Сом — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
Нема описа измене
Ред 19: Ред 19:
Забележено је да је у реци [[Одра|Одри]] уловљен сом дугачак 5 метара а тежак 400 килограма.
Забележено је да је у реци [[Одра|Одри]] уловљен сом дугачак 5 метара а тежак 400 килограма.


Сом у [[Србија|Србији]] обитава у [[Дунав]]у и готово свим његовим притокама, а има га и у затвореним типовима воде. Просечна величина сома у [[Србија|Србији]] је један метар и маса 10 килограма, а лове се и нешто већи примерци, тако да је 1958. године у [[Дунав]]у код [[Апатин]]а уловљен сом тежак 208 килограма на стари [[алас]]ки начин.НајвеЋи ика ухваћен сом био је тезак 485 кг и дуг преко 7 м .
Сом у [[Србија|Србији]] обитава у [[Дунав]]у и готово свим његовим притокама, а има га и у затвореним типовима воде. Просечна величина сома у [[Србија|Србији]] је један метар и маса 10 килограма, а лове се и нешто већи примерци, тако да је 1958. године у [[Дунав]]у код [[Апатин]]а уловљен сом тежак 208 килограма на стари [[алас]]ки начин.Највећи икада ухваћен сом био је тежак 485 кг и дуг преко 7 м .
[[Датотека:Somovi.jpg|мини|Сомови]]
[[Датотека:Somovi.jpg|мини|Сомови]]



Верзија на датум 2. јул 2021. у 15:06

Сом
Научна класификација уреди
Домен: Eukaryota
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Класа: Actinopterygii
Ред: Siluriformes
Породица: Siluridae
Род: Silurus
Врста:
S. glanis
Биномно име
Silurus glanis
Linnaeus, 1758
Природни ареал (црвено), распрострањеност у приобалним водама (плаво) и интродукција (наранџасто).

Сом (лат. Silurus glanis) једна је од највећих слатководних риба, а припада фамилији Сомови (Siluridae). Јединке ове врсте могу да нарасту до преко 3 m и достигну максималну масу од преко 200 kg. Сом се мрести од маја до јула.

Опис и грађа

Сом се доста разликује од риба класичне форме, труп му је овалан, са великом и спљоштеном главом на којој је три пара бркова од којих је горњовилични пар дуг до врха грудних пераја, остали су доста мањи. Има ситне очи, велика уста, а доња вилица му је нешто дужа од горње, и обе су начичкане мноштвом ситних зуба. Тело му је без крљушт и веома слузава. Подрепно пераје дугачко, а репно је заобљено, леђно пераје је мало и без тврдих жилица. Леђа сома су модроцрна, бокови су тамносмеђи или тамнозеленкасти и мраморирани, а трбух сивкастобеличасте боје са црвенкастим преливима.

Навике, станиште, распрострањеност

Сом насељава готово све воде Европе. Воли мирне или споротекуће, муљевите воде и ту се и најрадије задржава. Сваштојед је, мада му главну храну чине рибе, жабе, ракови, сисари, а лови и птице, патке и гуске које се нађу на води или у води где живи. Углавном лови ноћу, али и дању ако има прилику. Забележено је да је у реци Одри уловљен сом дугачак 5 метара а тежак 400 килограма.

Сом у Србији обитава у Дунаву и готово свим његовим притокама, а има га и у затвореним типовима воде. Просечна величина сома у Србији је један метар и маса 10 килограма, а лове се и нешто већи примерци, тако да је 1958. године у Дунаву код Апатина уловљен сом тежак 208 килограма на стари аласки начин.Највећи икада ухваћен сом био је тежак 485 кг и дуг преко 7 м .

Сомови

Размножавање

Мрести се у мају и јулу, али најчешће средином маја и почетком јуна, мада може да се деси да се мрести чак и у јулу. Све ово зависи од температуре воде која треба да буде од 19 до 24 степена и наравно од осталих услова, као што је место и друго. Мресте се у паровима. Женка претходно направи гнездо величине 1x1 метар и висине око 75 cm и ту положи икру. Мужјак оплоди икру, а женка остаје и чува је све док се млађ не излеже. Гнездо прави од ситног материјала и ту положи од 16.000 до 17.000 јаја, а по некима од 11.000 до 60.000 комада икре, све у зависности од величине женке. Икра се лепи за материјал од којег је гнездо направљено, па је женка у могућности да их чува док се не излегу. Млађ расте брзо и већ прве године достигну дужину од 20 cm.

Спољашње везе