Абас Арсланагић — разлика између измена

С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
м r2.7.1) (Робот: додато ca:Abaz Arslanagić
м Бот: Селим 7 међујезичких веза, које су сад на Википодацима на d:q1288986
Ред 70: Ред 70:
[[Категорија:Златне олимпијске медаље за Југославију]]
[[Категорија:Златне олимпијске медаље за Југославију]]


[[bs:Abas Arslanagić]]
[[ca:Abaz Arslanagić]]
[[en:Abaz Arslanagić]]
[[hr:Abas Arslanagić]]
[[nl:Abaz Arslanagić]]
[[sl:Abaz Arslanagić]]
[[sh:Abas Arslanagić]]
[[sv:Abaz Arslanagić]]
[[sv:Abaz Arslanagić]]

Верзија на датум 14. март 2013. у 00:01

Абас Арсланагић
Лични подаци
Датум рођења 2. септембар 1944
Место рођења Дервента,
Висина 1,92
Информације о каријери
Позиција голман/тренер
Тренутни клуб Борац Бања Лука
Репрезентативна каријера
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија

Абас Арсланагић (Дервента, 2. септембар 1944), је бивши југословенски рукометаш, тренер, професор физичке културе и спортски новинар. Освајач је златне медаље на Олимпијским играма у Минхену 1972. године [1][2]. Данас је тренер бањалучког Борца.

Играчка каријера

Почео се бавити рукометом с 14 година, 1958. године у свом родном граду, да би тек четири године касније у Београду почео професионалну каријеру наступајући за Партизан. Недуго затим, одлази у Бања Луку где се стварала једна нова генерација и екипа, с којом ће освојити многе титуле, између осталог и титулу европског првака 1976. године. Службено је за Борац одиграо 232 утакмице, где је као голман постигао 18 голова. С клубом је освојио 4 национална првенства и 5 купова у бившој држави. За репрезентацију Југославије је дебитовао 1969. у Љубљани против Немачке, за коју ће укупно одиграти 125 утакмица. С репрезентацијом је осим златне медаље на олимпијади у Минхену 1972. освојио и две бронзе на светским првенствима 1970. и 1974. године. Имао је два наступа за селекцију Света.

Арсланагић је познат по томе што је увео неке новине у начину како се брани рукометни гол. При брањењу седмераца први је почео излазити с линије на три метра где би дигао руке изнад главе. Исто је применио при брањењу удараца с крила како би смањио угао под којим се може упутити лопта. Био је специјалиста у брањењу седмераца. И остали голмани су применили неке његове технике које су у употреби и дан данас.

Тренерска каријера

После блиставе играчке каријере био је и тренер Борца у неколико наврата, па једно време селектор југословенске сениорске и јуниорске репрезентације. После рата је био селектор Хрватске, Катара и Босне и Херцеговине, а кратко је радио као тренер у сарајевској Босни где је у једној години освојио и Првенство и Куп. Осим Босне тренирао је и Бадел из Загреба, те Лашко из Словеније. Данас тренира бањалучки Борац и живи на релацији Загреб - Бања Лука.

Референце

  1. ^ „Abas Arslanagić Biography and Olympic Results | Olympics at”. Sports-reference.com. Приступљено 14. 1. 2012. 
  2. ^ „Rukometaši - XX igre Minhen 1972”. Oks.org.rs. Приступљено 14. 1. 2012. 

Спољашње везе