Старо краљевство — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
{{почетник|08|06|2010}}
мНема описа измене
Ред 1: Ред 1:
{{почетник|08|06|2010}}
{{почетник|08|06|2010}}
Египатској хронологији термин "старо царство" наметнули су историчари 19. века, па његове конотације могу одвести на погрешан пут. Он одражава један приступ периодизацији историје према којој се данас могу имати озбиљне резерве. Стари Египћани се њом никада нису служили, па би разлика између ранодинастичког периода (3000-2686. г. пре н. е.) и старог царства (2686-2160. г. пре н. е.) њима била тешко појмљива. И последњи краљ ранодинастичког периода и први владари старог царства били су у сродству са краљицом Нимаатхап, која је у Хасемхевијево доба означавана као мајка краљеве деце, а у Џосерово доба(2667-2648. г. пре н. е.) као "мајка краља Горњег и Доњег Египта". Египћанима је још значајнија била чињеница што се место краљевске резиденције не мења, већ остаје у Белом зиду(Инеб-хеџу), на западној обали Нила, јужно од данашњег Каира.
Египатској хронологији термин "'''старо царство'''" наметнули су историчари [[19. век]]а, па његове конотације могу одвести на погрешан пут. Он одражава један приступ периодизацији историје према којој се данас могу имати озбиљне резерве. Стари Египћани се њом никада нису служили, па би разлика између ранодинастичког периода (3000.- 2686. г. пре н. е.) и старог царства (2686.- 2160. г. пре н. е.) њима била тешко појмљива. И последњи краљ ранодинастичког периода и први владари старог царства били су у сродству са краљицом Нимаатхап, која је у Хасемхевијево доба означавана као мајка краљеве деце, а у Џосерово доба (2667.- 2648. г. пре н. е.) као "мајка краља Горњег и Доњег Египта". Египћанима је још значајнија била чињеница што се место краљевске резиденције не мења, већ остаје у Белом зиду (Инеб- хеџу), на западној обали [[Нил]]а, јужно од данашњег [[Каиро |Каира]]. Египћани су схватали и уважавали допринос који су градитељи Џосера дали владарској надгробној архитектури. Велики градитељски подухвати непосредно су утицали на развој привреде и друштва и управо то се сматра главним оправдањем за поделу на ранодинастичко доба и старо царство.
Египћани су схватали и уважавали допринос који су градитељи Џосера дали владарској надгробној архитектури. Велики градитељски подухвати непосредно су утицали на развој привреде и друштва и управо то се сматра главним оправдањем за поделу на ранодинастичко доба и старо царство.

Верзија на датум 8. јун 2010. у 00:57

Египатској хронологији термин "старо царство" наметнули су историчари 19. века, па његове конотације могу одвести на погрешан пут. Он одражава један приступ периодизацији историје према којој се данас могу имати озбиљне резерве. Стари Египћани се њом никада нису служили, па би разлика између ранодинастичког периода (3000.- 2686. г. пре н. е.) и старог царства (2686.- 2160. г. пре н. е.) њима била тешко појмљива. И последњи краљ ранодинастичког периода и први владари старог царства били су у сродству са краљицом Нимаатхап, која је у Хасемхевијево доба означавана као мајка краљеве деце, а у Џосерово доба (2667.- 2648. г. пре н. е.) као "мајка краља Горњег и Доњег Египта". Египћанима је још значајнија била чињеница што се место краљевске резиденције не мења, већ остаје у Белом зиду (Инеб- хеџу), на западној обали Нила, јужно од данашњег Каира. Египћани су схватали и уважавали допринос који су градитељи Џосера дали владарској надгробној архитектури. Велики градитељски подухвати непосредно су утицали на развој привреде и друштва и управо то се сматра главним оправдањем за поделу на ранодинастичко доба и старо царство.