Ђурађ Дубровчанин — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
мНема описа измене
Нема описа измене
Ред 1: Ред 1:
'''ЂУРАЂ ДУБРОВЧАНИН''' (Георгиус Рагусеус), научнИк ([[1579]], [[Дубровник]] — [[1622]]. [[Падова]]). Родио се као незаконито дијете, те је кукавно живио, просјачећи, док га није један Млечић, који је упознао његову бистру памет, повео са собом у Млетке, и дао га на науке. Поставши свештеник, учио је на падованском универзитету теологију и филозофију, па математику и медицину, а послије неког времена постао је тамо професор филозофије. Писац је доста филозофских и теолошких дјела на латинском језику, од којих су штампана само његова Математичка писма у [[Париз]]у [[1623]]. (Народна енциклопедија, Милан Решетар)
'''ЂУРАЂ ДУБРОВЧАНИН''' (Георгиус Рагусеус), научник ([[1579]], [[Дубровник]] — [[1622]]. [[Падова]]). Родио се као незаконито дијете, те је кукавно живио, просјачећи, док га није један Млечић, који је упознао његову бистру памет, повео са собом у Млетке, и дао га на науке. Поставши свештеник, учио је на падованском универзитету теологију и филозофију, па математику и медицину, а послије неког времена постао је тамо професор филозофије. Писац је доста филозофских и теолошких дјела на латинском језику, од којих су штампана само његова Математичка писма у [[Париз]]у [[1623]]. (Народна енциклопедија, Милан Решетар)


[[Category:Наука|Дубровчанин, Ђурађ]]
[[Category:Наука|Дубровчанин, Ђурађ]]

Верзија на датум 20. март 2005. у 23:23

ЂУРАЂ ДУБРОВЧАНИН (Георгиус Рагусеус), научник (1579, Дубровник1622. Падова). Родио се као незаконито дијете, те је кукавно живио, просјачећи, док га није један Млечић, који је упознао његову бистру памет, повео са собом у Млетке, и дао га на науке. Поставши свештеник, учио је на падованском универзитету теологију и филозофију, па математику и медицину, а послије неког времена постао је тамо професор филозофије. Писац је доста филозофских и теолошких дјела на латинском језику, од којих су штампана само његова Математичка писма у Паризу 1623. (Народна енциклопедија, Милан Решетар)