Бремен (држава) — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м Робот: додато se:Bremen
м Робот: додато th:รัฐเบรเมิน
Ред 135: Ред 135:
[[fi:Bremen (osavaltio)]]
[[fi:Bremen (osavaltio)]]
[[sv:Bremen (delstat)]]
[[sv:Bremen (delstat)]]
[[th:รัฐเบรเมิน]]
[[vi:Bremen (bang)]]
[[vi:Bremen (bang)]]
[[tr:Bremen (eyalet)]]
[[tr:Bremen (eyalet)]]

Верзија на датум 3. септембар 2012. у 05:12

Координате: Географску ширину није могуће обрадити као број:53_20.836_N_8_35.478_E_type:adm1st_region:DE-HB
Invalid arguments have been passed to the {{#coordinates:}} function

Бремен још може означавати и град Бремен

Слободни ханзеатски град Бремен (нем. Freie Hansestadt Bremen, нисконем. Free Hansestadt Bremen) је са 404 km² најмања савезна држава Немачке. Државу сачињавају град Бремен (327 km²) и 60 километара удаљени Бремерхафен. Њих раздваја територија покрајине Доња Саксонија. Број становника ова два града је укупно 664.000.

Природа

Иако је Бремен веома мала савезна држава, неке површине су и даље паркови природе. Постоји ограничена пољопривредна активност у овој држави.

Привреда

Заснива се на увозу кафе и извозу аутомобила. У Бремену су фабрике Дајмлер−Крајслер (DaimlerChrysler), Ербас (Airbus), као и више погона прехрамбене индустрије.

Транспорт

Бремен и Бремерхафен су друга највећа лука у Немачкој. Град има два аеродрома.

Историја

Држава Бремен заснива се на средњовековној традицији Ханзе и некадашњем војводству. После (Вестфалског мира) 1648, ово војводство је припало Шведској, а касније је град постао независан. Услед наноса реке Везер, било је потребно саградити нову луку Вегесак (данас део града Бремена), и основати Бремерхафен. Када се Немачка ујединила, 1871, Бремен је био једини град−држава у целом царству.

После Другог светског рата, Бремен је био у америчкој окупационој зони, као енклава окружена британском зоном. Тако је касније постао посебна савезна држава.

Образовање

У држави Бремен постоје два универзитета, две високе школе, Висока школа за уметност у Бремену, као и друге институције, на пример Центар за истраживање поларних области у Бремерхафену.

Спољашње везе