Бесарабија — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Ред 6: Ред 6:
== Порекло имена ==
== Порекло имена ==


Име је добила по [[Кнежевина Влашка|влашкој]] [[Династија Бесараб|династији Бесараб]], која је била [[Румуни|румунско]]-[[Кумани|куманског]] рода. Наводно ''аба'' значи „отац“ а ''башар'' „владавина“, тако ''Башарабија'' на [[кумански језик|куманском]] значи „'''Владавина оца'''“.
Име је добила по [[Кнежевина Влашка|влашкој]] [[Династија Бесараб|династији Бесараб]], која је била [[Румуни|румунско]]-[[Кумани|куманског]] рода. Наводно ''аба'' значи „отац“ а ''башар'' „владавина“, тако ''Башарабија'' на [[кумански језик|куманском]] значи „'''Владавина оца'''“. Реч је о влашком кнезу Александру Бесараби који је 1350. године освојио тај простор и прикључио га својој држави.<ref>"Време", Београд 16. март 1940.</ref>


== Историја ==
== Историја ==

Верзија на датум 18. октобар 2019. у 18:54

Подела Бесарабије.

Бесарабија (рум. Basarabia, укр. Бесарабія, рус. Бесарабия) је историјска покрајина у источној Европи између Дњестра и реке Прут. Данас је подељена између Молдавије, Румуније и Украјине.

Порекло имена

Име је добила по влашкој династији Бесараб, која је била румунско-куманског рода. Наводно аба значи „отац“ а башар „владавина“, тако Башарабија на куманском значи „Владавина оца“. Реч је о влашком кнезу Александру Бесараби који је 1350. године освојио тај простор и прикључио га својој држави.[1]

Историја

Бесарабија је дошла под руску управу након ослобођења од Османског царства у Руско-турском рату (1806—1812). Букурешким миром 1812. године Бесарабија је одвојена од Молдавије и дата Русији. Након пропасти Првог српског устанка у Бесарабији се населило много избеглих Срба, на челу са народним првацима и самим Карађорђем.[2] Бесарабија је уступљена Румунији 1856. године Париским уговором.[3] Западни део Молдавије се ујединио са Влашком 1859. године у Краљевину Румунију.

Након Првог светског рата, Бесарабија је прогласила независност од Русије и након 3 месеца се ујединила са Краљевином Румунијом. Било је то 28. октобра 1920. године.[4] По обављеном плебисциту румунска већина становништва је донела одлуку о спајању са Румунијом. 1940. године окупирана је од Совјетског Савеза (пакт Рибентроп-Молотов), то је и један од разлога уласка Румуније у рат против Совјетског Савеза.

У Другом светском рату прелазила је из руке у руку. Совјетска анексија је међународно призната 1947. као Молдавска Совјетска Социјалистичка Република. Тада је део Бесарабије припао и Украјини.

Након распада Совјетског Савеза 1991, променила је име у Република Молдавија. 27. августа 1991. је постала независна држава.

Референце

  1. ^ "Време", Београд 16. март 1940.
  2. ^ "Београдске општинске новине", Београд 15. фебруар 1887.
  3. ^ "Дело", Београд 1. јануар 1908.
  4. ^ "Време", Београд 28. јун 1940.

Спољашње везе