Нифонт Чудотворац — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м Бот: Измена категорије Категорија:Светитељи
м Решавање вишезначних одредница помоћу бота: Црква - Changed link(s) to Црква (грађевина)
Ред 1: Ред 1:
{{хагиографија}}
{{хагиографија}}
'''Свети Нифонт Чудотворац''' рођен је у Пафлагонији, васпитан у [[Цариград]]у на двору неког војводе. Запавши у рђаво друштво, млади Нифонт се поквари и предаде многим гресима и пороцима. Због греха не могаше се ни [[Бог]]у молити. Милошћу Свете [[Богородица|Богородице]] враћен на пут правде, и замонашен. Имао безбројна виђења небеског света. Четири године водио тешку борбу с демоном, који му је непрестано шаптао: "''Нема Бога! Нема Бога''!" Но када му се јави сам [[Исус Христос|Господ Исус]] као жив на икони, Нифонт задоби силу велику над злим дусима, и ослободи се тешких искушења. Толико је прозорљив био, да је виђао ангеле и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С ангелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао [[црква|цркву]] Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. [[Архиепископ]] [[Александрија|александријски]] Александар по откривењу с неба посвети га за [[епископ]]а града Констанције на [[Кипар|Кипру]]. Беше у то време свети Нифонт већ стар, и управљавши добро црквом Божјом неко недуго време, пресели се у вечно Царство Христово. Пред смрт га посети свети [[Атанасије Велики]], архиђакон цркве александријске, и виде му по смрти лице просветљено као [[сунце]].
'''Свети Нифонт Чудотворац''' рођен је у Пафлагонији, васпитан у [[Цариград]]у на двору неког војводе. Запавши у рђаво друштво, млади Нифонт се поквари и предаде многим гресима и пороцима. Због греха не могаше се ни [[Бог]]у молити. Милошћу Свете [[Богородица|Богородице]] враћен на пут правде, и замонашен. Имао безбројна виђења небеског света. Четири године водио тешку борбу с демоном, који му је непрестано шаптао: "''Нема Бога! Нема Бога''!" Но када му се јави сам [[Исус Христос|Господ Исус]] као жив на икони, Нифонт задоби силу велику над злим дусима, и ослободи се тешких искушења. Толико је прозорљив био, да је виђао ангеле и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С ангелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао [[Црква (грађевина)|цркву]] Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. [[Архиепископ]] [[Александрија|александријски]] Александар по откривењу с неба посвети га за [[епископ]]а града Констанције на [[Кипар|Кипру]]. Беше у то време свети Нифонт већ стар, и управљавши добро црквом Божјом неко недуго време, пресели се у вечно Царство Христово. Пред смрт га посети свети [[Атанасије Велики]], архиђакон цркве александријске, и виде му по смрти лице просветљено као [[сунце]].


[[Српска православна црква]] слави га 23. децембра по црквеном, а [[5. јануар]]а по грегоријанском календару.
[[Српска православна црква]] слави га 23. децембра по црквеном, а [[5. јануар]]а по грегоријанском календару.

Верзија на датум 14. мај 2009. у 03:11

Свети Нифонт Чудотворац рођен је у Пафлагонији, васпитан у Цариграду на двору неког војводе. Запавши у рђаво друштво, млади Нифонт се поквари и предаде многим гресима и пороцима. Због греха не могаше се ни Богу молити. Милошћу Свете Богородице враћен на пут правде, и замонашен. Имао безбројна виђења небеског света. Четири године водио тешку борбу с демоном, који му је непрестано шаптао: "Нема Бога! Нема Бога!" Но када му се јави сам Господ Исус као жив на икони, Нифонт задоби силу велику над злим дусима, и ослободи се тешких искушења. Толико је прозорљив био, да је виђао ангеле и демоне око људи исто као и људе, и познавао људске помисли. С ангелима је разговарао често, а с демонима се препирао. Сазидао цркву Пресветој Богородици у Цариграду, прикупио монахе и спасавао многе. Архиепископ александријски Александар по откривењу с неба посвети га за епископа града Констанције на Кипру. Беше у то време свети Нифонт већ стар, и управљавши добро црквом Божјом неко недуго време, пресели се у вечно Царство Христово. Пред смрт га посети свети Атанасије Велики, архиђакон цркве александријске, и виде му по смрти лице просветљено као сунце.

Српска православна црква слави га 23. децембра по црквеном, а 5. јануара по грегоријанском календару.

Напомена: Овај чланак, или један његов део, изворно је преузет из Охридског пролога Николаја Велимировића.