О пореклу врста — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Autobot (разговор | доприноси)
м Решавање вишезначних одредница помоћу бота: Енглески - Changed link(s) to Енглески језик
м r2.7.2) (Робот додаје: hi:जीवजाति का उद्भव
Ред 61: Ред 61:
[[gl:A orixe das especies]]
[[gl:A orixe das especies]]
[[he:מוצא המינים]]
[[he:מוצא המינים]]
[[hi:जीवजाति का उद्भव]]
[[hr:Podrijetlo vrsta]]
[[hr:Podrijetlo vrsta]]
[[it:L'origine delle specie]]
[[it:L'origine delle specie]]

Верзија на датум 21. децембар 2011. у 07:31

Шаблон:Књига2

О пореклу врста (пун назив: О пореклу врста посредством природне селекције или очување бољих раса у борби за живот; прво издање 24. новембра 1859.[1]) је чувена књига аутора Чарлса Дарвина која је означила нову епоху у разумевању еволуције органског света. У њој се износе чињенице које су плод Дарвинових опажања на дугим путовањима и размишљања као и сазнавање да живе врсте нису створене де ново, што је означило нов модел еволуционих промена.

На основу проучавања разноликости и прилагодљивости сродних облика живих бића и спознаје о постепеним променама фосилног света у поређењу с данашњим облицима Дарвин је утврдио да су те промене последица природног процеса. Тиме делимично прихвата спознаје својих претходника, али и објашњава главни механизам промена у живом свету што је, по Дарвинову схватању, природни одабир врста. С обзиром на стално мењање живог и неживог света, у геолошкој прошлости и данас, на Земљи опстају они организми који се најбоље адаптирају.

Књига је у викторијанској Енглеској дочекана са знатижељом и на дан објаве је била одмах распродана. У току пловидбе светом, на броду "Бигл", која је трајала пет година, Дарвин је упознао сву разноликост крајева, поднебља, флоре и фауне, али и људских група. На основу тих размишљања о односима у природи, и проучавања постојеће литературе, је постепено обликовао своје јединствено еволуцијско тумачење физичког значаја Земље.

Референце

  1. ^ „darwin-online.org.uk On the Origin of Species”. Приступљено 25. 03. 2011. 

Шаблон:Link FA