода ''-{Carpinus}-'' потиче од римског назива, а епитет врсте ''-{betulus}-'' = [[Бреза|брезин]], добио је због сродности са њом. У народу се још назива и '''бели граб''' (за разлику од [[Црни граб|црног граба]] ({{јез-лат|Ostrya carpinifolia}})), '''белограбица''', '''белограб''', '''габар''', '''габер''', '''габр'''...<ref name = dragi>Симоновић, Д. (1959): Ботанички речник, имена биљака. Српска академија наука - посебна издања, књига -{CCCXVIII}-</ref>.
'''Граб''' (''Carpinus betulus''), научни назив рода ''-{Carpinus}-'' потиче од римског назива, а епитет врсте ''-{betulus}-'' = [[Бреза|брезин]], добио је због сродности са њом. У народу се још назива и '''бели граб''' (за разлику од [[Црни граб|црног граба]] ({{јез-лат|Ostrya carpinifolia}})), '''белограбица''', '''белограб''', '''габар''', '''габер''', '''габр'''...<ref name = dragi>Симоновић, Д. (1959): Ботанички речник, имена биљака. Српска академија наука - посебна издања, књига -{CCCXVIII}-</ref>.


== Опис врсте ==
== Опис врсте ==

Верзија на датум 30. јул 2018. у 18:43

Граб
Граб у дрвореду у Бечу.
Научна класификација
Царство:
Дивизија:
Класа:
Ред:
Породица:
Род:
Врста:
C. betulus
Биномно име
Carpinus betulus
L.
Carpinus betulus: A-мушке ресе, B-женске ресе, C-скупине плодова, D-орашица са приперком, E-орашица, F-семе, G-клијавци.

Граб (Carpinus betulus), научни назив рода Carpinus потиче од римског назива, а епитет врсте betulus = брезин, добио је због сродности са њом. У народу се још назива и бели граб (за разлику од црног граба (лат. Ostrya carpinifolia)), белограбица, белограб, габар, габер, габр...[1].

Опис врсте

Граб је листопадно дрво средње величине са конусном круном која у старости постаје изразито засвођена и округла, често је са кривудавим гранама. Висина 10-20 (25) m, ширина круне 7-12 (16/18) m, прсни пречник до 70 cm. Дебло је често са жљебовима, а кора глатка и светлосива. Младе гранчице мрке, сјајне, понекад длакаве, витке. Пупољци вретенасти, зашиљени, 5-8 mm дуги, са бројним, по ободу трепавичастим љуспама црвеномрке боје, голи. Годишњи прираст 35 cm у вис и 25-30 cm у ширину. Корен се шири претежно радијално и хоризонтално до дубине 1,4 m, велики проценат жиличастих коренова је у површинском слоју.

Листови наизменични, јајасти до издужено јајасти, 5-10 cm дуги и 3-6 cm широки, зашиљени, при основи срцасти или заобљени, са 10-15 пари бочних нерава, светлозелени. Лисна петељка 8-15 mm дуга, маљава. Јесења боја бљештаво жута, листови често остају на гранама до наредног пролећа.

Једнодома биљка са мушким и женским цветовима у неупадљивим ресама. Цветови се појављују за време листања. Мушке ресе 4-6 cm дуге и 1 cm широке; женске цилиндричне, до 2 cm дуге.

Плодови су мале орашице са трорежњевитим приперцима у светлозеленим висећим издуженим, густим гроздовима до 15 cm дугим и до 6 cm широким, у октобру[2][3].

Ареал

Високо листопадно дрво западне и јужне Европе, југозападне Азије и Кавказа. Код нас је веома распрострањена врста која ретко прави чисте састојине, али улази као едификатор у већи број мезофилних шумских заједница у низинском и брдском појасу[3].

Биоеколошке карактеристике

Подноси и директну осунчаност и сенку. Отпоран је према мразу па може да успева и на мразиштима. Расте на влажним, до умерено влажним, дубоким земљиштима од киселих до алкалних (изразито кисело земљиште му не одговара); може да се развија и на песковитим и глиновитим земљиштима ако нису претерано сиромашна, толерише висок ниво подземних вода, и кратка плављења, али не и забарена земљишта. Осетљив на ремећење – пресадњу. Толерантан на ветар и припеку, топлољубив је, живи до 150 година, у почетку је спорог раста.

Примена

Својим лишћем граб поправља земљиште. Дрво граба је тврдо и жилаво, тешко се цепа. Има разноврсну примену у занатству, а за огрев је одлично. Граб има јаку изданичку снагу из пања и жила.

Врло отпоран на интензивно орезивање и брзо се враћа на претходну форму па може успешно да се употребљава за веома ефектне и дуготрајне живе ограде различите висине као и топијарне форме. При изградњи већих група и масива у зеленим просторима може да се користи као дрво другог реда (подстојна врста).

Референце

  1. ^ Симоновић, Д. (1959): Ботанички речник, имена биљака. Српска академија наука - посебна издања, књига CCCXVIII
  2. ^ Јовановић, Б. (1985): Дендрологија. IV измењено издање. Универзитет у Београду. Београд
  3. ^ а б Вукићевић Е. (1996): Декоративна дендрологија, Шумарски факултет Универзитета у Београду, Београд


Спољашње везе