Карневал — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.2) (Робот: додато be:Карнавал
м r2.7.2+) (Робот: додато vec:Carneval
Ред 107: Ред 107:
[[vi:Carnival]]
[[vi:Carnival]]
[[uk:Карнавал]]
[[uk:Карнавал]]
[[vec:Carneval]]
[[wa:Mascaråde]]
[[wa:Mascaråde]]
[[zh:狂歡節]]
[[zh:狂歡節]]

Верзија на датум 31. октобар 2012. у 17:48

Карневал је доба прославе и фестивала уочи ускршњег поста. Обележава се углавном током фебруара и марта. Прослава се обично састоји од јавне прославе или параде, током које се учесници често маскирају и веселе, плешу и приказују циркуске и друге вештине.

Карневали су популарни у низу европских и латиноамеричких земаља. Блиски су римокатоличкој, и донекле, православној хришћанској традицији. У Србији се традиционално обележава сличан народни фестивал - покладе.

Реч карневал је настала од италијанских речи carne levare - уклонити месо или carne vale - збогом месо. У сваком случају, карневал означава почетак периода у коме је једење меса по обичају забрањено (ускршњи пост). За период карневала се у српском језику користи израз месојеђе.

По црквеном календару карневал почиње на Богојављење (6. јануар), када се завршава прослава Божића, а завршава се на „масни уторак“, када почиње ускршњи пост. У Немачкој карневал традиционално почиње 11. новембра у 11 сати и 11 минута.

Најпознатији карневали се одржавају у Бразилу (Рио де Жанеиро, Салвадор, Ресифе), Венецији, у Рајнској области Немачке итд.

Историја

Инспирација за карневал потиче од религијског обичаја поштовања поста. Време поста представља симбол сећања на Исусове муке тако да је у то време забрањено јавно се веселити, а препоручљиво је и одрицање од једења меса. Карневал је последња прилика за ова задовољства.

Прославе карневалског типа нису стриктно везане за хришћанство, већ су постојале и у периоду Старог Рима. Порекло италијанског карневала је вероватно у римском фестивалу сатурналије, који је близак још старијим грчким дионизијским обичајима. У средњем веку карневали су били одраз народне културе. Маскирани учесници карневала су, рецимо, ехо паганске културе.

Први карневали су се појавили у Италији и одатле проширили у Шпанију, Португал и Француску. Из Француске, традиција карневала се укоренила у немачкој Рајнској области и Њу Орлеансу у Америци. Из Шпаније и Португала, карневалски обичаји су се проширили на Латинску Америку.

Види још


Шаблон:Link FA