Урије (Приједор) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Нема описа измене
м Ручно покретање бота уз ручну контролу - контрола квалитета рада: .
Ред 3: Ред 3:


==Географија==
==Географија==
Насеље има благо вишу надморску висину у односу на сам центар града и предјеле у близини ријеке [[Сана (река)|Сане]] (136 -{m}-). Тачну границу између самог центра града и насеља Урије чини жељезничка станица [[Приједор]], тј. пруга [[Добрљин]]-[[Бањалука]], коју су [[Аустрија]]нци саградили [[1871]]. године. Ова пруга се протеже у смијеру исток-запад, и представљала је битну границу при самом формирању граница насеља у Приједору, тако да се и данас јасно уочава разлика између насеља сјеверно и јужно од ове пруге. Урије су са центром града повезане Малим и Великим подвожњаком и могу се подијелити у неколико мањих насеља: [[Аеродромско насеље]], [[Гашића насеље]] и зону око Тешинића.
Насеље има благо вишу надморску висину у односу на сам центар града и предјеле у близини ријеке [[Сана (река)|Сане]] (136 -{m}-). Тачну границу између самог центра града и насеља Урије чини жељезничка станица [[Приједор]], тј. пруга [[Добрљин]]-[[Бањалука]], коју су [[Аустрија]]нци саградили [[1871]]. године. Ова пруга се протеже у смјеру исток-запад, и представљала је битну границу при самом формирању граница насеља у Приједору, тако да се и данас јасно уочава разлика између насеља сјеверно и јужно од ове пруге. Урије су са центром града повезане Малим и Великим подвожњаком и могу се подијелити у неколико мањих насеља: [[Аеродромско насеље]], [[Гашића насеље]] и зону око Тешинића.


==Архитектура==
==Архитектура==


Урије су насеље изграђено углавном породичним кућама, које испрва нису плански грађене, осим у неким важнијим улицама, па се због тога формирао велики број сокака у овом насељу. Куће које су грађене послије [[2. светски рат|2. свјетског рата]], углавном су све личиле једна на другу. А велики број таквих кућа и данас постоји у насељу. То су биле приземне куће са подрумом, који је само приземље издизао до један метар изнад земље, па свака кућа овако грађена има на улазу лијепо урађено степениште у три смијера. Куће су углавном грађене од цигле која се производила у оближњој циглани која се такође налази на Уријама.
Урије су насеље изграђено углавном породичним кућама, које испрва нису плански грађене, осим у неким важнијим улицама, па се због тога формирао велики број сокака у овом насељу. Куће које су грађене послије [[2. светски рат|2. свјетског рата]], углавном су све личиле једна на другу. А велики број таквих кућа и данас постоји у насељу. То су биле приземне куће са подрумом, који је само приземље издизао до један метар изнад земље, па свака кућа овако грађена има на улазу лијепо урађено степениште у три смјера. Куће су углавном грађене од цигле која се производила у оближњој циглани која се такође налази на Уријама.


Данас је насеље углавном испуњено једноспратним или двоспратним, такође породичним, кућама. Куће нису збијене, нити се граде близу једна другој, већ свака има своју окућницу, тзв. двориште, а законски је забрањено градити стамбене објекте 2 -{[[m]]}- од саме границе сусједног "дворишта". Дворишта се углавном користе за узгајање поврћа, цвијећа, а око многих кућа налазе се [[метал]]не или дрвене конструкције на којима се узгаја [[винова лоза]].
Данас је насеље углавном испуњено једноспратним или двоспратним, такође породичним, кућама. Куће нису збијене, нити се граде близу једна другој, већ свака има своју окућницу, тзв. двориште, а законски је забрањено градити стамбене објекте 2 -{[[m]]}- од саме границе сусједног "дворишта". Дворишта се углавном користе за узгајање поврћа, цвијећа, а око многих кућа налазе се [[метал]]не или дрвене конструкције на којима се узгаја [[винова лоза]].

Верзија на датум 31. август 2010. у 12:21

Урије су дио града Приједора које се, посматрано од центра града, налазе са његове сјеверне стране. Прије Другог свјетског рата, овај дио Приједора није био густо насељен, да би након истог почело интензивније насељавање. Мјесто су насељавале углавном породице из поткозарских села.

Географија

Насеље има благо вишу надморску висину у односу на сам центар града и предјеле у близини ријеке Сане (136 m). Тачну границу између самог центра града и насеља Урије чини жељезничка станица Приједор, тј. пруга Добрљин-Бањалука, коју су Аустријанци саградили 1871. године. Ова пруга се протеже у смјеру исток-запад, и представљала је битну границу при самом формирању граница насеља у Приједору, тако да се и данас јасно уочава разлика између насеља сјеверно и јужно од ове пруге. Урије су са центром града повезане Малим и Великим подвожњаком и могу се подијелити у неколико мањих насеља: Аеродромско насеље, Гашића насеље и зону око Тешинића.

Архитектура

Урије су насеље изграђено углавном породичним кућама, које испрва нису плански грађене, осим у неким важнијим улицама, па се због тога формирао велики број сокака у овом насељу. Куће које су грађене послије 2. свјетског рата, углавном су све личиле једна на другу. А велики број таквих кућа и данас постоји у насељу. То су биле приземне куће са подрумом, који је само приземље издизао до један метар изнад земље, па свака кућа овако грађена има на улазу лијепо урађено степениште у три смјера. Куће су углавном грађене од цигле која се производила у оближњој циглани која се такође налази на Уријама.

Данас је насеље углавном испуњено једноспратним или двоспратним, такође породичним, кућама. Куће нису збијене, нити се граде близу једна другој, већ свака има своју окућницу, тзв. двориште, а законски је забрањено градити стамбене објекте 2 m од саме границе сусједног "дворишта". Дворишта се углавном користе за узгајање поврћа, цвијећа, а око многих кућа налазе се металне или дрвене конструкције на којима се узгаја винова лоза.

Демографија

Мјесна заједница Приједор II - Урије броји око 13 500 становника, претежно српске националности.

Важнији објекти

  • У Првомајској улици, овог насеља налазила се приједорска циглана, која је у функцији била још и прије Другог свјетског рата, такође у насељу је прије рата 1992. године радила и фабрика керамике.
  • На сјеверној граници насеља налази се приједорска Општа болница др. Младен Стојановић.
  • Недавно је завршен Храм св. пророка Илије, чија је градња трајала пуних 10 година, а у плану је изградња парохијског дома.
  • У Улици Ивана Горана Ковачића смјештене су Основна школа „Петар Кочић” као и одјељење дјечијег вртића Радост.
  • На сјеверном ободу насеља налази се спортски аеродром Урије.
  • Између Улице Славка Родића и насеља Пухарска смјештена је приједорска касарна.