Microsoft Word — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м standardizacija
Autobot (разговор | доприноси)
м standardizacija
Ред 1: Ред 1:
{{Инфокутија софтвер
{{Инфокутија софтвер
| логотип = Microsoft Office Word (2018–present).svg
| логотип = Microsoft Office Word (2018–present).svg
| име = Мајкрософт ворд за [[Windows]]
| име = Мајкрософт ворд за [[Microsoft Windows]]
| програмер = [[Мајкрософт]]
| програмер = [[Мајкрософт]]
| верзија_најновијег_издања = 2010
| верзија_најновијег_издања = 2010

Верзија на датум 4. фебруар 2020. у 03:00

Мајкрософт ворд за Microsoft Windows
Програмер(и)Мајкрософт
Стабилно издање
2010 / јун 2010.
Типуређивач текста
Веб-сајтhttp://office.microsoft.com/en-us/products/

Мајкрософт ворд (енгл. Microsoft Word) је програм за обраду текста, у оквиру програмског пакета Мајкрософт офис.

Мајкрософт ворд је типа визивиг (енгл. wysiwyg - What You See Is What You Get - „Што видиш то и добијеш“), што значи да програм већ у току саме обраде текста приказује како ће исти изгледати када се буде одштампао.

Историја

Прво издање овог програма је било 2. маја 1983. године, за оперативни систем МС-ДОС. Ово издање није било добро прихваћено међу корисницима, већ су коришћени програми попут Ворд перфектa. Успешном маркетиншком кампањом, међутим, као и непрестаним развојем, Мајкрософт ворд је касније успио да потисне своју конкуренцију и данас представља универзални програм за обраду текста присутан на скоро сваком рачунару са оперативним системом Windows.

Преносивост

Људи који не користе Мајкрософт офис често имају проблема са Вордовим документима, јер су широко распрострањени. Многи програми попут Абиворда, Опен офиса и других имају посебне могућности увожења и извожења вордових докумената кроз специјалне филтере, да би њихови корисници могли посредно да користе и ове документе. Штавише, направљена је посебна библиотека у јави, која омогућава читање Вордових бинарних датотека. Већина ових могућности је постигнута користећи реверзни инжењеринг, јер опис Вордових докумената није доступан за јавност. У посљедњих 10 година, Мајкрософт је обезбиједио и бесплатне програме за прегледање Вордових докумената.

Прилагодљивост

Као и други алати Мајкрософт офиса, Ворд може бити обликован тако да одговара конкретних корисничким потребама. Такође, могуће је додавати му и нове могућности, користећи једноставан језик макроа, који се првобитно звао Вордбејсик (енгл. WordBasic) али је послије промијенио име у „Вижуал бејсик за апликације“ (енгл. Visual Basic for applications). Међутим, ово омогућава да се смјесте и вируси у документе.

Формати Вордових докумената

Формати Вордових докумената у његовим различитим верзијама се тек непримјетно разликују. Уколико сачувате документ у новијој верзији Ворда, то не мора да значи да ћете га моћи прегледати у некој његовој старијој верзији, углавном јер садржи неку особину коју његове старије верзије не подржавају. Формат документа ворд 97 је отворен за јавност, док су све његове касније верзије чуване тајним, доступне само пословним партнерима Мајкрософта, владама одређених држава и одређеним установама.

Спољашње везе